Skocz do zawartości
BangBang

Brunatna Wydzielina z Nosa u Chomika

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka :D

Od około dwóch tygodni mam pewien problem z moim chomikiem dżungarskim. Otóż, gdy chomik się myje i od razu, gdy zabierze łapki, przyłożę mu do nosa chusteczkę, ta barwi się na brunatno-czerwony kolor, lecz kiedy przyłożę chusteczkę w czasie kiedy chomik się nie myje, ta nie barwi się. Przeczytałem na forum, że może być to porfiryna, ale ta substancja sama nie wycieka, ani nie widac jej na nosie, po prostu gdy przyłoży się chusteczkę to są małe czerwone plamki. Dodam, że chomik zachowuje się normalnie, biega i ma apetyt oraz od 3 miesięcy leczył się na infekcję bakteryjną właśnie w okolicach nosa. Podczas podawania kropel i maści czasami ta trochę wlatywała mu do nosa i może to przez to. Czy to może być od tego? 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 12.11.2019 o 15:02, DT Chomicze życie napisał:

Trzeba z wetem o tym rozmawiać.

Naprawdę nie wiesz nic na ten temat? W obu kącikach nosa chomika znajdują się dwie identyczne, symetryczne szramy, z ktorych ten płyn sie wydobywa. Trwa to już około miesiąc. Chomik nie daje żadnych innych objawów. Wiesz może chociaż czy to ta porfiryna?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomiki często nie dają żadnych specyficznych objawów chorobowych.
Dlatego chodzi się do weta, od razu jak tylko zauważymy, że coś odbiega od normy i nas niepokoi.
Na forum weterynarza nie ma a jeden wspólny objaw ma mnóstwo chorób - lekarz obejrzy i zbada zwierzaka to powie Ci co jest.
Tak to masz tylko gdybanie i stawianie tarota, jest to skrajnie nieodpowiedzialne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale chodzi mi tylko o to, czy wyciek porifryny nie może być spowodowany długotrwałym stresem? Przez długi czas chomik się leczył z powodu problemów dermatologicznych nosa i po ciągłym wyjmowaniu go z klatki i nakładaniu maści na nos może być po prostu zestresowany, gdy biorę go na ręcę, bo wydaje mu się, że znowu zamierzam robić coś z jego nosem. I interesuje mnie, w którym miejscu u chomika dżungarskiego znajdują się gruczoły produkujące porfirynę.Naprawdę nie wiesz nic na ten temat? W obu kącikach nosa chomika znajdują się dwie identyczne, symetryczne szramy, z ktorych ten płyn sie wydobywa. Trwa to już około miesiąc. Chomik nie daje żadnych innych objawów. Wiesz może chociaż czy to ta porfiryna?

Edytowane przez BangBang

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, DT Chomicze życie napisał:

Porfiryna to nie jest wątek typowy dla chomików. Już dawno powinniście być u lekarza.

Niedługo się wybieram, ale szczerze nie mam pojęcia co powie mi lekarz. Ta wydzielina nawet nie wycieka za bardzo sama, a chomik jakby ją wydzielał podczas mycia, gdy bierze łapki do nosa to wylatuje i on się tym jakby myje. Poza tym wcale tego nie ma dużo (za jednym razem wylatuje może ¼ kropli). Trwa to już około 1.5 miesiąca, a chomik nic, zachowuje się normalnie, w klatce nie ma żadnych śladów tej wydzieliny, nie przeszkadza mu to, a na nosie ma czasami mały, nawet niezauważalny ślad, a czasami po prostu go nie ma. Krew to też raczej nie jest, bo wydzielina nie jest czerwona, a bardziej brunatna. Chomik długo leczył się dermatologicznie (okolice nosa) i być może to ciągłe wyciąganie z klatki, nakładanie leków (czasami wciągał je nosem) i wizyty u weterynarza, który jest na drugim koncu miasta sprawiły, że jest zestresowany i to przez to. Gdy się czegoś dowiem, napiszę.

Edytowane przez BangBang

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi