Skocz do zawartości
Nanka

Czy to normalne zachowanie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! 

Od miesiąca mamy chomika syryjskiego. Przez dwa pierwsze tygodnie próbowaliśmy chomisię trochę oswoić. Poza tym, że się bała, była raczej aktywna i bardzo lubiła wychodzić na wybieg. Od dwóch dni wypuszczona na wybieg chowa się, a nawet przysypia poza klatką ( wypuszczamy ok. 19.00) i nie jest w ogóle zainteresowana bieganiem. Apetyt raczej ma, dba o higienę i nie widzę żadnych objawów choroby. Nie wiem czy jest aktywna w nocy, bo zmieniliśmy kołowrotek na cichy i nie słychać czy biega. Jedyne co mnie zdziwiło, wczoraj od 21.00 do 23.00 zrobiła kilkanaście bobków, normalnej wielkości i konsystencji. Czy coś jej jest?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hejka :) 

Żeby sprawdzić, czy wasza kluseczka korzysta z kółka, wystarczy położyć kawałek ściółki na samej górze kółka. Jak nim koleżanka zakręci to ten kawałek spadnie na ziemię. Drugą opcją jest zaznaczenie najlepiej ołówkiem miejsca na kółku. Jeśli rano znacznik będzie w innym miejscu to już wiadomo, że maleństwo biegało.

Jeśli chodzi o spanie na wybiegu, to u nas to już norma. Na początku mały dużo biegał a potem wolał iść spać gdzieś w kącie. Możliwe, że na początku była to nowość i bieganie łączyło się też że stresem.

Pozatym, chomiki potrafią sobie przestawiać pory kiedy śpią i kiedy są aktywne. Mój niegdyś szalał ok. 19 a teraz to śpi, wstaje dopiero koło północy. Potem szaleje nad ranem i potrafi dotrzymać mi towarzystwa od 9 rano nawet do 13... pierwszy miesiąc po 9 to chodził spać. 

Jeśli jeszcze nie ważyliście waszego chomiczka, to warto to zrobić raz na kilka dni - jeśli coś się dzieje zmiany wagi o tym ostrzegają.

Co do bobów - albo zrobiła ich kilkanaście albo po prostu przeniosła całość w jedno miejsce... chomiki potrafią schować własne boby do polików i przenieść gdzie indziej.

Edytowane przez Squirrella

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Squirella dzięki za odpowiedź. Jestem jednak zaniepokojona, bo to się powtarza, chomik codziennie wychodzi na wybieg i śpi albo siedzi nic nie robiąc. Wczoraj przesiedziała tak drzemiąc dwie godziny obok kuwety, po dwóch godzinach musiałam ją zagonić do klatki. Na kołowrotku za to chętnie biega. W zasadzie bez sensu robi się wypuszczanie jej z klatki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ważne jest kiedy wypuszczamy naszego chomika na wybieg.
Trzeba rozróżnić przerwę w spaniu na jedzonko od przebudzenia na hasanie.
I oczywiście potrzebna są atrakcje na wybiegu :) Próbowałaś rozkładania jedzonka po wybiegu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wypuszczamy ją ok.20.00, później już nie możemy. Smakołyki chętnie je, zabawki też ma, ale prawie nic ją nie interesuje. Czasami przejdzie z jednego kąta do drugiego i tyle :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możliwe, że o 20.00 jest za wcześnie dla niej i tyle. Grunt, że ma kółko i w nim biega.
A może warto spróbować wstać pół godzinki wcześniej któregoś dnia i zobaczyć czy przypadkiem mała nie woli porannego szaleństwa?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi