Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie odnośnie temperatury otoczenia, w której może przebywać chomik. Mam zamiar adoptować chomika, ale temperatura u mnie w domu zimą czasami przez pół dnia wynosi np. 16-17*C, rzadziej 15*C (nikogo nie ma w domu). Przez resztę czasu ( reszta dnia i noc ) zazwyczaj około 18-19*C. Czy to może być problemem dla zwierzątka? Podobno zakres znośnych temperatur to 15-35*C a u mnie raczej nie spada poniżej 15 ale według mnie to i tak dość mało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niskie temperatury są dla chomika niebezpieczne, bo może zapaść w torpor - czyli stan zbliżony do snu zimowego, kiedy zwierzę śpi, nie je, metabolizm zwalnia i łatwiej utrzymać temperaturę - od snu zimowego różni się głównie tym, że sen zimowy jest planowany i gromadzone są zapasy i tkanka tłuszczowa, natomiast torpor jest reakcją na temperaturę i zwierzę nie jest na to przygotowane. Niestety taki sen jest dla chomika domowego niebezpieczny i może się już z niego nie wybudzić. Na twoim miejscu albo niestety zrezygnowałabym z chomiczka albo znalazła sposób na dogrzewanie jego lokum - może mata grzejąca pod akwarium albo jakaś inna bezpieczna grzałka. Niestety temat bezpiecznego dogrzewania musiałabyś zgłębić sama (pewnie najłatwiej będzie ci znaleźć info w j. angielskim lub niemieckim), bo nie szukałam nigdy informacji na ten temat i nie jestem w stanie zapewnić Cię o bezpieczeństwie tych metod.

Na pewno jednak wchodzi wtedy w grę jedynie terrarium z płyt meblowych lub akwarium, bo klatka szybko straci temperaturę, a przy okazji trzeba się liczyć z kosztami prądu.

Edit:

Z ciekawości jednak poszukałam informacji w internecie. Maty grzewcze pod terrarium są bezpieczne, ale należy wtedy pamiętać żeby był przepływ powietrza (więc akwarium/terrarium musiałoby stać na małych nóżkach lub listewkach) i żeby mata zajmowała mniej więcej połowę powierzchni, żeby chomik miał wybór między ciepłą a chłodniejszą częścią lokum. Z tego też powodu mata nie może być na środku oraz chomik musi mieć 2 domki, na chłodniejszej i na cieplejszej stronie. Można również obłożyć akwarium folią termiczną (kocem termicznym) od strony ściany i okna, skąd nadchodzi zimno. Chomicze lokum powinno stać wyżej, np. na komodzie (ciepło ucieka w górę) i w miejscu gdzie nie ma przeciągu. Konieczny jest termometr sprawdzający temperaturę w terrarium. Ściółka powinna być również odpowiednia - tzn. papierowa, lniana lub konopna, trociny się nie nadają, bo nie trzymają tak temperatury. Pisali również, że jeśli mamy chomika, który nie żuje chętnie materiałów, to można mu zapewnić polarkowe skrytki i tunele. Niestety nie każdemu chomikowi można takie dać, bo pogryzione nitki i kawałki materiału są równie niebezpieczne co wata i włóczka.

Informacje zebrałam z kilku stron zagranicznych, w jednej sugerowali również żeby dowiedzieć się jak reguluje się temperaturę jeżom, bo to bardzo podobna sytuacja, tylko że nie nadają się dla chomika żarówki grzewcze i kamienie grzewcze, ze względu na ryzyko oparzenia. 

Edytowane przez chellmewhy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za odpowiedź. Wiesz że dokładnie nad takim rozwiązaniem się zastanawiałam? Terrarium będzie z płyty meblowej robione więc jest taka możliwość tylko zastanawiam się czy taka mata jak od terrarium np. Z termostatem nie będzie grzać całego pomieszczenia ? Jeśli tak to taka standardowa mogłaby się przepalić? Orientuje się ktoś może jak to w wypadku grzania pod terrarium wygląda?

Edit 

Chyba kupię po prostu matę grzewczą jakieś 10W termometr przyklejany na szybę akwarystyczny np i dorobię nóżki po prostu bo chyba nie znajdę lepszego rozwiązania a jestem już na etapie budowy terrarium. Zastanawiam się czy kupić termostat np czy po prostu kontrolować i wyłączać matę? Nie powiem, byłoby to dosyć problematyczne więc może jakieś jeszcze inne rozwiązania? Albo kupić od razu z termostatem ? Taka mata nie zużywa chyba zbyt dużo prądu. Miałam kiedyś grzałkę w akwarium która miała więcej W i zużywała niewiele.

Edytowane przez Chrupka01

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A czemu by nie terrarystyczne żarówki grzewcze? Było by to fajne rozwiązanie, zwłaszcza, że niedość, że dają ciepło to jeszcze czerwone światło nie przeszkadza naszym małym przyjacielom, a dodatkowo daje nam możliwość obserwacji naszego malucha jak dokazuje na swych włościach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do żarówki trzeba by dorobić i schować oprawki i kable w pokrywie co w dodatku utrudniloby jej otwieranie i nie wyglądałoby to zbyt estetycznie. W dodatku nie wszystkie mają termostat a ewentualne sterowniki itp. to kolejne koszty. Nie spałabym spokojnie wiedząc, że chomik jakimś cudem może zablokować kołowrotek lub cokolwiek i dostac się do niej. Ponadto żarówka musiałaby świecić przez siatkę w pokrywie co troszkę może przeszkadzać bo nie przepadam za czerwonym światłem na pół pokoju ;). Do tego musiałaby być pokrywa cała,  bez siatki a to zdecydowanie utrudniloby wentylacje. Nie jestem jakimś ekspertem Ale tak mi się wydaje więc jeśli jestem w błędzie to mnie poprawcie ;) Niemniej jednak wszystkie propozycje są mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na stronach ostrzegali, że żarówki mogą oparzyć chomika, gdyby znalazł jakiś sposób na dostanie się na górę (co nie jest trudne, wystarczy podkopać wiórki). Natomiast mata jest zewnętrzna, więc nie ma się jak dostać :)

Myślę, że łatwym rozwiązaniem na nóżki byłyby po prostu dwie grubsze drewniane listwy podstawione pod terrarium, jeśli sama docinasz płyty meblowe to można zrobić ze spadów :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie docinam sama Ale mogę jakieś załatwić albo ewentualnie kupić nóżki po prostu 4 lub 6 takich centymetrowych albo nawet przy robieniu pokrywy kupić więcej listewek i uciąć kwadraty 1x1 albo 1.5x1.5 albo coś w tym stylu i przybyć albo przykleić. To jest akurat najmniejszy problem ;). Bardziej mnie martwi czy mata z termostatem da radę? Nie będzie się przegrzewac ani zużywać za dużo prądu? W końcu będzie pod a nie w środku. Na pewno będzie bezpieczna ?

Edit 

Czy taka mata byłaby dobra   ?     https://allegro.pl/oferta/mata-grzewcza-grzejna-z-termostatem-terrarium-28w-6973206626

Nie pisze nic żeby się nadawała pod terrarium, a na niektórych pisze ale są bez termostatu. Muszę pod nią i na nią kupować jakąś folię albo ceramikę czy może leżeć bezpośrednio na płycie meblowej i pod (komoda też jest z płyty)???

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym położyła na ceramikę tak na wszelki wypadek, zwłaszcza, że mata jest na prąd.
Jedna iskra i może się zrobić naprawdę niebezpiecznie, tym bardziej, że płyty wiórowe palą się naprawdę szybko i bardzo łatwo ulegają zapłonowi.
Pozatym, ceramika ładnie oddaje i dłużej utrzymuje temperaturę, co myślę, że jest to tutaj dużym plusem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli ceramika na spód? Płytka taka łazienkowa np się nadaje? A na matę też coś? Jakaś folia termiczna albo druga płytka? Bo z góry też jak nie patrzeć będzie płyta;) mam nadzieję że taka mata będzie w miarę bezpieczna bo takie ciepło na prąd między drewnem trochę mnie niepokoi Ale może ceramika albo folia to zabezpieczą wystarczająco. Do ilu stopni się taka 15-30 W mata może grzać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiesz, tak myślę, że najbezpieczniej będzie jak dopytasz o matę na jakimś forum terrarystycznym, bo my tu niewiele wiemy na ten temat :( A ttam na pewno znajdziesz doświadczonych ludzi. Lepiej nie ryzykować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mogę spróbować ale nie sądzę żeby ktoś był chętny pomóc;) chomiki to tam raczej traktują jako karmę. Poza tym raz pisze że pod a raz że to słaby pomysł, w dodatku zazwyczaj w przypadku szkła a  nie płyty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie musisz pisać, że grzejesz chomika przecież, napisz, że masz jeża pigejskiego ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napisałam posta. Ciekawe czy cokolwiek odpowiedzą. Zwłaszcza że mata pod terrarium z płyty brzmi co najmniej mało bezpiecznie xD

Edit

Bezpieczna może I będzie Ale podobno nie będzie ogrzewać terrarium. Nie wiem czy jest jakiś inny sposób i szczerze mówiąc kończą mi się pomysły :(

Edit 2 

Co sądzicie o zamocowaniu żarówki grzewczej z czerwonym światłem nad terrarium? Nad siatką? Zastanawiam się jeszcze jak to zrobić,  ale w sumie Chyba nawet grzałaby lepiej, chociaż bardziej punktowo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie tak sobie o tym myślałam wcześniej wspominając o żarówkach.
Można by było przyczepić żarówkę do listewki a tą przymocować nad siatką - tylko siatka nie może się zbytnio nagrzewać, czy topic pod wpływem ciepla co może być wyzwaniem.
Druga możliwość to zrobić pokrywę z siatką tak, aby na jej środku znalazła się obudowana w grubszą ramkę żarówka - całość zrobiona tak, że nawet jeśli chomik wejdzie na górę i będzie zasówał po pokrywie w zwisie, to dzieki grubszej ramce nie będzie w stanie dotknąć żarówki. Dużo zależy od wysokości lokum i odległości od najwyżej położonych zabawek czy półek. Możliwe, że chomik nie będzie miał szansy zbliżyć się do pokrywy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Metalowa siatka mogłaby się stopić? Nagrzewać się będzie Ale topić się chyba nie powinna. Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą grubszą ramką. Wysokość terrarium 50cm ściółka będzie około 15-20  A półka z kółkiem  tuż nad sciółką ale w rogu, tam gdzie nie będzie siatki tylko rama od pokrywy. Zawsze można lampkę zabezpieczyć jakoś żeby nie grzała siatki aż tak bardzo albo kupić grubszą i gęstszą. Chociaż nie wiem jakim cudem mogłaby się stopić metalowa siatka. Bardziej bałabym się o drewno Ale do listewek byłaby tylko przyczepiona na plastikowy klips a siatka nagrzana raczej nie zapali drewna. W końcu to nie jest jakieś 100*C czy nie wiadomo ile ;)

Ponadto  żarówki grzeją punktowo czyli cześć terrarium byłaby cieplejsza a część chłodniejsza ( będę potrzebować 2 termometry Ale to nie jest problemem ;) co za tym idzie chomik będzie miał wybór. Nie jestem pewna ile stopni będzie np pod samą lampą Ale 25W i termostat powinny utrzymać nawet te ciepłe miejsca na znośnym poziomie. Najwyżej czujnik od termostatu ustawię trochę bliżej to będzie mniej grzać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi