Skocz do zawartości
Magda0002

Samiczka w trakcie ciąży i po porodzie atakuje samca(ojca)

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, mam pytanie. Dobrych kilka lat temu miałam parkę chomików dżungarskich. Parka doczekała się młodych, z tym że pojawił się problem. Pod koniec ciąży samiczka zaczęła atakować samca. Nie zmieniło się to po porodzie. Nadal była agresywna co zmusiło mnie do przeniesienia samca do innej klatki. Sytuacja powtórzyła się przy kolejnej parce. Chciałabym zapytać czy to jest normalne? Chcę kupić po raz kolejny parkę ale obawiam się, że sytuacja się powtórzy a teraz nie będę miała możliwości rozdzielenia samca od samiczki i młodych. Proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozmnażanie zwierząt o nieznanym genotypie to głupi pomysł. Zostaw to profesjonalnym hodowcom.

Kupowanie zwierząt w zoologu albo od pseudohodowców to także zły pomysł. 

A walki chomików są naturalne i niewskazane, to terytorialne gryzonie, które w warunkach domowych nie powinny mieć styczności z innym osobnikiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, DT Chomicze życie napisał:

Rozmnażanie zwierząt o nieznanym genotypie to głupi pomysł. Zostaw to profesjonalnym hodowcom.

Kupowanie zwierząt w zoologu albo od pseudohodowców to także zły pomysł. 

A walki chomików są naturalne i niewskazane, to terytorialne gryzonie, które w warunkach domowych nie powinny mieć styczności z innym osobnikiem.

Z tym że ja nigdy ich celowo nie rozmnażałam. Miałam chyba 3 razy młode chomiki i za każdym razem dowiadywałam się o nich jak sprzątałam klatkę. Poprostu nigdy nie zauważałam ciąży u samiczki (byłam dzieckiem wtedy). 

A co do tych walk to przed ciążą zawsze parka była zgodna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W czasie rui samica będzie tolerować samca, ale to nie oznacza, że cały czas będą żyć zgodnie. Chomików nie trzymamy razem, nawet jeśli są tej samej płci, a co dopiero parę. Trzymanie razem samca i samicy to jest celowe rozmnażanie...

Jeśli chcesz trzymać stadnie zwierzęta, to polecam inne gatunki, np. myszy, szczury. I oczywiście też nie trzymamy samic z samcami, bo to zawsze prowadzi do niechcianych ciąży.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepiej nie kupuj dwóch osobników, tylko jednego. Samodzielne rozmnażanie chomików to zły pomysł. Poza tym nie można trzymać 2 chomików w 1 klatce. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co wiem, podczas ciąży i po porodzie, kiedy samica opiekuje się małymi, samiec nie powinien z nimi mieszkać. Trzeba ich wtedy rozdzielić. Samiczka atakuje samca, bo boi się o swoje dzieci i chce je chronić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 14.12.2019 o 17:13, Magda0002 napisał:

Z tym że ja nigdy ich celowo nie rozmnażałam. Miałam chyba 3 razy młode chomiki i za każdym razem dowiadywałam się o nich jak sprzątałam klatkę. Poprostu nigdy nie zauważałam ciąży u samiczki (byłam dzieckiem wtedy). 

A co do tych walk to przed ciążą zawsze parka była zgodna

no właśnie - PRZED CIĄŻĄ. Po ciąży samica broni swoje dzieci i atakuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi