Skocz do zawartości
polkasa

Przezroczysty Domek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Czy przezroczysty domek jest dobrym wyborem dla Chomika? Pytam się o to bo niedługo będę zmieniał mu domek, a chciałbym od czasu do czasu sprawdzać  czy "żyje", i czy jest z nim wszystko wporzadku :)
Pozdrowienia :)!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, ponieważ nie będzie w nim ciemno i nie będzie ze sklejki, a plastik to gorsza opcja.
Jak chcesz budować domek sam, zrób ze sklejki ze zdejmowanym dachem, będziesz mógł zajrzeć nie psując konstrukcji wewnątrz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Daj mu normalny drewniany domek. Drewno "oddycha", pomaga ścierać ząbki i pazurki, ładnie pachnie oraz zapewnia ciemność i prywatność.

Wybierz taki bez podłogi lub ze zdejmowanym dachem, w razie czego można domek lub dach podnieść bez ruszania chomika.

Poza tym chomiki często coś jedzą i słychać chrupanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

siano nie daje takiej intymności, no i bywa, że chomika zrani, więc ja go dużo nie daję

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi się wydaje, że sianko dla chomika jest raczej za twarde, pewnie jest jak dla nas dużych wiklina.
Przynajmniej ja tak sobie to wyobrażam. Pozatym drewniane domki można już kupić od około 10zł więc wielkich kosztów nie ma.
Dodatkowo hałda sianka nie wygłuszy dźwięków z zewnątrz, tak więc maluch ma mniejszy komfort.

Mój słodziak długo nie mógł sobie znaleźć odpowiedniej sypialni, pomimo, że na starcie miał domek z kokosa i kryjówkę z trawy.
Spał raz w tunelu drewnianym, raz w rurce, innym razem zwinięty w kulkę w kącie na półeczce i to w pozycji siedzącej, aż się przykro robiło.
Sama ściółka też mu nie pasowała, a sianko olał w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Jak dostał drewniany domek (trixie leif) od razu przeniósł tam wszystko, co miał, jeden pokój uznał za toaletę, inny za spiżarkę a obok oczywiście była sypialnia.
Zakopanie domku w ściółce daje dodatkową ochronę przed dźwiękami, a co za tym idzie - większy komfort spania i poczucie bezpieczeństwa.

Pomimo tego, że czasami Pączuś dalej sobie kima to tu, to tam, najbezpieczniej czuje się w tym domku - tam się chowa, kiedy coś go przestraszy, jak np. fajerwerki czy drące się lachony wracające z imprezy - z tego co zauważyłam, mały strasznie się ich boi, do tego stopnia, że chowa się w domku, a później w trakcie pierwszej po tym zdarzeniu drzemki, ma koszmary i strasznie popiskuje, pomaga tylko głaskanie i spokojne mówienie do niego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam ten domek drewniany :

http://hipcio.sklep.pl/produkt/trixie-domek-ineke-61984

Schodki oderwałem oraz oderwałem dach i leży sobie luzem na górze. Do sprzątania, podnoszę dach i nie psuję legowiska z chusteczek w kształcie kuli, obok którego jest spiżarnia. Bliżej wejścia chomik zrobił toaletę, tam wymieniam ściółkę, nie rozwalają legowiska czy spiżarni, co działo w przypadku podnoszenia całego domku, kiedy dach nie był jeszcze luzem.

Sianko dla chomika, to jest raczej coś bardziej ostrego niż wiklina dla ludzi. Suche siano raczej nawet mniej kłuje w nogi człowieka( bo ma grubszą skórę) niż łapki chomika. Według mnie jakaś miękka i przytulna ściółka powinna lepiej tłumic hałasy niż sam domek, ale nie wiem co miałoby spełniać idealnie rolę takiej ściółki. Domek jest mile widziany, ale kołowrotek z zabudową, też się świetnie nadaje na legowisko hihihi :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z paczusiem przetestowaliśmy troszkę ściółek.
Najlepiej wypadł miks lnianej z konopną wzbogacone o warstwę lekko rozdrobnionego sianka.
Ściółka sama w sobie jest delikatna i lekka, nie pyli, ładnie pachnie, nie uczula, a sianko pozwala tunelom zachować formę i nie zawalić się.
W domku nie daję sianka, są za to chusteczki.

Myślę, że tej ściółki musiało by być naprawdę sporo, żeby dobrze tłumić hałasy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Domek Pączuszka :)
Sypialnia pełna chusteczek, pokój obok to spiżarnia, a pokoik pod schodkami to toaleta :)

21abp61.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Coś te łóżko wygląda na nieużywane, a gdzie te schody ?:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fotka robiona była po sprzątaniu. Mały chętnie się zagrzebuje w tych chusteczkach. Wygląda wtedy jak kamyczek w śniegu :)
Chusteczki wędrują też do miejsc, gdzie łobuz lubi sobie drzemać.
Schodki są widoczne w otworze "nad" posłaniem. Wyjście na dach jest pod półką, co małemu się podoba. Jak ktoś jest w pokoju to wysuwa łapek i sprawdza, kto to i ewentualnie wychodzi albo się chowa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 29.09.2018 o 22:43, Squirrella napisał:

Domek Pączuszka :)
Sypialnia pełna chusteczek, pokój obok to spiżarnia, a pokoik pod schodkami to toaleta :)

21abp61.jpg

Gdzie można dostać taki bajerancki domek ? Pysia z chęcią by w takim zamieszkała :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nasz przybył do nas z Hipcia :)
Trixie Leif http://hipcio.sklep.pl/produkt/trixie-domek-labirynt-leif-6201

Uwaga bo jest dość spory 35cm x 25cm i 11cm wysoki :)
Zabiera sporo miejsca ale my wykorzystujemy go jako stałe podłoże pod miseczke :)
Więc są podwójne korzyści.

Edytowane przez Squirrella

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, Squirrella napisał:

Nasz przybył do nas z Hipcia :)
Trixie Leif http://hipcio.sklep.pl/produkt/trixie-domek-labirynt-leif-6201

Uwaga bo jest dość spory 35cm x 25cm i 11cm wysoki :)
Zabiera sporo miejsca ale my wykorzystujemy go jako stałe podłoże pod miseczke :)
Więc są podwójne korzyści.

Dzieki za link, w najbliższym czasie kupie taki domek, chociaż domkiem tego nazwać już nie mozna, dla chomika to już bardziej Apartament :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi