Skocz do zawartości
Iza11111

Czy kołowrotek mojego chomika jest za duży?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam chomika dżungarskiego jest u mnie od dwóch dni. Jego klatka wyposażona jest w kołowrotek taki jak na zdjęciu.http://hipcio.sklep.pl/produkt/jk-animals-metalowa-karuzela-z-siatki-20cm Ma on średnicę 20 cm. Mój chomik z niego nie korzysta, wydaje mi się że jest na niego za lekki żeby kołowrotek mógł się swobodnie obracać. Powinnam kupić mniejszy kołowrotek czy wymienić na plastikowy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno nie kupuj mniejszego, bo dżungar potrzebuje kołowrotka 20-25 cm. Nie jest on za duży. Metalowe kołowrotki najlepiej powiesić za podstawę, żeby nie było efektu nożyc. To że chomik nie korzysta, chyba jest spowodowane czymś innym niż lekkością. Dobrze jest okleić bieżnię metalowego kołowrotka matą korkową, żeby pazurki nie wpadały w oczka.

Jeżeli chcesz spróbować kupić plastikowy to możesz kupić ten: https://predatorshop.pl/pl/p/Trixie-Kolowrotek-plastikowy-23-cm/13285

Tylko że one zdarzają się źle zrobione i czasami trzeba robić reklamację.

Edytowane przez cubson
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest to niemożliwe, aby kołowrotek był za mały. A 20 cm to absolutne MINIMUM dla chomików karłowatych. W sumie zmień lepiej kołowrotek, gdyż ma tzw. Efekt nożyc. Polecam kołowrotek hipnoza z Trixie.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, posiadam dżungara (jest młodziutki) zastanawiam się czy kołowrotek, który posiadam o średnicy 28 cm nie jest dla niego za wielki. Dodam, że jest to kołowrotek z firmy trixie, więc nie posiada efektu nożyc i jest "pełny".    

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Musiałby być wyjątkowo małym dżungarem, żeby kołowrotek był za duży. Ja w miarę możliwości daję dżungarkom w DT 28 Trixie właśnie.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój dżungar ma kołowrotek o średnicy 20 cm, jest pełny i plastikowy, ale nie raz widzę jak mój chomik próbuję na nim biegać ale po prostu nie może , bo kołowrotek się nie przesuwa, ponieważ chomik jest za lekki.Sprawdzałam kołowrotek i z nim wszystko w pożądku, ma już około 8 miesięcy ale jak na dżungara jest bardzo malutka, je normalnie łyżeczkę mixeramy dziennie.Co mam w takiej sytułacji zrobić?Zmienić kołowrotek na mniejszy?

Edytowane przez CzarnaJa2019

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na mniejszy na pewno nie, ponieważ 20cm to idealne wymiary dla dżungarka (w mniejszym będzie mu się niszczył kręgosłup). Sprawdzałaś czy kołowrotek lekko chodzi? Moze coś się gdzieś przyblokowało?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mam ten sam problem, mój drewniany kołowrotek za ciężko chodzi według mnie. chomika co prawda jeszcze nie kupiłam, ale muszę najpierw rozwikłać problem z tym kołowrotkiem. jak naoliwić drewniany kołowrotek? :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Nie kupuj chomika. Adoptuj. Kupowanie jest nieetyczne i napędza pseudohodowle. 

2. Nie znam się na naoliwianiu, więc radzę poczekać na inną odpowiedź, ale może gdzieś sie przyblokował? Może w miejscu gdzie samo kółko łączy się ze stojakiem coś blokuje swobodny ruch?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, BangBang napisał:

1. Nie kupuj chomika. Adoptuj. Kupowanie jest nieetyczne i napędza pseudohodowle. 

2. Nie znam się na naoliwianiu, więc radzę poczekać na inną odpowiedź, ale może gdzieś sie przyblokował? Może w miejscu gdzie samo kółko łączy się ze stojakiem coś blokuje swobodny ruch?

nic nie jest zablokowane, już go oglądałam we wszystkie strony niestety.

starałam się o adopcję, ale nie wyszło. mieszkam w dziurze, nikt z mojego województwa nie ma chomika do oddania, a teraz jak jest epidemia to też zawieszone zostały adopcje. zależy mi na młodym chomiku, 1,5 miesiąca.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
43 minuty temu, emka napisał:

starałam się o adopcję, ale nie wyszło. mieszkam w dziurze, nikt z mojego województwa nie ma chomika do oddania, a teraz jak jest epidemia to też zawieszone zostały adopcje. zależy mi na młodym chomiku, 1,5 miesiąca.

To znaczy, że trzeba czekać, a nie szukać zoologa.

6 tygodniowe to one są przez chwilę, więc rzadko się zdarza adoptować akurat w tym momencie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, DT Chomicze życie napisał:

To znaczy, że trzeba czekać, a nie szukać zoologa.

6 tygodniowe to one są przez chwilę, więc rzadko się zdarza adoptować akurat w tym momencie.

ale ja czekam, tylko jeszcze nie znalazłam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W domach tymczasowych zazwyczaj zawsze mają chomiczki młode jak i troszkę starsze. Z tych znanych mi to wìem, że na pewno działają DT Chomicza Dzielnica i DT Chomicze Życie. O ten drugi możesz podpytac na forum, bo jest tu z nami wlascicielka, a ten pierwszy można znaleźć na m.in. na facebooku. Jest więcej DT w Polsce, na pewno można znaleźć ich spis gdzieś na forum lub w internecie. Polecam obczaić :DD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I pamiętaj, że jak bedziesz miała jakieś pytania czy wątpliwości to śmiało pisz do nas :DD

Edytowane przez BangBang

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi