Skocz do zawartości
Certik

Chomik dżungarski - kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Chciałbym prosić osoby doświadczone o kilka rad. Zamierzam niedługo adoptować chomika dżungarskiego (ew. kupić od doświadczonego hodowcy). Zakupiłem już klatkę Ferplast Hamasterville. Na samym początku plastikowy kołowrotek, który jest dołączany do klatki wywalam i chcę włożyć drewniany trixie (20 cm) i tu pierwsze pytanie - czy drewniany kołowrotek tej firmy jest w miarę cichy i będzie ok? 

Co do podłoża to jakie najlepiej wybrać i jakiej firmy? 

Jeśli chodzi o pokarm to będę kupował firmy Mixerama + do tego owoce i warzywa (jakie konkretnie to tylko według abc żywności na tej stronie). Tutaj pojawia się pytanie w jakich ilościach i jak często karmić chomika? Chciałbym mieć chomika możliwie jak najbardziej młodego a to pewnie ma znaczenie co do ilości pokarmu dla niego.

Jeśli coś mi się przypomni nie omieszkam się zapytać.

Dzięki za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Klatka jest mała :( 
Może da się ją zwrócić?

Kołowrotek drewniany  będzie cichy, karmy dajesz  łyżeczkę dziennie. Do tej klatki ciężko będzie Ci adoptować, u mnie minimum to 70x40. Hodowli w Polsce nie ma. 

Zapraszam do FAQ i zadawania pytań po lekturze. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Klatka jest ładna, ale mała... i raczej trochę za droga jak na ten standard :o
Nasze terrarium (100x40x50cm) było za 300zł, a tu 60x34x39 w tej samej cenie raczej szału nie robi.

Jeśli chodzi o kółeczko drewniane z Trixi - mamy od 8 miesięcy model drewniany, 21cm, wykladany korkiem, jest cichutki. Jedyne co słyszę w nocy to pazurki cichutko muskające powierzchnię, do tego bardzo lekko chodzi, co jest dużym plusem. Da się je myć, byle nie przesadzić z ilością wody, żeby się nie rozkleiło. Ogólnie polecamy to kółeczko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedzi.

Rozumiem każdego pasjonata, że im większa klatka tym lepsza i tego nie podważam. Przy wyborze tej klatki kierowałem się głównie tym, że pasuje idealnie do jedynego miejsca w domu w którym mogę postawić klatkę. Miejsca na podłodze na których mogłaby stać większa klatka się nie nadają z tego względu, że mam w mieszkaniu straszne przeciągi a to chyba gorsze niż kilka cm mniejsza klatka. Dodatkowo mam synka 3,5 letniego więc w obawie o chomika wolę ograniczyć do minimum dojście do niego mojego dziecka. Ten kto ma dzieci zrozumie. Tak gwoli ścisłości to klatka ma 49 cm wysokości aczkolwiek wiem, że wysokość nie jest najważniejsza. Posiada piętra więc zawsze to dodatkowa przestrzeń i atrakcja dla gryzonia. Dół klatki jest dość głęboki więc mogę tutaj dać grubą warstwę ściółki. Mając na uwadze fakt, że klatka nie należy do wielkich będę starał się jak najwięcej wypuszczać go na wybieg. W kilku miejscach i to nie w sklepach internetowych spotkałem się z pozytywnymi opiniami co od tej klatki i to też nakłoniło mnie do jej kupna. Elementy drewniane w środku na pewno lepsze niż kolorowe plastiki. Osobiście uważam, że cena za klatkę jest nieadekwatna z tego względu, że kołowrotek to pomyłka no i wielkość prawie minimalna dla futrzaka. 

Będę chciał nadrobić te kilka cm w klatce wieloma innymi bardzo ważnym aspektami życia chomika tak, żeby zapewnić mu jak najlepsze życie. Podejrzewam, że mój przyszły lokator będzie miał lepsze warunki niż nie jeden chomik w większej klatce u ludzi którzy nie pokwapią się wysilić i poszperać w internecie tylko łykają jak pelikany to co im w zoologicznym sprzeda gość który wkłada bojownika do plastikowego kubka.

Mam pytanie odnośnie toalety. Jak Wy sobie z tym poradziliście i mu ją przygotowaliście? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Yyyyyyyyyy dla Chomika Dżungarskiego minimum w podstawie to 60x40. Ferplast Hamasterville ma w podstawie 60x34 + piętra. Nie przesadzajmy, ta klatka dla Dżungarka w zupełności wystarczy(co innego dla Syryjskiego, dla niego powinno być 100 zamist 60). Moja klatka też w podstawie ma 60x40 i mój Chomik operuje i tak czy siak głównie przy kołowrotku, wychodzi z niego i zaraz znów na niego wchodzi(czasem wejdzie na pięterko, do toaletki w jakiś tunel i rzadko coś pokopie), podejrzewam że Twój będzie robił to samo

Edytowane przez polkasa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Toaleta to w sumie kwestia indywidualna każdego osobnika.
Ogólnie rzecz biorąc chomiki sikają w wybrane przez siebie miejsce, zazwyczaj jeden lub dwa konty.
Teoretycznie chomika można nauczyć korzystać z toalety, ale niestety nie każdego.
Myk polega na ustawieniu toalety w miejscu, gdzie nasz mały gagatek się załatwia i włożeniu do niej troszkę zasikanej ściółki, żeby miał zapach i skojarzył do czego to miejsce ma służyć.
Niestety niektóre chomiki, (jak np. mój), konsekwentnie olewają nasze próby nauki korzystania z toalety i jak tylko postawimy toaletę w wybrany przez malca róg, ten przenosi się w drugi kąt. W tym przypadku po prostu, mniej więcej raz na tydzień wybieramy mokrą ściółkę i bobki z miejsca gdzie się załatwia i zuzupełniamy ubytek ściółki.

Niektóre chomiki mają też brzydki nawyk załatwiania się na kołowrotku. No wiesz... zabiegane nie mają czasu lecieć do toalety no i się zdarzyło... Nie to, że to frajda pochałasować trochę bobkami obijającymi się o kółko... o nie, nic z tych rzeczy...

Będzie Ci też potrzebne pudełko z piaskiem (nie pyłem!) kompielowym dla gryzoni. Chomiki robią sobie w nim kompiele, co pomaga w utrzymaniu futerka w odpowiedniej kondycji.

Jeśli chodzi o pięterka - ustawiając zabawki, domek, miski itp. upewnij się, że jeśli twój chomik wpadnie na pomysł skakania z górnych półek na sam dół (a założe się, że tak będzie), to nie uderzy się o coś twardego i nie zabije/połamie. Można zabezpieczyć przestrzeń między wyżej położonymi pięterkami np. hamaczkiem. Upadek z 30-40cm dla dżungarka może skończyć się złamaniem kręgosłupa, hamaczek umieszczony w połowie drogi na dół złagodzi upadek, zmniejszy wysokość i będzie lubianym dodatkiem do wylegiwania się dla twojego chomika.

Co do wymiarów lokum, Twoje motywy są całkiem zrozumiałe, aczkolwiek będziesz miał problem z adopcją z legalnej hodowli czy DT. Wiele domów zastępczych i nie tylko, przy adopcji kieruje się wymiarami lokum. Przyjęto zasadę, że nie powinno się przenosić chomika z większego lokum do mniejszego, a hodowle i DT muszą spełniać ogólno przyjęte wymagania hodowlane - w polsce przyjęte jest 60 x 40 dla dżungarka i tego się muszą trzymać. Z tąd też nasze uwagi.

Edytowane przez Squirrella
polska języka trudna języka - literówki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja dżungary i roborki wydaję do minimum 2800 cm2, tj. 70x40, a znam sporo domów tymczasowych, które mają jeszcze większe minimum.
Brak możliwości zapewnienia dobrych warunków to argument za tym, by zrezygnować z opieki nad zwierzęciem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Squirrella dzięki bardzo za tak obszerną odpowiedź. Na pewno teraz wiem więcej. O hamaku oczywiście myślałem, ale bardziej jako atrakcji niż bezpieczeństwa ale wezmę to pod uwagę i zrobię tak jak piszesz. 

Szybcior i Squirrella rozumiem to o czym piszecie. Biorąc pod uwagę fakt, że mogę nie dostać chomika z adopcji tylko dlatego, że brakuje kilku cm w klatce, ale będę w stanie zapewnić mu wszystko inne potrzebne do życia to najwyżej kupię ze sklepu (tak wiem). Sądzę, że u mnie na pewno będzie miał lepiej niż tam. Nadal będę korzystał z forum i rad jakie tutaj dajecie.

Jeszcze nasuwa mi się pytanie co do mycia. Kołowrotek będzie na pewno drewniany ale do tego półki też mam drewniane. Drewno z wodą raczej średnio ma po drodze, więc nie przesadzać z czyszczeniem? Jak Wy to widzicie? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cóż. Popyt napędza podaż. Twoje sumienie. Tylko nie pisz potem, że okazało się, że kupiłeś ciężarną samiczkę albo umierającego chomika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdziwiłbym się gdybys odpowiedział inaczej. Zasady to zasady szanuje to .

Mimo wszystko spróbuje adopcji może kogoś przekonam że każdy inny aspekt życia chomika będzie u mnie odpowiednio zastosowany.

Klatka wysłana przez Ciebie bez porównania do tej mojej a cena taka sama.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Certik napisał:

każdy inny aspekt życia chomika będzie u mnie odpowiednio zastosowany.

Rzecz w tym, że to zwierzęta nocne i terytorialne, powierzchnia klatki to kluczowy aspekt. 70x40 to tak naprawdę nadal za mało, ale staram się szukać kompromisów. Przemyśl to jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja z własnego doświadczenia powiem, że byłam przekonana, że jedyne odpowiednie miejsce, które mogę zapewnić swojej syryjce to wymiary o kilka cm poniżej chomiczego minimum - a jednak trochę kombinacji i małe przemeblowanie później i decyzja, że jednak do nocnych harców można się w nocy przyzwyczaić... I moja syryjka mieszka sobie teraz na powierzchni 160x40 :) A co więcej mam jeszcze jeden mebel w planach...

Zastanów się, czy nie fajniej zainwestować w zrobienie klatki samemu na odpowiednie wymiary, jak np. obawiasz się, że klatka-kloc "zagraci" ci mieszkanie :) Mój obecny projekt pomieści 4 osobne lokum dla chomików, a wyniesie mnie 300zl łącznie za całość :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, chellmewhy napisał:

Mój obecny projekt pomieści 4 osobne lokum dla chomików, a wyniesie mnie 300zl łącznie za całość :D

Nie myślałaś nad zmianą pracy? Wyczesane lokum na wymiar dla chomików robiły by furorę :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi