Skocz do zawartości
jogi45

Mam chomika syryjskiego i nie zawaham się go... uszczęśliwić.

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni moja wnuczka ma chomika syryjskiego( proszę nie krytykujcie) Przejmuję odpowiedzialność za niego i proszę o rady dla początkującej. 

1. Czym karmić młodziaka prosto ze sklepu? Sprzedawca radził na razie tylko suche mieszanki  ( ? ) Nawet nie wiem w jakim jest wieku.

2. W jakim wieku osiąga maksymalną swoją długość i kiedy można określić płeć.

3. Dlaczego gryzie klatkę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ratunku. Sprzedawcy ze sklepów budzą we mnie reakcje, jakich staram się unikać... :(

Zapraszam Cię do lektury FAQ. Link masz w sygnaturze. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

właśnie przeglądam forum i jestem przerażona moją niewiedzą. 

Edytowane przez jogi45

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najważniejsze to chcieć wiedzieć i naprawiać błędy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Popularne są Ikeowskie słoiki typu Forvar lub zwykłe plastikowe pudełka do przechowywania żywności. Ta kąpielówka jest dość droga i nie niezbędna :).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy można syryjka na stałe urządzić w samli 78x56? Jak ją dostosować? Od jutra ma klatkę 70x40 Olaf2 ale niedługo będzie za mała. Myślę też o takiej klatce co ma na dole akwarium ale nie przeglądałam jeszcze rozmiarów.

2. Czy mogę dać gałązkę porzeczki z listkami prosto z krzaka czy mam to jakoś przygotować, na przykład umyć gorącą wodą?

Edytowane przez jogi45

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zajrzyj do FAQ, tam są linki do różnych klatek. Może Agadir 100? Samla będzie mała, tylko wyjątkowo leniwy syryjek może w samli egzystować bez frustracji.

Porzeczka - zależy gdzie rośnie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Drzewa i krzewy mam na bio ogrodzie gdzie bawią się moje wnuki. Porzeczka, agrest, malina, jabłoń, wiśnia, orzech włoski. Chyba to wszystko mogę dawać oprócz wiśni. Zimą mogę dawać też takie świeżo urwane ? 

W jakim wieku chomiki osiągają swoją "docelową" wielkość i kiedy naocznie będę mogła stwierdzić czy mamy samca czy samiczkę?  Jak poznam czy mamy hybrydę czy prawdziwego syryjczyka bo chomik niestety ze sklepu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hybrydy to dżungary z Campbella. Syryjskie nie mają takiej opcji. Ile waży chomik? Z moich doświadczeń wynika, że rosną przez kilka miesięcy, maks pół roku. Jeśli to samiec, jądra będą widoczne po kilku tygodniach najpóźniej. 

Możesz dawać i zimowe, choć pewnie nie będą wtedy tak interesujące.

Do ścierania zębów warto też kupić suszony topinambur, cykorię, korzeń mniszka (w FAQ masz link do fajnej mieszanki). 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam problem z klatką. Docelowo Słodziak dostanie terrarium na wymiar własnej produkcji ale początek budowy będzie najwcześniej w połowie sierpnia . Do tego czasu chcciałam go uwolnić z małej klatki więzienia i zamówiłam charli 2 ( idealna nie jest ) Po prawie tygodniu oczekiwania mówią mi że na zamówioną zink muszę czekać jeszcze tydzień albo wezmę malowaną proszkowo. Czy malowana może być problemem przy syryjku?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obgryzać może każdą, ocynk jest wtedy nawet niebezpieczny

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

czyli nie ma różnicy? Do jutra muszę się zdecydować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Różnice są - ocynk nie będzie nieestetyczny, ale może być szkodliwy, lakier może zostać obgryziony, ale jest większa szansa, że nie jest szkodliwy. 

Ja nie używam klatek w ogóle, także z tego względu. 

Niestety - już sobota, nie było mnie przy kompie parę dni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I tak dzięki za odpowiedź. Zdecydowałam się na tę malowaną proszkowo bo będzie szybciej a rozmiar taki sam. Terra będzie większe, powyżej minimum dla syryjka ale to potrwa. Trzy, cztery miesiące przetrwa w siedemdziesiątce i do tego duży wybieg co wieczór.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam dylemat. Chciałabym zrobić terra ale umiejętności za mało. Raczej będę szukać jakiegoś punktu 'Zrób to sam" w Poznaniu i tam kogoś kto mi pomoże. Poza tym na dzień dzisiejszy wiem że nie może być większe od 100x50 a przemeblowując pokój muszę wziąć pod uwagę również wstawienie 2 biurek dla dzieci. Nie jestem pewna nawet czy klatka art met 100 się zmieści bo ma kuwetę 100x54 i będzie za bardzo wystawać poza szafkę.  Chciałabym wiedzieć jakie ma wymiary podstawa kuwety100x54 i czy jej wysokość to rzeczywiście 17 cm. Przypominam że na razie wszystko organizuję na odległość a jeszcze prawie dwa miesiące czekania na sprawdzenie realiów kosztuje mnie kupę nerwów.

Czy chomiki syryjskie bardzo rozrzucają ściółkę poza kuwetę?

Czy mając do wyboru klatkę albo terrarium z płyty i szyby o takich samych wymiarach wybralibyście klatkę czy terra i dlaczego?

Czy przód w terrarium z szyby i siatki to dobry pomysł? Chciałabym dół, tak ze 22 cm z szyby z możliwością wysunięcia na bok a resztę 25-27 cm z siatki z możliwością otwarcia w dwóch częściach na bok, na dół lub do góry.

Edytowane przez jogi45
dodatkowe zapytania

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozrzucanie ściółki to cecha osobnicza, ale syryjki potrafią, nawet mocno.

Ja z zasady nie jestem zwolennikiem klatek, i żeby się nie powtarzać wkleję kawałek FAQ:

Podsumowując, zalety akwa/terra, narastająco:
1. estetyka (oczywiście kwestia gustu),
2. nie wysypuje się ściółka,
3. wyklucza się ryzyko nocnych koncertów (obgryzania prętów),
4. eliminuje się ryzyko wspinaczki i związanych z nią ew. urazów,
5. skuteczniej zabezpiecza przed kotem.
Wady akwa:
1. konieczność zrobienia pokrywy i pięterek z nóżkami,
2. dostęp wyłącznie z góry.
Mity nt. akwa/terra:
1. wentylacja jest jak najbardziej właściwa.

W Castoramie można zamówić na wymiar płyty meblowe razem z okleinowaniem krawędzi, mają też pleksopodobne szyby 100x50. Jeśli ktoś ogarnie nawiercenie i skręcenie, to robota jest trywialna. Warto spojenia zabezpieczyć dodatkowo silikonem. A może Agadir?

Siatka z przodu to zły pomysł z tych samych względów, co klatka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Siatkę chciałam nad 20 -22 cm szybą więc odpada raczej rozsypywanie a jeśli będzie w ramie i przesuwana na bok to da się do terra włożyć rękę prawie jak w klatce. Jeśli terra stałoby na szafce, na wysokości 80 cm i byłoby od zewnątrz prawie 50 cm wysokie to dostęp do wnętrza byłby dość trudny.

Czy z wysokiej kuwety np 17 cm gdzie ściółki jest ok  14 cm też syryjski potrafi nieźle nawyrzucać ?  

Agadir jest za niski. Podają wysokość 40 cm ale jest tyle wewnątrz czy na zewnątrz? Przy kołowrotku 28 cm który ma całkowitą wysokość 32 cm zostaje niewiele na ściółkę a odgradzanie powierzchni na kołowrotek nie bardzo mi się podoba choć może i jest praktyczne bo chomik nie kopie pod kołowrotkiem. Zastanawiam się na Agadirem albo nad Alaska. 

Co myślisz o takim rozwiązaniu przodu jak opisałam wyżej ? 22 cm pleksi albo szyby i wyżej siatka. Wszystko z możliwością otworzenia-wysunięcia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam tę klatkę i wymieniłam boczne klatki na tworzywo, kuweta ma ponad 20 cm i miałam ściółkę na ziemi, a do tego chomik się wspinał i obgryzał pręty. Myślę, że to złe rozwiązanie.
hoppelgarden.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Marakesz jest piękny ale raczej będzie za długi. Mam inny pomysł na terra. Boki z płyty a przód z szyby albo pleksi w 2 częściach z czego dolna z możliwością wysunięcia a górna w ramie z możliwością otworzenia w dół. Góra z siatki w ramie. Kombinuję żeby było dojście do klatki z przodu. Można by też zrobić jeden bok z pleksi lub szyby dla lepszej widoczności. W domu jest 3 letnie dziecko więc może bezpieczniej pleksa. 

No nie mogę się doczekać kiedy osobiście będę mogła wszystko wymierzyć i doglądać "produkcji"

Zależy mi by urządzić wszystko praktycznie i ładnie i żeby to nie był pierwszy i ostatni chomik w rodzinie. Jak tylko sama przejdę na emeryturę to sprawię sobie dwa chomiki i będziemy wspólnie prowadzić nocne życie bo tym czasem mam samotne, bezsenne noce. :)angry.gif

Edytowane przez jogi45

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poczytałam trochę stare wpisy Szybcior o zdolnościach chomików i zdecydowanie zrezygnuję z siatki na bokach chomikarium ale możliwość otworzenia przodu musi być.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A myślałaś o szklanych terra na zamówienie? Wysokość kuwety i wielkość blachy perforowanej do ustalenia,
wymiary też, a otwiera się przód przesuwanymi szybami. I podgląd największy z możliwych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej myślę o chomikarium z płyty. Przód z pleksy z możliwością otworzenia raczej na dół. Jeśli dolna część pleksy będzie wsuwana od góry a górna w ramie to da się to zamocować na zawiasach i zaczepić na haczyki u góry, na ramie siatki. Ewentualnie górna częśc przodu z siatki a półki tylko z tyłu żeby chomik nie mógł się wspinać po siatce. 

Terraria szklane są ciężkie i przód też musiałby być dzielony na dół i górę, obie części z możliwością otworzenia. Czy przez to że przód jest z przesuwalnych szyb ściółka się nie wysypuje?

Trudno mi określić charakterek chomisia bo jest jeszcze młody a przede wszystkim ja go jeszcze nie widziałam i jest to nasz pierwszy chomiś. Mieszka z rodziną mojej córki a ja tam bywam co 2-3 miesiące na 2-3 tygodnie.To spontaniczny prezent od drugiej babci i miał być dżungarek. Na szczęście się nie rozmnożył więc to raczej chłopak bo w sklepie nie był sam w klatce. Jako zwierzolub zrobię wszystko żeby miał dobrze. Do tej pory miałam tylko psy i koty - same znajdki z ulicy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obejrzałam ofertę firmy Skorpion. Z Poznania , więc super. Pewnie da się zrobić terrarium bez górnej szyby i dorobić u stolarza ładną ramę z siatką. Pozostaje rozważyć wagę takiego terra. No i czy ściółka się nie wysypuje. Jutro tam zadzwonię.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi