Skocz do zawartości
marinero

Pytanie o klatkę.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. 

Mam pytanie odnośnie klatki dla chomika dżungarskiego.  Czy klatka Inter zoo Alex  będzie dla niego dobra?? Ktoś może z was posiada tę klatkę lub Alex big. Ciekawy jestem jaka jest średnica kołowrotka i czy jest wystarczająca dla dżungarka. Ewentualnie czy jest możliwość wymiany w tej klatce kołowrotka na większy??  Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wymiary ciupke za małe, według mnie za dużo plastiku. Kołowrotek najgorszy z najgorszych. Chyba nie jest do wymiany. Nie opłaca się za bardzo...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Big alex bez ,,tarasu" jeśli ma możliwość wymiany kołowrotka (najlepiej całego plastikowego piętra) jest nawet dobry, można nasypać sporo trocin, jednak nie wiem czy wejdzie wymiarowy kołowrotek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szczerze wątpię, że wejdzie tam kołowrotek o średnicy 20cm, do tego nóżka na której jest mocowany to jakieś 2-3cm więcej...
Kuweta ma 13cm wysokości, przykrywa wygląda optycznie, że ma taką samą wysokość tak więc 26cm wysokości całkowitej, czyli kołowrotek musiałby stać na podłodze kuwety, ściółki tylko parę milimetrów.

A czy nie lepiej samlę lub używane akwarium? Wychodzi taniej i bezpieczniej dla naszego chomcia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam Alexa Big i nie narzekam. Fabryczny kołowrotek jest za mały, ale mam wstawiony Trixie 23 cm. Żeby duże kółko się zmieściło należy zdjąć kratownicę z góry. Taras (piętro) to dobra rzecz, bo można na nim postawić miski z wodą i jedzeniem (chomik kopiąc w ściółce nie poprzewraca misek). Jak masz akwarium albo samlę to musisz dorobić taras z drewna, a w Aleksie masz już od razu.

PA260005j_qwpwwer.jpg

Edytowane przez Kubson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bez pokrywy jest to troszke ryzykowne. Chomiki są bardzo kreatywne jeśli chodzi o ucieczki.
Zablokowanie kołowrotka i wspięcie się po nim, albo podsypanie trocinek w odpowiedniej wielkości górkę nie jest problemem dla tych łobuziaków :)
Zrobienie półeczki własnej roboty nie jest takie trudne, mamy wymiary takie jakie chcemy, a do tego jest satysfakcja.
U nas np. półeczka jest z korka, a nóżki to własnej roboty drabinki, sklejone w całość z cienkich patyczków bambusowych i patyczków do szaszłyków - 15 minut roboty, tylko trzeba potem odczekać wymagany czas na wyschnięcie kleju - około doby.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. 

Klatki z serii Alex podobają mi się , ale jednak mogłyby być wyższe trochę aby kołowrotek chociaż te 20 cm spokojnie wchodził. 

A co sądzicie o tej klatce:

https://www.pupillo.pl/inter-zoo-klatka-rex-p-1608.html

Chyba jako jedyny sklep wprost pisze że kołowrotek jest za mały i że odradza jego używanie, jednocześnie zaznaczają że spokojnie zmieści się w niej 20 centymetrowy. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, marinero napisał:

Przypomina mi ona moją starą klatkę, wymiary ma niemal identyczne 58x38x52. Była za mała, domek, kółko miseczki tunele i miejsca było mało.
Mój dżungar wspinał się po prętach na samą górę, potem przednimi łapkami po "suficie", a jak łapki się zmęczyły to puszczał i spadał na dół...
A na dole wiadomo, były zabawki i o uraz nie trudno. 

Jeśli masz mało miejsca w domu i chcesz możliwie małą klatkę http://klatki.sky-shop.pl/Ponderosa-p81  spełni wymagania

W przypadku gdy masz więcej miejsca na lokum, super jest http://klatki.sky-shop.pl/Agadir-60-p38
Cena jest naprawdę przystępna. Jak zmieniałam lokum to ich nie mieli dość długo i stanęło na o połowę droższym terrarium.
Gdy wolisz coś tańszego https://www.tukan24.pl/klatka-bob-drewno-dla-gryzoni-p-3353.html

Ogólnie w wyborze klatki dla dżungarka szukaj czegoś, co ma wymiary nie mniej jak 60cm x 40cm w podstawie, i te 30-40cm wysokości.
Więcej jak jedno pięterko to już ryzyko, że łobuz wejdzie wysoko i spadnie, uderzając się o coś i robiąc sobie krzywdę.

Z własnego doświadczenia wiem, że zwierzak doceni większą klatkę niż obecnie przyjęte minimum.
U mnie przesiadka z lokum 56x36x50 do wielkości 100x40x50 bardzo zmieniła zachowanie łobuza.
Wcześniej, chował się, niechętnie pokazywał i z reguły dawał nura do domku zaraz po złapaniu łakocia jakiego mu sie dawało, wychodził tylko w nocy.
Teraz czasami przypomina mi zachowaniem psiaka, łapką pokazuje żeby otworzyć szybkę, nastawia się na pieszczoty albo siada w misce prosząc o coś dobrego. Więcej pojawia się też w dzień, chce być głaskany i lubi pokazywać co tam fajnego/dobrego jest w tym lokum.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Squirrella zaciekawiło mnie to terarium Agadir 60, ale czy wymiary nie są poniżej minimum?? Ciekawi mnie też jak zbudowane jest dokładnie. Przód na pewno szyba, boki płyta wiórowa pewnie, a z czego zbudowany tył i spód. I jak z czyszczeniem drewnianego terarium?? Kurcze nie myślałem że będzie taki problem z wyborem lokum dla chomika.

Zachomiczkowana otwarte pudło odpada mam w domu sześciolatka, nie chciałbym ciągle myśleć na jaki pomysł może wpaść.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kurcze nie zauważyłam tego szczegółu... Agadir 60, a ma 57x36x35... troszke słabo faktycznie.

Na forum mamy ogłoszenie o klatce agadir 80, ta by była dobra
http://forum.e-chomik.pl/topic/15996-agadir-80-akcesoria-ściółka-pokarm-sprzedam-tanio-kraków/

Wybór lokum zawsze zajmuje troszkę czasu, zwłaszcza jak chcemy mieć coś porządnego i zgodnego ze standardami.

Co do samli - można zrobić przokrywe z oryginalnej pokrywki i kawałka siatki ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi