Skocz do zawartości
Anastaasiaa

Mokra sierść

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu mój chomik ma tak jakby mokra/tłusta sierść i nie wiem do czego to...

Uprzedzając chomik nie ma kołowrotka, codziennie biega wieczorami

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomik przebiega średnio 8km w ciągu jednej nocy.
Kołowrotek to podstawa, maluch musi mieć do niego dostęp 24h/dobę.
Żaden wybieg nie pozwoli mu na "wyrobienie normy" dziennego (a raczej nocnego) biegania, co przekłada się na duży stres i może powodować różne choroby.

Żeby chomicze futerko było czyste i nieprzetłuszczone, powinno się mu zapewnić dostęp do piasku (nie pyłu) kąpielowego (polecamy Bephar i Moondust). Wystarczy piaseczek wsypać do słoiczka lub pudełeczka i postawić w klatce.
Jeśli zwierzątko pomimo dostępu do piasku dalej ma mokre/brudne/tłuste futerko to grzejemy w te pendy do weterynarza ze specjalizacją w gryzoniach lub zwierzętach egzotycznych. Chomiczek może być chory. Osobiście jeśli to przetłuszczenie pojawiło się nagle, to od razu bym grzała do weterynarza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 4.09.2019 o 22:08, Squirrella napisał:

Chomik przebiega średnio 8km w ciągu jednej nocy.

To chyba jakiś atleta :)

Mój w zależności od tego jaka długa noc (o której światło i telewizor zostaną wyłączone) od ok 700 metrów do maksymalnie ok 2km

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

8km jest to średnia statystyczna. Jedne biegają mniej a drugie więcej. Nie chodzi tu o to komu chomik więcej biega, ale o sam fakt, że chomik musi mieć kołowrotek, by chociaż mógł swobodnie biegać wtedy kiedy ma taką potrzebę, a nie wtedy kiedy Duzi mają dla niego czas.

Edytowane przez Squirrella

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chomiki biegają średnio po ok 8km a mój ok 1km to jest zbyt duża różnica i nie oznacza, że mój biega trochę mniej, tylko że może mu coś dolegać. Co prawda inny użytkownik tego forum pisał mi kiedyś o podobnych do moich wynikach z kołowrotka swojego chomika, ale jednak mam obawy. Możesz podać źródło informacji o średniej nocnej 8km?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może na wolności biegają 8km w klatce nie mają za bardzo możliwości chyba i właśnie dlatego potrzebują kołowrotka żeby móc biegać chociaż te 2km czy 4km a nie 10 metrów podczas wybiegu bo to zdecydowanie za mało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale wybieg jednak dużo daje. Mój czasem na wybiegu gania jak szatan - przylatuje do ręki, przenoszę go na drugi koniec wybiegu (1,5m) odstawiam i znowu leci do ręki. I tak przez kilka minut :). Po takim wybiegu chyba w większości zaspokaja swoje potrzeby wyładowania energii bo w nocy wtedy w kołowrotku przebiegnie już tylko 200 - 300 metrów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja liczę ostatnio tylko czas biegania. Jak pojawił się w domu i był nowy to stres dawał do 4h biegania na noc. Jak się już się zapoznał, to biega teraz max do 1h 13 min na noc. Po długim wybiegu po pokoju plus przed pokój, w nocy czasami robi tylko 20 minut .

Dystans 8km, dla danego chomika może być normą danego osobnika , inny może mieć mieć normę 4 km lub 10 km. Ważne, żeby aktywność była stała. Skoro średnio robi po 8km i nagle bez powodu , robi 2 km, to już może być sygnał, że albo choroba, albo coś innego.

Wybieg nie zastąpi kółka w akwarium. W akwarium chomik, zawsze może się schować do siebie do domku. Wybieg to zawsze obcy teren ...

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po wybiegu w nocy zrobił tylko 34 minuty w kółku. Wyszło 2km400 metrów , jeśli dobrze kółko zmierzyłem. Max 7,5 km/h , średnio 4,3 km/h :)

Chomik spokojne daje rady i po 4h w ciągu nocy biegać ... oczywiście z przerwami . :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To masz wysokie wyniki. Z czasami się z Tobą zgadzam. Na początku były dłuższe przebiegi i więcej czasu spędzał w kołowrotku. Biegał nawet jak światło było zapalone. Teraz nie wejdzie do kołowrotka nawet przy telewizorze. Musi być ciemność.

U mnie przez te 34 minuty robi połowę Twojego dystansu. Kiedyś średnia prędkość była ok 4-5 (do 7,5 może z raz lub dwa razy się rozpędził), ale teraz coraz częściej  ok 2,5. Stąd takie niskie przebiegi.

Co do 8 km - przy średniej prędkości 4km/h musiałby biec przez 2h. Nie wiem jakie wyniki miał mój w największym stresie czyli w pierwszych dniach, ale jak założyłem licznik to jego aktywność była jeszcze dość wysoka. Nigdy nie zrobił większego dystansu niż 3km. Zastanawiam się czy jest możliwe żeby chomik (oczywiście cały czas mowa o dżungarskim) przebiegł w nocy 2h ze stałą średnią prędkością 4km/h. Być może w początkowym okresie kiedy jest w stresie jest to możliwe. To nie jest tak, że chomik wskoczy do kołowrotka i biegnie przez np. 30 minut. On przebiegnie kilkanaście/kilkadziesiąt metrów i odpoczywa. Na początku kiedy tylko się w nocy budziłem za każdym razem słyszałem jak biega. Nad ranem jak sprawdzałem czas spędzony w kołowrotku to okazywało się że jest tylko 1-1,5h. Czasem nawet 2h ale średnia prędkość była niska. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam chomika syryjskiego, dżungarski może biegać wolnej. Nie każdy człowiek , nawet chodzi tak samo szybko. Chomiki , też mają różne tempo i temperament. :)

Nie wiadomo, też na ile dokładnie są ustawione liczniki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi