Skocz do zawartości
Nya_nya

Problem z tylnią łapką chomika

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Mam problem z moim chomiczkiem. Młody uwielbia wspinać się po kratkach klatki. Dzisiaj jednak znalazłam go na dość wysokim szczebelku, gdzie zaklinowała mu się łapka. Nie mam pojęcia ile mógł tak wisieć, obstawiam że całą noc (zaraz po zdjęciu powlókł się do jedzonka, picia i poszedł spać) I tu zaczyna się mój problem. Chomik nie umie poruszać się o tej nóżce, podkurcza ją, a łapka jest w jednym miejscu zaczerwieniona. Normalnie poszłabym w te pędy do weta, jednak w mojej okolicy żaden nie zna się na gryzoniach :/ Pytanie czy chomik złamał sobie tą nogę? I jak mogę mu pomóc (prócz szukania dobrego weta)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szukaj dobrego weta a w międzyczasie wyjmij kołowrotek i wszystko co może wymagać wzmożonego wysiłku tej łapki. Nikt z nas nie jest w stanie stwierdzić czy łapka jest złamana, zwichnięta, czy tylko nadwyrężona. Postaraj się ograniczyć jego wspinaczki.

Jakiej wielkości masz klatkę? Chomiki z reguły wspinają się nałogowo po prętach jak mają za mało miejsca do biegania. Mój jak miał 57x37 wspinał się jak szalony, po zmianie na 100x40 na drabinki nawet nie spojrzy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Weterynarza warto poszukać - chociażby żeby dał środek przeciwbólowy. Weterynarz u której ja byłem z podobnym przypadkiem (u mnie na plus że nie wisiał całkowicie na nóżce - trochę opierał się plecami na sianku) po obejrzeniu i przebadaniu stwierdziła, że złamania nie ma i dała początkowo tylko lek przeciwbólowy. Na drugi dzień jak zobaczyłem, że strasznie podkurcza nogę do góry pojechałem i poprosiłem o zdjęcie. Według weterynarz na zdjęciu złamania nie widać, ale... przy tak małym zdjęciu mam wątpliwości. U jednego z moich bliźniaków było złamanie ręki. Ja tego złamania na zdjęciu nie widziałem - dopiero lekarz mi pokazał że taka mała kreseczka to właśnie złamanie. Nie wiem czy na o wiele mniejszym zdjęciu można dostrzec u chomika niewielkie złamanie kilkadziesiąt razy mniejszej kości. Tym bardziej nikt Ci przez internet nie powie czy jest złamanie.

W każdym razie na drugi dzień dostałem jeszcze antybiotyk, na wszelki wypadek. Teraz minęło 1.5 tygodnia i nóżka jest minimalnie skrzywiona. Na wizycie kontrolnej weterynarz powiedziała, że u tak małych zwierząt nie nastawia się (być może w specjalistycznych klinikach to robią?), a chomik się przystosuje i nauczy prawidłowo poruszać - ile w tym prawdy nie wiem, ale to weterynarz jest specjalistą nie ja. Jednak rzeczywiście biega już coraz szybciej - praktycznie tak jak przed wypadkiem. Dziś mu chyba przywrócę kołowrotek i pięterko. 

Jedno jest pewne - chomik na 100% cierpi. Mój pomimo leku i tak widać było, że siedzi taki niemrawy w nocy. Dopiero od kilku dni wrócił do normalnego zachowania, i ze zdwojoną siłą przekopuje całą samlę. Bez weterynarza będzie cierpiał jeszcze bardziej.

6 godzin temu, Squirrella napisał:

Jakiej wielkości masz klatkę? Chomiki z reguły wspinają się nałogowo po prętach jak mają za mało miejsca do biegania. Mój jak miał 57x37 wspinał się jak szalony, po zmianie na 100x40 na drabinki nawet nie spojrzy.

A może ma podobny charakter do mojego :) Ja zauważyłem, że mój atakuje miejsca (wspina się lub kopie) w których podejrzewa, że mogą prowadzić gdzieś dalej. W samli narożników nie atakuje, a wybieg mam z płyt hdf skręconych łącznikami narożnymi do szkła. W narożnikach jest mała szparka przez którą może nosek włożyć. Strasznie te narożniki atakuje, próbuje przy nich kopać w dywaniku, gryźć i wspinać się, gdyż widzi, że dalej coś jest. Wydaje mi się, (z naciskiem na wydaje) że mój nawet gdyby miał klatkę długości 2m a w jakimś miejscu by była kratka jak w klatce i widziałby, że po drugiej stronie kratki jest coś więcej, też by się wspinał :)

Edytowane przez mpi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi