Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hey, Zehir żyje od jakiegoś miesiąca w prototypie klatki, którą bardzo chciałbym mu zrobić ale muszę dopracować parę szczegółów... Ogólnie sam widok chomików w kolorowych plastikowych więzieniach jest dla mnie bardzo niekomfortowy dlatego pomysł jest na piętrowe akwarium z jak najbardziej naturalnym wnętrzem. Taki trochę kawałek lasu w szkle na pewno wiecie o co mi chodzi :))

Także wszelkie elementy i ścianki będą z drewna (myślicie że to ma znaczenie jakie? np. tylko z jabłoni?) ale chciałem się Was spytać o to jakie żywe roślinki, mchy, gałązki można mu umieścić w środku? Oraz drugie pytanie jakie znacie fajne naturalne ściółki? Widziałem na jednym zdjęciu czyjejś klatki coś co wyglądało jak normalna ziemia i jakieś drobne szare kamyczki? Co myślicie, polecacie? Z góry dzięki! :))

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Typ drewna ma duże znaczenie dla chomików. można dawać drzewa liściaste - jeśli owoc drzewa znajduje się na liście żywieniowej jako jadalny dla chomików to drewno też będzie ok.
Bezpieczne będą na pewno buk, brzoza, jabłoń. Mój dżungarek preferuje bukowy tunel do drzemki, brzoze do zabawy i podryzanka a jabłonke do ostrego piłowania ząbków - końce patyczków zamienia dosłownie w miotełki :)

Co do piasku - preferuję ten typowy dla gryzoni z zoologa. Ziemi z ogrodniczego nie zaryzykuję - mogą w niej być niechciani koledzy lub ich jajeczka.
Słyszałam też o piaskach do terrariów, nie próbowałam osobiście i w sumie raczej nie będę - mały ma frajdę w tym który ma więc nie będę mu jej odbierać.

Ściółki - testowałam kilka: z kolb kukurydzy, gdzie mały chętnie kopał, trocinki gdzie kitrał się z chęcią na drzemkę, sianko to tylko coś do podgryzienia a nie ściółka ale zmieszana z trocinkami daje fajne możliwości kopania tuneli, konopna - obecnie zepchnęła trocinki na bok w kwesti prestiżu sypialnianego.

Kamyczki - mam mniejsze i większe, mniejsze totalnie olane, zero zainteresowania, za to duże - plażing smażing w upalne dni tylko na kamyczkach. Moj mały to ostatnio ma sztafetę na trasie kółko-kamień-kółko-kamień. Polecam więc zaopatrzenie się w większy kamień otoczak, na który łobuziak sobie wejdzie w celach chłodzeniowo-leniuszkowych. Tylko upewnij się, że kamień nie ma ostrych kantów, ani że łobuziak się nie podkopie pod niego.

Mech - oj jak on mnie też tu korci! Wiem, że są gotowe mchy do terrariów, "można" też zebrać go w lesie. Osobiście planuję pojechać za miasto w czystsze rejony lasów, czyli tam gdzie niema dzikiego wysypiska, odkomarzania itp,  i tam coś pozbierać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tutaj jeszcze masz kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi