Skocz do zawartości
noizzy2000

Chomik dżungarski - problemy z oswajaniem.

Rekomendowane odpowiedzi

Zarówno akwarium jak samla będzie jak najbardziej ok.
Porównajmy wymiary:

• samla - 78 x 58cm czyli około 4524cm kwadratowe powierzchni
  • akwarium - 80 x 35cm co daje nam 2800cm kwadratowych powierzchni

wysokość obu prawie ta sama bo 3cm różnicy, na korzyść samli - 3 cm ściółki to już coś ;)

Osobiście bym raczej była za samlą, raz że większa powierzchnia do biegania, a druga rzecz to przy 35 cm szerokości lokum jest po prostu mniej ustawne...
Lokum mojego małego króla ma 100x40cm i jak bym mogła cofnąć czas to bym wzięła droższe lokum ale za to 100x50 cm, bo wiecznie sie łapię na tym, że brakuje mi tych 10cm szerokości, przy których mogła bym wyczarować mojej klusce jeszcze lepszy i ciekawszy wystrój niż dotąd.

Dodatkowa rzecz - Samlę będzie Ci łatwiej wyczyścić czy przestawić.
Dostęp do zwierzątka przy obu pojemnikach będzie taki sam.
W razie czego, z odrobiną kreatywności w samli zawsze można zrobić drzwiczki lub w przyszłości połączyć ją z drugą samlą czy starą klatką.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Super. To jak tylko będzie możliwość to kupuję samle. Mam jeszcze tylko pytanka odnośnie ściółki. 
Posprawdzałem sobie te wszystkie ściółki i chciałbym zapytać o niektóre.

https://www.pupillo.pl/pupillo-trociny-dla-gryzoni-odpylone-p-268.html   -   gwarancja tego, że są odpylone i nie pylą, ile jest w tym prawdy?
https://sklep.energet.com.pl/pl/p/Sciolka-wiorowa-Peer-Span-dla-zwierzat-25-kg-600-l/37   -   ktoś wrzucił na grupę o chomikach taki link, 25k to dosyć dużo, martwi mnie tylko znowu pył w tym, warte to coś?

A propo tych ściółek konopnych i lnianych, strasznie drogie są w porównaniu z trocinami. Zastanawiam się właśnie nad tymi trocinami z pupillo, które niby są odpylone a między tymi wiórami konopnymi. Co o tym myślisz @Squirrella
Dziękuję Ci również za pomoc z tym wszystkim. Jesteś super!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też używam i sprawdza się świetnie. Tunele się trzymają, chomik uwielbia w niej kopać i nie wygląda na chorego ;) Jak policzę to te 25kg wystarcza na jakieś pół roku może więcej A kosztuje z dostawą coś koło 60 zł Chyba więc wychodzi tanio

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U nas też jest Jopack, dokładnie od lutego i jesteśmy naprawdę zadowoleni.
A cena jest super jak na tak duży worek.
Jeśli chodzi o rzekome choroby i robaki - myślę, że dużą rolę odgrywa przechowywanie tej ściółki.

Co do trocin to ich ogółem nie polecam - duże ryzyko pylenia nawet w przypadku tych rzekomo odpylonych, do tego trociny szybko zaczynają śmierdzieć.
Ściółki konopne są bezpieczniejsze i zatrzymują brzydki zapach na dłużej, dzieki czemu rzadziej ingerujemy w mały świat chomika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Daj mu tam przynajmniej 15cm ściółki oraz odrobinę sianka coby tunele się nie zawalały i chomiczek będzie szczęśliwy :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Okej :) Sianko mam akurat  w sklepie zoologicznym jakieś 3 minuty drogi piechotą. A podrzucicie linka, skąd wy zamawiacie tą ściółkę jopack? Bo wieczorem złożę zamówienie na nią.

Pisaliście, że przez rozmiar klatki chomik może gryźć. Nie gryzie już wcale, a gdy wkładam rękę do klatki to jest wręcz przeszczęśliwy. Ale i tak kupuje tą samle, żeby miał więcej możliwości do zabawy i kopania ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno będzie mu o niebo lepiej w samli :) Brawo za postawę!

A linki masz tutaj https://forum.e-chomik.pl/topic/16111-chomik-dżungarski-problemy-z-oswajaniem/?do=findComment&comment=474037

Jak klikniesz na "Jopack" to otworzy ci się sklep z którego zamawiałam ściółkę, kilka osób w innych postach na forum też wspominało ten sklep

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A czy chomiki naturalnie wydają odgłosy swoje jakieś? Bo słyszałem dzisiaj dosyć dużo odgłosu na kształt popiskiwania. Z chomikiem byłem wczoraj u weterynarza i stwierdził, że jest z nim w porządku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, chomiki potafią piszczeć, jest to takie cichutkie pipipipipi.
Mojemu się kilka razy zdażyło piszczeć przez sen krótko po tym jak przestraszył się czegoś np. fajerwerków albo syreny straży pożarnej.
Chomiki też czasem piszczą jak je coś boli.
Jeśli piszczał jeden jedyny raz - możliwe, że coś go wcześniej przestraszyło, jeśli się zdaży ponownie to warto sprawdzić co się dzieje.

Dodam, że mój królewicz potrafi wydawać odgłosy podobne do świnki morskiej - słyszałam je 2 razy i za każdym razem był wtedy wkurzony, raz bo duża nie chciała dać tyle orzeszków ile jego wysokość sobie życzył (przestał jak dostał jednego więcej), drugi raz u weterynarza po 2 wizycie zaraz po zastrzyku.

Chomiki potrafią też skrzeczeć jak się boją i ostrzegają przed ząbkami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie on siedzi sobie w domku i popiskuje, albo jak biega albo jak jest u mnie na ręce, różne to są momenty, a weterynarz nic nie stwierdził

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To w takiem razie jeszcze maluszek :)
Ja bym malucha napewno obserwowała.
Pamiętaj o regularnym ważeniu chomiczka. Jeśli coś jest nie tak waga zawsze Ci powie, czy trzeba lecieć do weta.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi