Skocz do zawartości
ZengV

Klatka dla chomika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam zamiar zakupić chomika syryjskiego mam zamiar zakupić taką klatkę czy się nadaje? https://allegro.pl/oferta/klatka-dla-chomika-gryzonia-myszki-ch2-tunel-7522633281
Jeśli nie to proponujcie inne, i mam wielką prośbę pomógłby ktoś mi z wyposażeniem tej klatki czyli ściółka itp.
1.Jakie dać podłożę ?
2.Czy nadawało by się siano z bel?
3.Co mu zakupić jakie zabawki itp.?
4.Co do jedzenia i ścierania ząbków kupywać?
5.Co ile czyścić klatkę i wymieniać podłożę

6.Jaki piasek aby mógł czyścić futerko?
7.I jak dbać o chomika?|
PS.Żeby nie była te podłoże i jedzenie dla niego za drogie bo na miesiąc nie chciałbym wydawać 100zł :/

Edytowane przez ZengV

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ta klatka nie nadaje się dla żadnego chomika. Polecam poczytać artykuły https://e-chomik.pl/artykuly/ oraz popatrzeć na forum, tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Polecam opcję adopcji chomika, kupno w sklepie jest najgorszym z możliwych rozwiązaniem. http://adopcje.e-chomik.pl/przed-adopcja/

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepiej adoptować chomika lub zakupić w specjalistycznej hodowli. Kupując w sklepie zoologicznym napędzamy pseudohodowlę. Moje poprzednie chomiki jak i obecnego kupiłem w sklepie zoologicznym, ale to było przed moim dowiedzeniem się, jak bardzo krzywdzące jest to dla naszych małych przyjaciół. Co do podłoża - siano z bel się nie nada. Najlepiej pójść do zoologicznego i zakupić wióry oraz siano w specjalnych opakowaniach. Dodam, że przed włożeniem ich do klatki, należy włożyć wióry do zamrażalnika na 24h co usunie 90% bakterii, jeżeli takowe znajdowałyby się w opakowaniu. Co do jedzenia, wcale nie trzeba wydawać nie wiadomo ile pieniędzy. Koszt pełnowartościowej karmy to jakieś 20-30zł co 2 miesiące. Jeśli dodamy do tego jakieś dodatki, cena może wzrosnąć do 40zł. Poza tym można podawać takie rzeczy jak umyte, krojone jabłka (bez skórki) czy obrane i umyte kawałki marchewki. Pod żadnym pozorem nie podawaj sałaty. Zawiera ona dużo pestycydów, co jest szkodliwe dla chomików (niestety kiedyś straciłem w ten sposób chomika, ponieważ mama podała mu kawałek sałaty, a weterynarz nie rozpoznał zatrucia pokarmowego i zganiając wszystko na stres, powiedział, że nic mu nie jest, mimo wyraźnych objawów (wtedy zmieniłem weterynarza, lecz niestety chomika nie było dane uratować)). Pełną listę rzeczy, które może jeść chomik, można znaleźć na internecie. Minimalne wymiary klatki dla syryjka również można wyszukać, czy to na forum, czy na innych stronach. Dodam, że oprócz dobrej długości i szerokości, powinna ona także być dość wysoka, żeby chomik mógł się wspinać, ale nie za wysoka, żeby spadając, nie zrobił sobie krzywdy, a do ścierania zębów polecam gałązki jabłoni, które można nabyć w zoologicznym. Jeżeli chodzi o zabawki to obowiązkowo kołowrotek. Najważniejsze, aby nie był za mały, ponieważ może uszkodzić kręgosłup chomika. Dla syryjków minimalna średnica kołowrotka to 27cm. Teraz czyszczenie klatki. Wszystko zależy od chomika. Jeżeli będzie się załatwiał w jednym miejscu to wystarczy wymieniać ściółkę w tym jednym miejscu co kilka dni, a resztę co 2-3 tygodnie. Jeśli chomik załatwia się wszędzie to najlepiej sprzątać w niej co 1-2 tygodnie. Na piaskach za bardzo się nie znam, więc się nie wypowiem. Najważniejsze w dbaniu o chomika jest oczywiście regularne sprzątanie klatki. Ważne jest też, aby nie narażać go na stres tj. nie budzić go bez potrzeby w dzień i unikać wytwarzania głośnych dźwięków przy jego klatce. Ważne jest też wymienianie wody w poidełku co 2 dni, a najlepiej codziennie. Woda musi być przegotowana i nie zbyt gorąca. No i rzecz jasna, jeżeli zauważysz, że coś się z nim dzieje, od razu wybierz się do DOBREGO weterynarza, który jest specjalistą od gryzoni. Jak wspomniałem, przez pseudoweterynarza straciłem kiedyś chomika i nie chciałbym, aby kogoś to spotkało. Chyba tyle ode mnie. Jeżeli będziesz miał jakieś pytania - pisz śmiało na forum. Pozdrawiam :D

PS: Jeśli w twojej okolicy nie ma specjalistycznego weterynarza lub nie masz możliwości dojazdu do niego - nie zaopatruj się w chomika. 

PPS: Leczenie chomika może niekiedy naprawdę wiele wynieść. Ja za leczenie dermatologiczne mojej obecnej chomiczki zaplaciłem już łacznie około 500zł. Jeśli nie jesteś w stanie wydać dużej ilości pieniędzy na leczenie, nie decyduj się na chomika.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi