Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedziałem do jakiej kategorii to wstawić, więc umieściłem to tutaj.

Od pewnego czasu, paru dni, mój chomik strasznie dziwnie się zachowuje. Śpi więcej niż wydaje mi sie że powinien (śpi nawet w nocy), ciągle jest ospany. Wcześniej z chęcią wchodził mi na ręce, teraz jest ciągle przymilny. Potrafi nawet zasnąć na nodze. Otóż, kiedy już się obudzi, i zacznie biegać w kolowrotku, to co jakiś czas w pewnym momencie podskakuje, tak jakby go coś mocno przestraszyło, schodzi z kółka, cały jest w szoku, wchodzi na nie ponownie. Potem jakby zamiera, nie rusza się przez dobre 2 min, po czym zaczyna biegać, rozpędza się, i sytuacja się powtarza. Podskakuje (to nie kichanie), zamiera, i zaczyna biegać. W koło Macieju. Proszę, pomóżcie. A nie mogę na razie go zabrać do weterynarza. Oczywiscie, jak będzie to konieczne, to wezmę go. I to jego zachowanie wygląda przerażająco...

Ps. Zdarza mu też się zasnąć na kołowrotku

Edytowane przez Anakaan
Ps.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomiki to pełne energi stworzonka. Nagłe zmiany w zachowaniu, spanie więcej niż zwykle i bycie ospałym, źle wróży w temacie zdrowia twojego pupila.
Powodów ospałości może być mnóstwo. Tylko weterynarz jest w stanie określić, co jest twojemu maleństwu.
Jeśli nie możesz zabrać chomika do weta - skontaktuj się z lecznicą telefonicznie.

Obecnie jest okres w którym łatwo nam złapać jakieś choróbsko.
Chomiki potrafią się od nas zarazić - trzeba mieć to na uwadze. Jeśli ktoś w domu był chory mógł malucha też zarazic - warto o tym wspomniec weterynarzowi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem zwykły człowiek nie jest w stanie zdiagnozować problemu. Weterynarz najprawdopodobniej pomoże. Bardzo szkoda chomcia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znam się trochę na zoologi, na gryzoniach, i nie ma wygląda na chorego, oprócz tego spania i długiego zamierania w miejscu. A z chomikiem nie miał kontaktu nikt chory, jedynie wczoraj, moja młodsza siostrzenica chciała go wsiąść na ręce, a akurat była lekko przeziębiona. Ale chomik już od paru dni tak się zachowuje. A w pytaniu bardziej chciałem się skupić na jego zachowaniu przy kole. 

Też poczytałem więcej na temat zastygania chomika, i spróbuję wzbogacić jego dietę. Dzisiaj dam mu kawałek jakblka, kupię marchewkę, i dam jakieś suszone owoce dla gryzoni.

Ps. Ja jestem zdrowy

Edytowane przez Anakaan
Ps.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym wyciągnęła kołowrotek i zobaczyła czy wszystko z nim w porządku. Może przycina się co któreś okrążenie, co wywołuje zaskoczenie u chomika? Może piszczy? Może zaśmierdł?

Plus, zmieniło się coś w otoczeniu? Może jakieś nowe zwierzę, zapachy, dźwięki? Może coś się ostatnio w domu popsuło (elektrycznego, czy może piecyk) i wydaje dźwięk, na który ty uwagi nie zwracasz? Jeden z moich chomików czasem podczas wybiegów zaczynał a z agresją atakować kołdrę. Innym razem był spokojny. Odkryłam, że agresja pojawia się jak panel elektryczny pod łóżkiem jest włączony i ładuje mi się telefon (akumulator bardzo delikatnie piszczał/syczał). Wymieniłam ładowarkę, skończył się problem :)

Niektóre chomiki odsypiają stres. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, chellmewhy napisał:

Ja bym wyciągnęła kołowrotek i zobaczyła czy wszystko z nim w porządku. Może przycina się co któreś okrążenie, co wywołuje zaskoczenie u chomika? Może piszczy? Może zaśmierdł?

Plus, zmieniło się coś w otoczeniu? Może jakieś nowe zwierzę, zapachy, dźwięki? Może coś się ostatnio w domu popsuło (elektrycznego, czy może piecyk) i wydaje dźwięk, na który ty uwagi nie zwracasz? Jeden z moich chomików czasem podczas wybiegów zaczynał a z agresją atakować kołdrę. Innym razem był spokojny. Odkryłam, że agresja pojawia się jak panel elektryczny pod łóżkiem jest włączony i ładuje mi się telefon (akumulator bardzo delikatnie piszczał/syczał). Wymieniłam ładowarkę, skończył się problem :)

Niektóre chomiki odsypiają stres. 

W sumie, zaczął się tak zachowywać jak kupiłem nową lampkę na biurko, i zasilacz od niej wydaje bardzo ciche, wysokie piszczenie, to może od niej. Dziękuję bardzo. Postaram się odłączać lampkę, kiedy nie korzystam. Pewnie to dziwne zachowanie od tego. Jeszcze raz dzięki. Ale nadal nie wiadomo, czemu tyle śpi. Wcześniej spal normalnie w dzień, a budzil się wieczorem, i cała noc biegał. Teraz budzi się gdzieś dopiero po północy trochę pobiegać, wraca spać i nad ranem chwilę jest aktywny. Ew. Jak coś lub ja go obudzę.

Ps. Kołowrotek jest nowy, (ma go od ok. 2-3tygodni, a zachowuje się tak od paru dni) bo poprzedni miał efekt nożyc. Ten jest bez tego. A jest to Trixie z siatką

Edytowane przez Anakaan
Ps.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A od jak dawna masz chomika? W jakim jest wieku? Kiedy nastąpiła zmiana?

Moje chomiki na zimę zrobiły się troszkę mniej aktywne, też dlatego że mieszkam w kamienicy i o ile zimno nie jest to na pewno jest chłodniej w domu niż na jesień, bo nikt z nas w domu nie przepada za gorącem, więc nie grzejemy jak w hucie :) Chomiki czasem też zmieniają zachowanie z wiekiem albo wraz ze stopniem oswojenia. Więc pytanie czy przysypia zadowolony z towarzystwa, czy się słania.

Takie mam pomysły. Natomiast faktem jest również, że chomik świetnie kryje choroby i ból i czasem tylko zmiana zachowania lub wagi informuje nas o tym, że coś złego się dzieje. Na pewno trzeba chomika obserwować i jeśli coś nas zaniepokoi to w transporter, heatpack podkleić pod spód i szorujemy do weta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
39 minut temu, chellmewhy napisał:

A od jak dawna masz chomika? W jakim jest wieku? Kiedy nastąpiła zmiana?

Moje chomiki na zimę zrobiły się troszkę mniej aktywne, też dlatego że mieszkam w kamienicy i o ile zimno nie jest to na pewno jest chłodniej w domu niż na jesień, bo nikt z nas w domu nie przepada za gorącem, więc nie grzejemy jak w hucie :) Chomiki czasem też zmieniają zachowanie z wiekiem albo wraz ze stopniem oswojenia. Więc pytanie czy przysypia zadowolony z towarzystwa, czy się słania.

Takie mam pomysły. Natomiast faktem jest również, że chomik świetnie kryje choroby i ból i czasem tylko zmiana zachowania lub wagi informuje nas o tym, że coś złego się dzieje. Na pewno trzeba chomika obserwować i jeśli coś nas zaniepokoi to w transporter, heatpack podkleić pod spód i szorujemy do weta.

Chomika mam od 5 tygodni, dostałem go jakis czas przed Wigilią. Dokładnego wieku nie znam, ale ma jakieś mniej wiecej 9 tygodni. Senność trwa trochę dłużej od tego dziwnego zachowania przy kołowrotku. Ja mieszkam w domu jednorodzinnym z podłogowym ogrzewaniem, a klatka leży na ziemi, więc ma ciepło. Nie za bardzo rozumiem pytania, czy zasypia zadowolony z towarzystwa. Ale raczej mnie lubi. 

Edytowane przez Anakaan
5 tygodni, nie 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To może wyjaśniać sytuację :) Młode chomiki mają "motorek w dupce" zasuwają jak zwariowane, a z wiekiem troszkę się uspokajają. Robią się też sprytniejsze jeśli chodzi o ukrywanie się - ja jednego ze swoich chomików, dżungarka, czasami nie widuję po kilka dni, bo jest zwykle najaktywniejsza koło 2-4 rano :) W dodatku im później zgaszę światło, tym później wychodzi.

Pytałam o "zadowolenie z towarzystwa", bo niektóre chomiki lubią rozpłynąć się u właściciela w rękach, ale widać wtedy, że zwierzątko dobrze się czuje u swojego człowieka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, chellmewhy napisał:

To może wyjaśniać sytuację :) Młode chomiki mają "motorek w dupce" zasuwają jak zwariowane, a z wiekiem troszkę się uspokajają. Robią się też sprytniejsze jeśli chodzi o ukrywanie się - ja jednego ze swoich chomików, dżungarka, czasami nie widuję po kilka dni, bo jest zwykle najaktywniejsza koło 2-4 rano :) W dodatku im później zgaszę światło, tym później wychodzi.

Pytałam o "zadowolenie z towarzystwa", bo niektóre chomiki lubią rozpłynąć się u właściciela w rękach, ale widać wtedy, że zwierzątko dobrze się czuje u swojego człowieka.

W sumie to wiele wyjaśnia, bo teraz mam ferie zimowe, i przeważnie od spać po 1 w nocy. A co do tego "zadowolone z towarzystwa" to owszem, Miki mnie lubi, i też często jak go położę na kolanach to on wygodnie się układa, i zapypia jak go głaszczę. Może uciec w każdą stronę , a woli się położyć i mi zasnąć ma nogach, i wygląda to bardzo słodko ;)

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi