Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. 
Jestem tutaj pierwszy raz i przychodze do was z pytankiem dotyczącym klatki. 

Chciałabym adoptować/kupić chomika najlepiej dzungarskiego. 

Problem niestety u mnie jest z klatką ponieważ mam kota który nie wiem jak zachowa się widząc latajacego gryzonia po klatce więc raczej ze względu na bepieczeństwo wybiorę klatke ALEX BIG. 

Mój wybór padł na klatkę ALEX BIG Bez wyposażenia. 

https://www.tofivet.pl/pl/o/klatka-inter-zoo-big-alex-dla-chomika-bez-wyposazenia

Ze względu na to, że ma ona plastikowe boki a jedynie metalową górę. 

Miałam jeszcze dylemat na klatkę TOMMY, ale ma ona wszystkie metalowe boki i bardzo boje sie ze kot bedzie polował na chomiczka. 

https://www.tofivet.pl/pl/o/klatka-inter-zoo-tommy-drewno

Klatka będzie stała na podłodze między łózkiem a komodą bo jedynie tam mam na nią miejscę. 

Wyposażenie chciałabym ogarnąć sobie sama, ponieważ to w  środku jest kiepskie. 

Więc kołowrotek niestety ze względu na wielkość alexa który bedzie zamknięty musi byc mniejszy niż powinien. 

Domek chciałabym kupić wiekszy z drabinką na daszek by tam postawic miseczki 

Może widzieliście równiez jakies półeczki drewniane  z drabinką do tego alexa? Jeżeli tak to bardzo prosiłabym o linki. 

Oczywiście drewniane zabawki/tunele. 

Gdzie w takiej klatce jak alex podać picie? W miseczce czy może poidełko przyczepiane na przyssawkę tak jak w przypadku akwarium? 

Dziękuje z góry za pomoc 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można zamówić akwarium, u szklarza na wymiar. Wtedy kołowrotek może mieć dowolny rozmiar, tylko drożej będzie.

Zamawiasz to: https://allegro.pl/oferta/siatka-hodowlana-zgrzewana-25x25-1-4mm-1m-woliera-7637832707 i robisz z tego osłonę na górę.

Edytowane przez cubson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lepiej,  by chomik nie miał tuneli,  bo źle tam z cyrkulacją powietrza.  A co do lokum,  to możesz poszukać w necie np.  jakiegoš rozczelnionego akwarium ( po niższej cenie) ,  albo kupić największą samlę z ikei ( w obu przypadkach musisz zrobič jakąś górę z dziurkami,  by zwierzątko miało powietrze i nie wyszło.  Wtedy napewno wszystko ci się zmieści.   Pamiętaj,  że oprócz kołowrotka,  chomik musi mieć jeszcze miejsce z piaskiem,  domek i zabawki.  A wodę możesz podawać w miseczce.  Jest to wiele bardziej higieniczne.  Poza tym,  mój Tuptuś nie umie pić z poidełka,  więc daję mu w miseczce.  Tylko lepiej,  by miszeczka była ciężka (np.  ceramiczna),  żeby nie wywrócił.  Tuptuś też mieszka na podłodze, ale ja nie mam innego zwierzęcia. Uważam jednak,  że lepiej,  byłoby ją postawić trochę wyżej,  by kot się do niej nie dobrał. 

A jeśli już chcesz mieć chomika to polecam adopcję,  bo w zoologach nigdy nie wiesz na co trafisz i zwierzęta nie są badane.  Zresztą,  tam są tylko pseudohodowle i kupując takie zwierzę,  nakręcasz chory interes,  bo właściciel takiego sklepu kupi sobie następny miot. 

Edytowane przez Anna Marianna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie bardziej boje sie o takie akwarium czy samle bo nie wiem jak mogłbym dobrze przytwierdzić siatkę by w razie problemu z kotem któremu coś może odbić by nie wpadł do akwa/samli razem z pokrywą ... Dlatego bardziej przekonuje mnie Alex 80 stad pytanie czy jest to dobry wybór. ..

Oczywiście o wszystkich podstawach wiem, Kuwetka miseczki itd najbardziej właśnie chodzi mi o klatkę. 

a co do tuneli chodzi mi o taki drewniany tunel z brzozy wypchany np siankiem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aha.  To tunel jak najbardziej.  Będzie ciekawym zzajęciem dla chomika.  

Sama klatka mi się nie podoba ze zwględu na rozmiar (jest za mała,  by zwierzę nie będzie czuło się swobodnie)  i plastikowe wnętrze. Poza tym,  musisz pamiętać,  że niektóre chomiki jeszcze rosną,  czyli za jakiś czas będzie trzeba wymienić kuwetę i domek,  co oznacza,  że w klatce zrobi się mniej przestrzeni. Może warto kupić ciut większą. Tylko nie wiem,  czy twój kot nie dostanie się od góry. 

Edytowane przez Anna Marianna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Klatka jest bez plastikowego wyposażenia temu właśnie będę kupowala wszystko od podstaw, domek kołowrotek, zabawki, nawet zrobię  półeczkę drewnianą. 

Co do rozmiaru chyba nie jest on taki zły skoro jest w polecanych klatkach które może byc jako lokum dla chomika...  ona maa wymiary 80x80x26

Wysokość faktycznie daje wiele do życzenia ale wydaje mi sie ze długość i szerokość są chyba okej? 

Kolejną klatką  nad jaką myślałam jest klatka 100x50 czyli willa dla chomika. Ale tutaj już mam obawy, że kocie łapki będą probwały sięgnąć małego chomiczka. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a 100x50? byłaby okej? Tylko co z kotem? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli mówisz o prętowej to ona odpada, bo kot poczeka aż chomik podejdzie do prętów i go wtedy pazurami...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego właśnie chyba wybór mój padnie na  Alexa 80. Z tego co mi wiadomo minimalny kołowrotek dla chomiika musi mieć srednice 20 cm? taki idealne zmiesci sie do alexa. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak dasz 6 cm ściółki to kołowrotek będzie wystawał powyżej dachu, bo trza wziąć pod uwagę, że kółko stoi na stojaku, który też ma swoją wysokość.

Edytowane przez cubson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście ale pod samym kołowrotkiem nie musi być dużo ściółki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Patrzyłam. I niestety bedzie za duży... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Anna Marianna napisał:

(...) A wodę możesz podawać w miseczce.  Jest to wiele bardziej higieniczne. (...)

Poidełko jest "mniej higieniczne"?

22 minuty temu, Secutee napisał:

Oczywiście ale pod samym kołowrotkiem nie musi być dużo ściółki. 

Tylko że np. drewniany Trixie ma dokładnie 23,5cm wysokości, pozostaje więc 2 cm luzu i to w najwyższym miejscu klatki. Kuweta też ma schodzące boki, więc rozmiar na samym dole jest mniejszy niż całej klatki. Przed kołowrotkiem warto zostawić trochę przestrzeni - nie wiem jak inne, ale mój wyskakuje w biegu z kołowrotka.

Jeśli ściółkę usypiesz tak luzem z minimalną ilością w miejscu gdzie będzie kołowrotek, to jest duża szansa, że ten kołowrotek będzie regularnie zasypywany. Jeśli czymś oddzielisz tą przestrzeń (np. drewnianym mostkiem) to biorąc pod uwagę rozmiar kołowrotka i przestrzeni przed nim, zacznie Ci brakować miejsca w klatce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę że Alex i kot też nie są dobrym rozwiązaniem bo mimo wszystko ma siatkowana górę. Na jakiejś szafce ok Ale na podłodze... mojej koleżanki kot przewrócił klatkę na bok i poharatał malucha pazurkami przez sufit klatki. Mały nie przeżył 3 dni. jeśli znajdziesz miejsce na jakiejś szafce to akwarium i pokrywa z listewek i metalowej siatki wychodzi tanio

Poidelko Jest mniej higieniczne ponieważ osad zbiera się np w rurce i chomik go zjada z wodą. Nie da się dokładnie czyścić rurki co 2 dni A miseczkę można dokładnie wyplukac i osad nawet jeśli jakoś się przez 1 dzień zbierze to zostaje na dnie 

Edytowane przez Chrupka01

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, mpi napisał:

Poidełko jest "mniej higieniczne"?

Tylko że np. drewniany Trixie ma dokładnie 23,5cm wysokości, pozostaje więc 2 cm luzu i to w najwyższym miejscu klatki. Kuweta też ma schodzące boki, więc rozmiar na samym dole jest mniejszy niż całej klatki. Przed kołowrotkiem warto zostawić trochę przestrzeni - nie wiem jak inne, ale mój wyskakuje w biegu z kołowrotka.

Jeśli ściółkę usypiesz tak luzem z minimalną ilością w miejscu gdzie będzie kołowrotek, to jest duża szansa, że ten kołowrotek będzie regularnie zasypywany. Jeśli czymś oddzielisz tą przestrzeń (np. drewnianym mostkiem) to biorąc pod uwagę rozmiar kołowrotka i przestrzeni przed nim, zacznie Ci brakować miejsca w klatce.

Wydaję mi,  że poidełko jest mniej higieniczne,  bo gdzieś przeczytałam,  że niby mogą w nim zalęgnąć się glony,  ale w sumie nie wiem,  nie korzystam. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem dlaczego ale akwa mnie wgl nie przekonuje, może boje sie tych listewek z siatką, które mogą nie byc na tyle stabilne. 

Co do alexa mogę postawić go na komodzie ale komoda jest mniejsza o 20-25 cm. Ale Też może to byc niebezpieczne bo kot moze skoczyć na komode...  

Gdybym mogła dac klatkę do Salonu to nie miałabym problemu bo od razu zamówiłabym 100x40. Ale niestety. 

Zostaje mi albo akwa na wymiary mniejsze nawet niż alex by dobrze i stabilnie lezała na komodzie czyli jakieś 60x35 albo Alex 80 

Do alexa wchodzi ten kołowrotek http://hipcio.sklep.pl/produkt/trixie-kolowrotek-plastikowy-20cm-61010   W sumie na forum polecany do alexa właśnie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, Anna Marianna napisał:

Wydaję mi,  że poidełko jest mniej higieniczne,  bo gdzieś przeczytałam,  że niby mogą w nim zalęgnąć się glony,  ale w sumie nie wiem,  nie korzystam. 

Jeśli się regularnie nie zmienia wody i nie przemywa naczynka, to glony mogą pojawić się tak samo w miseczce jak i poidełku ;)

22 minuty temu, Secutee napisał:

(...)

Do alexa wchodzi ten kołowrotek http://hipcio.sklep.pl/produkt/trixie-kolowrotek-plastikowy-20cm-61010   W sumie na forum polecany do alexa właśnie. 

Inne 20-stki też pewnie wejdą, tylko w każdym przypadku będziesz mieć te problemy o których napisałem wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do akwa na wymiar poprosiłam o wycenę i czekam na informacje. 

Na chwilę obecną zostaje ze swoją decyzją przy alexie 80 

Co do problemów wszystkie są do przejścia.

Półkę drewnianą wykonam sama do tego alexa. na wymiar razem z drabinką. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Alex w zasięgu kocich łap - nie wiem, czy nie połamie plastiku (jest bardzo kruchy), czy nie pokona tej kratki. 
A pokrywa na akwa - zobacz u mnie na fejsie album o pokrywach, blacha perforowana mogłaby być super opcją

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy kocie unikałabym klatki i czegokolwiek plastikowego.
Kot przyjaciółki jak sie napalił to nawet odkręcił krople walerianowe z nakrętką przeciwko dzieciom...

Zgadzam się z Szybciorem, blacha perforowana będzie bezpieczna jako pokrywa, do tego akwarium i maluch powinien być bezpieczny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, Szybcior napisał:

Alex w zasięgu kocich łap - nie wiem, czy nie połamie plastiku (jest bardzo kruchy), czy nie pokona tej kratki. 
A pokrywa na akwa - zobacz u mnie na fejsie album o pokrywach, blacha perforowana mogłaby być super opcją

A czy w przypadku samli xzt innego takiego pudla tez mam midc obawy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Samla nie jest taka krucha, a pokrywę można zapinać klipsami - moim zdaniem jest dużo bezpieczniejsza. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znalazlam zamiennik samli w castoramie bedzie to dobry wybor? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi