Skocz do zawartości
Chrupka01

Szkło czy pleksi?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Ponownie mam pytanie odnośnie terrarium 120x39x50 z płyty meblowej i nie wiem czy na przód dać szybę czy pleksi. Pleksi 123x50 cieńsza niż 5mm pewnie będzie się giąć a jest droga. Z kolei szyba będzie tańsza ale boję się że sie zbije albo pęknie. W dodatku przyklejana na silikon akwarystyczny może się słabo trzymać. Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wolałabym pleksi Ale 5mm 120x50 to nie ukrywam że dużo kosztuje. Prawdopodobnie jutro pojadę do szklarza się zorientować i możliwe że zostanie szkło jeśli nie będzie innej opcji ;) Myślę że nie pęknie tak łatwo a nawet jeśli to nie na tyle żeby od razu komuś coś się stało i nie dało się wymienić. Chyba że ma ktoś namiary na naprawdę tanią pleksi z wysyłką?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może warto się pokusić o dwie mniejsze szyby czy pleksi o wymiarach 50cm x 60cm - zmniejszamy możliwość wyginania się materiału oraz zdecydowanie łatwiej będzie je przetransportować czy zamontować. Dodatkowo mniejsze szyby, czy pleksy można kupić taniej, zwłaszcza jeśli są one sprzedawane jako "ścinki".
Popytaj w okolicznych sklepach budowlanych typu Castorama, czasem sie naprawdę trafi coś okazyjnie lub po prostu w cenie jaką byśmy zapłacili zamawiając ten sam produkt przez internet + koszty dostawy mamy to na miejscu.
U mnie na "wsi" plekse mają np. tylko w 1 sklepie - Mrówce, i z tego co pamiętam cena nie była jakaś wygórowana.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytałam, mają tylko takie wielkie coś około 300x200 nie wiem jaka grubość albo mleczne. Nie do końca rozumiem, czyli 2 mniejsze szyby po prostu przykleić zostawiając łączenie na środku ? To chyba będzie mało bezpieczne. Jeśli chodzi o przesuwne to musiałabym zmieniać cały projekt który już jest zaczęty a to raczej nie wchodzi w grę.

Nie byłoby w ogóle problemu jeśli chodzi o tłukliwość szkła bo miałam akwarium i raczej ciężko by było jakimś cudem zbić taką szybę boję się tylko o pęknięcie albo że silikon jej nie utrzyma. Dlatego myślałam po prostu żeby ewentualnie zamocować ją dodatkowo takimi jakby "zaczepami" do boków i wtedy silikon dałby radę. Natomiast jeśli by pękła to raczej nic się nikomu nie stanie bo nie rozleci się od razu a zawsze można wymienić. Sama jestem zwolenniczką pleksi no ale 2 tygodnie poszukiwań i okazało się że albo nie ma albo przekracza zdecydowanie budżet :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szczerze powiedziawszy to zależy na jakie szkło się porwiesz. Jak będzie szkło klejone (czyli szklo+folia+szkło - takie najczęściej są akwaria) to nie powinno być żadnego problemu z gięciem się czy pękaniem (no chyba, że będziesz na nim ćwiczyć karate :D) ale takie szkło specjalnie tańsze niż pleksi nie będzie i będziesz musiała znaleźć kto ci takie wypali na wymiar, bo to się klei jeszcze w hucie. Zwykła hartówka jest najtańsza, ale jest bardzo giętka. Jest za to sposób na wzmocnienie - wystarczy ze zrobisz do niej drewnianą ramkę jako wsparcie :)

Odradzam natomiast sklejanie samym silikonem. Może dość łatwo puścić, bo szkło jest znacznie cięższe niż by się wydawało. Mozna natomiast kupić w budowniczym takie wkręty w kształcie litery L i nimi przytrzymac szybę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę podobnie jak chellmywhy - sam silikon może być za słaby. Ramka z listewek może tu dużo zmienić i naprawdę zabezpieczyć szkło, a listewki są do tego tanie. 

Przy 2 mniejszych szybkach można by nawet zrobić je wsówane od góry w listewkową ramkę, co może ułatwić późniejsze sprzątanie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie o takich wkrętach myślałam mówiąc o zaczepach. Myślałam nad ramką z listewek Ale nie bardzo wiem jakiej grubości. Lepiej np. dorobić po prostu listewkę na środku na wysokość i wzdłuż do góry czy taką całą ramkę dokleic/dobić do płyt ( do każdego boku z przodu i np do tego przykleić albo za to wsunąć, myślę że wiecie o co mi chodzi :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dałabym ze wszystkich stron po listewce, raz że usztywni, a dwa że dodatkowo zabezpieczy szybkę, a do tego pozwoli to uniknąć w ogóle użycia kleju czy silikonu.
Taką całościową ramkę łatwiej będzie zrobić jak już będziesz miała szkło / plekse :)
Polecam montaż na wkręty do drewna + ewentualnie klej, gwoździ raczej bym unikała, bo mają tendencje do luzowania się i puszczania.
Pozatym jak masz lokum łączone na wkręty to zawsze można je dokręcić jeśli się coś poluzuje, a kolejna rzecz to w razie przeprowadki itp. lokum będzie można złożyć i z łatwością przewieźć :)

W przypadku wątpliwości zawsze można się też poradzić szklaża. dobry fachowiec potrafi zaproponować proste a funkcjonalne i często tanie rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za pomoc ;) Jak przy robocie wyjdą jeszcze jakieś problemy to będę pytać ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli szklo bedzie po obu stronach zabezpieczone płytą, to dorzucilabym tylko po listwie góra i dół, jak ramka ba zdjęcia :) najsłabszym punktem szyby jest zawsze krawędź dłuższego boku, więc jak zabezpieczysz tam to będzie cacy. A wystarczy listewka na tyle sztywna, żeby się nie gięła, nie musi być wcale gruba. Ja robilam ramki z kratką z listew na 1.5cm grubości. A mają po metr długości i się nie gną :)

Podpowiem jeszcze że dobrze jest brzegi szkla i łączenia zabezpieczyć korkiem, bo hartówka rozbija się na kawałki uderzona w krawędź wystarczająco mocno, a korek jest giętki i "pracuje" jak sprężyna.

Powodzenia!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdecydowanie plexi. Raczej nie będzie się giąć, a nawet jak będzie to i tak nie radze dawać szkła bo jak się stłucze to szkoda chomika. Zdecydowanie pleksi lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety plexi jest za droga a poza tym nie sądzę żeby zabezpieczone szkło rozbiło się na kawałki. To jak ludzie mogą trzymać akwaria w domach skoro szkło może się rozbic? Myślę żeby zrobić ramkę dookoła po prostu tak żeby wsunąć szybę i zabezpieczyć silikonem. 1cm się nadadzą? Nie powinny się giąć, widziałam w sklepie i nie ma szans raczej. Mogę ewentualnie wcisnąć korek w ramkę razem że szkłem Ale myślę że gruba warstwa silikonu działa podobnie ;) A i szkło nie będzie zabezpieczone płyta bo będzie tak jakby na przodzie po prostu i dlatego robię ramkę na całość. Jak będzie sklejona i przykrecona to wyślę wam ewentualnie zdjęcia czy jest ok

Edit

Mała zmiana planów. Jeśli uda się u szklarz zmienić jeszcze wymiary to szyba będzie inaczej mocowana. W środku terrarium (na samym brzegu) zrobię ramkę i przykleję do niej od środka szybę (Górna krawędź bedzie miała listewke i od zewnątrz i od wewnątrz) tylko że odpada wtedy korek i musiałabym polegać na silikonie. Co o tym myślicie?

Edytowane przez Chrupka01
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Że będzie na samym silikonowy wisiała (prawie, bo na górze będzie jedna listewka) z tym że od środka drewnianej ramki, więc myślę że da radę. W końcu ten silikon nie jest jakiś nie wiadomo jak słaby bo akwaria trzyma a będzie się opierać szyba na podstawie jeszcze w dodatku ( na dnie terrarium). Ciężko to wytłumaczyć więc myślę że podeślę zdjęcia jak się uda i jak będzie zrobione.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po co kleić szybę ? Nie można zrobić ramki .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ehh... pisałam to dużo razy chyba ale ramką z zewnątrz byłaby trudniejsza do wykonania więc znalazłam łatwiejszy sposób. Szyba w nim nie ma prawa odpaść więc myślę że bd ok chociaż ciężko to wytłumaczyć. Może jak będę w domu to zrobię rysunek o co chodzi i wyśle 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmmm... chyba muszę wyjaśnić;)

Wiec: do korpusu będzie na samym przodzie z wewnętrznej strony ramka z drewna (przymocowana wkrętami w środku terrarium na brzegu, a nie na zewnatrz czyli że jak jest przód to po wewnętrznej stronie płyt) i szkło będzie do niej przyklejone od wewnątrz i dodatkowo na górze będzie druga listewka od wewnętrznej strony szkła czyli szkło będzie przy górnej krawędzi zabezpieczone listewką z 2 stron. Moim zdaniem łączenie będzie na tyle bezpieczne że szkło nie ma prawa odpaść/pęknąć samo z siebie/czy cokolwiek innego. Nie będzie "wisieć" na tym silikonie bo będzie przyklejone opierając się na dnie więc cześć ciężaru siłą grawitacji przejmie dno a nie sam silikon. Szyba nie powinna pęknąć naciskając na dno ponieważ zamierzam ją zabezpieczyć silikonem lub korkiem (żeby naciskając na dno się nie uszkodziła w jakiś sposob). Mam nadzieję że wyjaśniłam mniej więcej i że ktoś cokolwiek rozumie ;P. Jedyne o co się Boję to właśnie że opierając się na dnie może pęknąć Ale myślę że korek z silikonem jakoś dadzą radę. Co o tym sądzicie?

Edit 

A tak swoją drogą czy taka lniana ściółka dla koni tego typu

https://allegro.pl/oferta/sciolka-lniana-odpylona-sloma-lniana-balot-20-kg-7616418480?reco_id=4a0dd79e-1fea-11e9-9f6a-246e9680c108&sid=3ec404f37aa2fad6253fa5dd6bb023427743f77ee2f01bb84454c4701b8c0118

Nadaje się dla chomika? Pytam bo wychodzi taniej niż konopna czy lniana z hipcia gdzie za 10l trzeba by zapłacić 15zl A jak się kupuje 8 paczek....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja uważam, że będzie się trzymać :)

Ściółkę zdecydowanie polecam. Kupuję tą samą, ale zamawiam ze sklepu jeździeckiego Obiegły :) Starcza mi na baaaardzo długo, a mam u siebie 5 chomików i szynszyla.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W takim razie dzięki;) Zastanawiam się jeszcze czy lampka biurkowa nada się na lampkę grzewczą. Podobno dużo ludzi tak robi a 25W nie grzeje się aż tak bardzo więc będzie chyba taniej;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomiki to zwierzęta nie tyle stricte nocne, co reagujące na światło. Aktywne są w ciemnościach i połmroku, stronią od światła. Jeden z moich chomików wręcz przesuwa swoje pory wychodzenia nawet do dobrych kilku godzin, bo preferuje ciemności i póki lampka jest włączona, wyjdzie co najwyżej na "szybkiego sika", władować jak najwięcej ziarna w poliki i zwiać do domku, za to gdy zapadają ciemności tupie najgłośniej ze wszystkich ;)

Plus z tego co wiem białe światło źle wpływa na psychikę zwierząt żyjących  po zmroku. 

Także niestety nie bardzo :( Jak już żarówka, to tylko grzewcza, nie dająca światła.

Dodatkowo myślę, że tobie również przeszkadzałoby wiecznie zapalone światło, chyba że chomik stoi w salonie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja u swojego łobuza mam lampkę Led z biedry jak do akwarium. Na nią nasunęłam zwinięty,  czerwony papier. Papier robi za czerwony filtr dzięki czemu światło jest czerwone i kompletnie nie przeszkadza chomikowi. Na czas sprzątania zsuwam papier z lampki i mam dobre światło na czas sprzątania. Ale papieru nie można nakładać na grzejące lampki, bo papier może się zapalić, więc lepiej od razu wybrać czerwoną żarówkę.

Edytowane przez Squirrella

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przepraszam, źle się wyraziłam. Chodzi właśnie o żarówkę grzewcza czerwoną, która świecić się będzie tylko kiedy będzie miała grzać co znaczy że na pewno nie 24h na dobę bo zazwyczaj około od popołudnia do rana mam w domu cieplej. Poza tym czerwone światło podobno nie przeszkadza większości chomików, a gdyby mojemu miało przeszkadzać to będę musiała wymyślić inny sposób na ogrzewanie (mam nadzieję że nie będzie takiej konieczności)

Zamierzam kupić taką żarówkę czerwonaą 25-35W, jakaś lampkę biurkową albo inną z jakimś klipsem czy coś żeby móc ją zamocować na pokrywie i termostat (oczywiście termometr też) ponieważ zdarza się że mam rano czy w południe w domu Nawet 15 stopni zwłaszcza jak nikogo nie ma w domu. Później zazwyczaj 18-19 jednak będę musiała chomika dogrzewać i zastanawiam się czy taki zestaw da sobie radę? Pytalam na forum terrarystycznym i podobno tak Ale wolę zapytać jeszcze raz niż wydać prawie stówę niepotrzebnie.

Chomik będzie stał w moim pokoju Ale uwierz że nawet lepiej bo nie lubię ciemności Więc światło w ogóle mi nie przeszkadza w spaniu (nawet jest mile widziane ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi