Skocz do zawartości
kjxaop

Złamana łapka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Mam ogromny problem! Parę dni temu mój chomik zrobił sobie coś w łapkę. Jest nienaturalnie wygięta do tylu, jakby wtapiała się w futerko. Czy to się zrośnie? Nie mam w okolicy żadnego dobrego weterynarza, a bardzo chciałabym mu pomóc. Chomik normalnie je, pije, tylko z poruszaniem się ma lekkie trudności, jednak mimo wszystko widziałam jak wchodził na kołowrotek i biegał. Bardzo mi go szkoda. Czy mogę mu jakoś pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z łapką jest coś nie tak, więc wizyta u weta jest obowiązkowa. 
Nienaturalny układ łapki na bank będzie wymagał nastawienia i tymczasowego usztywnienia.
Przed wizytą powinno się chomiczkowi ograniczyć ruch i ułatwić poruszanie do najważniejszych miejsc w klatce - zabieramy przede wszystkim koło i mostki, żeby nie nadwyrężał łapki ani nie pogorszył już istniejęcej złej kondycji.
Jeśli miseczki są na pięterku - przenosimy je na poziom domku/gniazda itp.

Złamania są niebezpieczne dla zdrowia i życia tak samo dla zwierząt jak i dla ludzi.

Z mądrej strony: Następstwem złamania jest uszkodzenie znajdujących się w pobliżu kości naczyń krwionośnych, nerwów, a nawet mięśni. Występują w związku z tym zaburzenia czucia. Niejednokrotnie w wyniku złamania dochodzi też do zakażeń, szczególnie podczas złamań otwartych, kiedy głęboka rana umożliwia przenikanie w głąb tkanek bakterii z zewnątrz. Groźnym skutkiem złamania są zatory tłuszczowe, które zaburzają ukrwienie narządów; kuleczki tłuszczu ze złamanej kości poprzez krew mogą wędrować do płuc i mózgu, w rezultacie powodując zawał. Nawet przy złamaniu zamkniętym, można się wykrwawić na śmierć.

Dlaczego pytasz tak późno? Parę dni to bardzo długo...
Podaj lokalizację, może ktoś zna dobrego weta i podpowie, gdzie iść.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lublin ma uniwersytet przyrodniczy z oddziałem dla gryzonii https://www.up.lublin.pl/ambulatorium-gryzonie

Na twoim miejscu złapała bym za transporterek i goniła w te pendy. Niech się chomiczek już dłużej nie męczy. Złamania, skręcania i zwichnięcia są bardzo bolesne. Zwłaszcza nie opatrzone i nie usztywnione. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A ja od dziś przestrzegam siebie i innych przed drewnianymi mostkami używanymi jako ścianki. Niestety dziś mojemu chomikowi  przy przechodzeniu przez taką ściankę wpadła nóżka pomiędzy drewienka i około 30 minut zanim zauważyliśmy szarpał się i próbował uwolnić. Początkowo po uwolnieniu i wylizaniu się bez problemów pobiegł się schować, ale teraz kuleje i jadę z nim na prześwietlenie.

Edycja:

Prześwietlenia nie było. Pani weterynarz popatrzyła, pomacała i oceniła, że poza sporym spuchnięciem i pokaleczeniem łapki złamania nie ma i nie ma co męczyć chomika prześwietleniem. Skończyło się na zastrzyku i lekarstwie przeciwbólowym. Za kilka dni kontrola.

Drewniany mostek już nie robi jako płotek.

Edytowane przez mpi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Te mostki z Trixie trzeba bardzo dobrze oglądać, przed zakupem oraz w trakcie użytkowania. 
Trzeba zwracać uwagę na korę - jeśli jest ona na patyczkach luźna, odstaje czy się rusza - chomik może pazurkiem się zahaczyć.
Nam się takie zahaczenie przytrafiło, na szczęście Duża była obok i szybko zareagowała, więc skończyło się wszystko tylko na strachu malucha.
Od tamtej przygody zawsze w dniu sprzątania mamy obowiązkowe oględziny mostków i ściąganie luźnych kawałków kory - zwłaszcza mostki w większych rozmiarach gdzie kora jest grubsza. Czasami też drewienka w drabinkach Trixie są "wypaczone" i chomicza łapka bez problemu tam wpadnie.

My u siebie mamy kilka mostków z Trixie i kilka z Zoluxa.
Zoluxowe są droższe, ale za to robione z idealnie równych i eleganckich drewnianych kołków, połączone dość ściśle.
Może nie wyglądają tak naturalnie jak te z Trixie, ale są zdecydowanie bezpieczniejsze.

Edytowane przez Squirrella

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi się już ta "naturalność" odwidziała po dzisiejszym dniu. Chyba dojrzałem do "olania" naturalnego wyglądu i jak będę urządzał nowe lokum płotki, mostki itp pewnie będę robił ręcznie z okrągłych listewek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wrzuciłabym porównanie na zdjeciach płotków z triexie vs zolux ale niestety zoluxowe do następnego generalnego przemeblowania są nie do ruszenia.
Ale faktycznie wykrzywione listewki też są dobrym pomysłem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zależy jaki Ci się trafi.
Jak na razie 1sztuka z 7 mostków trixie, które mamy u siebie, ma jeden "stopień" koślawy z ryzykiem utknięcia łapki i jest to pierwszy mostek jaki kupiliśmy w lokalnym zoologu.
Kupując go wówczas jako ciemna masa z zakresu opieki nad chomikami nie zwróciłam uwagi na ten jakże istotny szczegół.

Z mostków trixie, które zamawiałam na hipciu jak na razie nie trafił mi się żaden wadliwy.
Nasza kolekcja składa się z 1x55cm, 2x27cm, 1x28cm (grubsze i większe szczebelki), 3x22cm.
Ten 28cm z grubszych gałązek po jakimś czasie, pod wpływem drapania i gryzienia zaczyna tracić korę - odstające jej fragmenty lepiej pościągać, bo jak wspomniałam, moja kluska się raz o tą odłażącą korę zaczepiła.

Podsumowując... kiedy kupujemy mostki trzeba zwracać uwagę na szczebelki, czy są połączone ciasno i czy żaden nie jest krzywy.
W trakcie użytkowania trzeba też sprawdzać dobrze stan zabawek. Czasami niektóre elementy się wyrabiają, kora odstaje, albo np. nasz słodziak oheblował zabawkę tak, że brzegi zrobiły się ostre i trzeba je spiłować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie mam zastrzeżeń do wąskich mostków - 7cm i 10cm. One są zrobione z cieńszych i w miarę prostych gałązek i nie ma pomiędzy nimi szpar (przynajmniej w tych co mam).

Duże mostki (17cm) mają szpary i to dość spore. Wcześniej na nie nie zwracałem uwagi. Fakt, że przy użytkowaniu takim do jakiego zostały stworzone, te szpary powodują mniejsze zagrożenie. U mnie jeden z dużych mostków robił za płotek. Chomik pomimo że obok miał przejście mostkiem i tak się wspinał na ten płotek. Niestety dziś pomiędzy gałązki wpadła mu łapka i tam utknęła - chomik oczywiście spadł na drugą stronę. Szczęście w tym, że ten mostek wystawał nie aż tak wysoko i chomik nie zawisł na tej nóżce - miał ją w górze, ale nie wisiał na niej. Obrażenia są - bo przecież leżąc szarpał się nie wiem jak długo.

Mam nadzieję że będzie wszystko ok. Nie podnosi ani nie chowa tej nóżki - staje na nią. W każdym razie przez kilka dni odwyk od kołowrotka i lekkie przemeblowanie w samli - wszystko na jednym poziomie, żadnych pięterek.

Edytowane przez mpi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi