Skocz do zawartości
polkasa

Chomik po ponad pół roku zaczął gryźć :(

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Moja kochana Pysia po ponad pół roku bycia u mnie(7 miesięcy) zaczęła mnie gryźć. Z góry napiszę że wymiary klatki i kołowrotka są ok, zgodnie z zaleceniami tutaj na forum. Gryzie w momencie jak ją odkładam do klatki po podaniu smakołyka(podczas pierwszego wyjmowania po smakołyk nie gryzie tylko wchodzi sama na rękę i czeka aż coś jej dam), schodzi z ręki, odwraca się w stronę palców i je zaczyna gryźć. Jak delikatnie ją paluszkiem dotykam w nosek by przestała, to wstaje znowu i do palców(jakby bardziej agresywnie), jak pozwalam jej wejść na rękę to znów dobiera mi się do palców(zamiast czekać na smakołyk) :(. Po pewnym okresie oczekiwania zachowuje się tak od początku, czyli wchodzi bez gryzienia, a po podaniu smakołyku i odstawienia do klatki znów odwraca się w stronę palca i gryzie(dodam jeszcze że nie skrzeczy i nie piszczy w stronę ręki, jest z nią kompletnie oswojona). Czy ktoś może wiedzieć o co chodzi mojej Chomiczce? Dodam jeszcze że ma w klatce kolbę do gryzienia i pełną miskę, no i jak od początku nie gryzła prętów u góry klatki, tak teraz gryzie je z mega pasją(ale po pewnym czasie przestaje i leci na kołowrotek)... Jeśli chodzi o wybieg, to na łóżku i kanapie szuka zawsze miejsca gdzie mogłaby z niego zejść(dawniej tego nie robiła, tylko spokojnie wszędzie biegała)... Pomocy! Wygląda to jakby ona zdziczała(ale kontakt z ręką ma codziennie :( ) Co mam robić by moja Chomiczka była znów taka spokojna jak kiedyś :( ? I o co może jej chodzić :( ? Może ma jakąś urojoną ciążę, albo choruje?

PS
Za każdym razem jak napełnię jej miskę to siedzi przy niej i gromadzi pełno żarcia
PS 2
Na wybiegu jak szuka od razu miejsca do zejścia to nie robi kupek ani się nie załatwia
PS 3
Wszystko to zaczęło postępować bardzo powoli od momentu jak ta skubana podczas wybiegu zeszła na dywan i wybrała się na wycieczkę pod łóżko, na szczęście nie uciekła, bo wróciła na rękę(bez smakołyka) bez żadnych problemów

Pozdrawiam i czekam na waszą pomoc :(

Edytowane przez polkasa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zaczęłabym od wizyty u weta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
28 minut temu, Szybcior napisał:

Zaczęłabym od wizyty u weta.

Myślisz że to może być coś poważnego :( ?

EDIT

@Szybcior
Wiesz może jak sprawdzić długości ząbków Chomiczka, bez stresowania go(chwyt za skórę na karku)? Bo znalazłem w internecie że Przerost Ząbków może powodować u Chomika agresje i zmuszać go do gryzienia krat, te objawy pasują do zmienionego zachowania mojej Pysi. No i jak odwiedzę w tej kwestii weterynarza, to czy to że on będzie ją pewnie tak chwytał to nie przyczyni się do tego że będę musiał ją ponownie oswajać :( ?

Edytowane przez polkasa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taka zmiana zachowania może świadczyć o bólu. Ponownego oswajania bym się nie obawiała, a sprawdzanie zębów zostawiam lekarzowi. Moja pani dr ma złote ręce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też polecam wizytę u weterynarza.
Pączek jak się przeziębił to nie dość, że był osowiały i bardzo mało wychodził z domku to jeszcze do tego też zaczął gryść.

Co do kolby - zdrowsze rozwiązanie to patyczki i kora drzew np. brzozy.
Na Hipciu można kupić nawet patyczki do gryzienia "z posypką" w 6 smakach (buraczek, marchewka itp.).
Kolba pojawia się w domostwie jegomościa okazyjnie i szału nie robi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też w pierwszej kolejności pobiegłabym do weta.

Natomiast jak weterynarz powie, że wszystko w porządku to zastanowiłabym się, czy chomik się może nie nudzi. Z tego co widzę po swoich, niektórym (takiej jednej szarej) potrzeba więcej mentalnej stymulacji. Mam sporo zabawek i gryzaków, które jej podmieniam, niektóre wiszące, inne w formie piłki (te lubi najbardziej), jeszcze inne siłowe - hantelki drewniane, dzwonki w kratce. Ja znudzą jej się te, które ma w klatce to traci zainteresowanie i zaczyna szukać drogi ucieczki z klatki. Świeży powiew w wyposażeniu i znowu zadowolona nosi piłki, szarpie hantle po klatce itd. 

Uwielbia recznie robione puzzle z rolek po papierze, z pojedynczym smakołykiem w srodku (znajdziesz na necie pomysly). Siedzi nad nimi i główkuje jak Einstein póki nie rozpracuje zagadki :D

Co prawda ona od początku potrzebowała dużo uwagi i interesujących zabawek, nie zaczęła tak nagle z wiekiem.  Wiec stanowczo... Weterynarz. Dopiero potem dalsze kombinacje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem po wizycie u weta, zbadał Pysie i powiedział że okaz zdrowia i nic jej nie dolega... Kamień z serca :). Jedyne co, to powiedział że zmiana w jej zachowaniu wynika z tego że dostała pierwszej w swoim życiu Ruji i obgryza wszystko i chce uciekać z wybiegu w poszukiwaniu samca :). Niby za kilka dni ma jej to przejść ;) . Tak więc Pysia stała się samiczką z prawdziwego zdarzenia :). Btw. Czy jest możliwe by pierwsza Ruja nastąpiła dopiero w 6 miesiącu życia?

Edytowane przez polkasa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niemożliwe. I do tego cykl trwa kilka dni, a nie ruja. :/ 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W 7 miesiącu pierwsza ruja? Eee... Chyba potrzebujesz zmiany weta.... Ten chyba nie wie jakie zwierzę bada.

Mogło się zdarzyć że akurat miała ruję w tym dniu, ale jak to się ma do całego problemu? Myślę, że nijak :/

Szukanie samca to krążenie po klatce i wywąchiwanie. Nie agresja wobec palców.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 12.01.2019 o 18:13, chellmewhy napisał:

W 7 miesiącu pierwsza ruja? Eee... Chyba potrzebujesz zmiany weta.... Ten chyba nie wie jakie zwierzę bada.

Mogło się zdarzyć że akurat miała ruję w tym dniu, ale jak to się ma do całego problemu? Myślę, że nijak :/

Szukanie samca to krążenie po klatce i wywąchiwanie. Nie agresja wobec palców.

Coś tak czułem że przypalił głupa, ale nie chciałem nic mówić. Pysia zachowuje się już tak samo jak kiedyś. Nie gryzie mnie już w palec. Opinie stosowną temu wetowi wystawiłem na google :). Temat można zamknąć. PODSUMOWANIE: Okazało się że Pysia miała jakiś kryzys 3 dniowy, teraz już jest tak jak było dawniej :)

Edytowane przez polkasa
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi