Skocz do zawartości

Letarg ze stresu czy zawał?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum,

Mamy w domu chomiczka syryjskiego, wiek 3 lata. Ma dość sporą klatkę, duży kołowrotek. Ok 3 miesięcy temu niemal przestał biegać w kołowrotku, ale poza tym zachowywał się normalnie choć był nieco już ociężały.

Ok. 10 dni temu, w czasie czyszczenia klatki, chomiczek na chwilę został z niej wyjęty i wszedł do podrzuconej tutki po papierze toaletowym (co mu się już wcześniej zdarzało i nie było problemu, nawet gdy się w niej sam turlał mając przednie łapki wystawione z przodu a tylne z tyłu). Gdy był w tutce został wzięty z tą tutka na ręce i przytrzymany ok 30s w pozycji pionowej. Przez chwilę nie mógł się uwolnić (pilnowałem by nie wypadł, podtrzymując go od dołu ręką a górą nie mógł się wygramolić) i chyba się wystraszył. Gdy go wypuściłem do klatki, jego zachownie uległo zupełnej przemianie: potuptał w najbliższy róg klatki, w którym nigdy niemal nie bywał, skulił się tam, zamknął oczka i długo tylko ciężko dyszał. Po jakimś czasie poszedł do domku ale cały czas jego oddech był ciężki i niespokojny. Przez kilka dni jadł to i owo, chodził sikać do kuwetki i choć był nieco ospały, mieliśmy nadzieję że dojdzie do siebie. Potem musielismy wyjechać na kilka dni i został całkowicie w spokoju  (dostał wcześniej świeżą wodę i kolbę z ziarenkami do gryzienia). Jdnak gdy wróciliśmy, stwierdziłem, że może się i uspokoił, ale za bardzo - oddycha spokojnie ale niemal nie wychodzi z legowiska, nie je. Jakby ciągle spał. Mam wrażenie, że odpływa na tamtą stronę. Czy on mógł ze stresu popaść w coś w rodzaju letargu? Bo wydaje mi się, że może uszkodził sobie kręgosłup, albo dostał częściowego zawału ze stresu... Czy to możliwe?

Czy można mu jakoś pomóc? Prosimy o radę.

Odnośnik do odpowiedzi

Weterynarz powiedział, że chomik jest już stary i pewnie doznał niedotlenienia (udar mózgu) lub uszkodzenia narządu wewnętrznego. Dodatkowo, jeśli leży w legowisku już ponad dwa dni to jest odwodniony i jedynie wybiera się na wieczny spoczynek. Zaproponował uśpienie. Podkreślam, że konsultacja była telefoniczna.

Przed chwilą w nocy jednak nie wytrzymałem i postanowiłem zakłócić spokój chomiczka - rozmontowałem klatkę by dostać się do legowiska. O dziwo obudził się nieco, wystawił pyszczek. Podałem mu poidełko pod nos i choć jest słaby to trochę popił. Potem widząc, że ma wolną drogę na dywan, wygramolił się z trudem z legowiska i chętnie - choć powoli i chwiejąc się - chodził myszkując nieco. Wzięty na ręce zachowywał się dość normalnie - tzn próbował wrócić na podłogę. Po jakimś czasie się zmęczył i zaprowadziłem go do domku. Moja obserwacja - funkcje poznawcze chomiczka są ok, przy tym jest słaby z niejedzenia i niepicia. Problemem wydaje się być prawa, tylna łapka, a raczej jej staw biodrowy - wyraźnie źle na tą łapkę staje, staw jest jakby opuchnięty. Ma duży problem by poruszać się rurkami w klatce, więc nie chodzi jeść/pić. przemeblowałem mu klatkę tak, że ma łatwy dostęp do wszystkiego bez chodzenia (wody, jedzenia, toalety z piaskiem). Usunąłem też kołowrotek. Chomiś po zmianach zjadł trochę sera białego i chyba jest zadowolony z tego, że ma jedzenie/picie dosłownie pod nosem . 

Czy ktoś z Was wie jakie są szanse na poprawę stanu stawu biodrowego u chomiczka syryjskiego? Zwykle wymagana jest operacja czy czasem wystarczy rehabilitacja?

P.S. Przy okazji przemeblowania legowiska chomiś zezłościł się i nieco mnie dziabnął - mam karę za dopuszczenie do jego problemów z chodzeniem. Może jutro pojedziemy do innego weterynarza.

Edytowane przez hukmac
zmiana chomisiowej sytuacji
Odnośnik do odpowiedzi

Niestety nie zdążyliśmy do weterynarza (wizyta była umówiona na jutro rano) - chomiś zasnął na dobre :( :( :(

Dziękuję za uwagę dot. rur - nie wiedziałem, że są złe. Chomiś przez dwa lata miał trzy klatki 40x30x25cm + jedną 30x20x20cm połączone rurami średnicy wew. 6cm + osobne legowisko. Potem musieliśmy ograniczyć do jednej 40x30x25cm + 30x20x20cm + legowisko umieszczone na jednym poziomie. Te rury są złe z definicji ?

Odnośnik do odpowiedzi

Na przyszłość. Jestem opiekunem chomika prawie trzy letniego zwyrodnieniami stawów  i  wadą serca. Myśleliśmy, że odejdzie od nas w grudniu jednak specjalistyczna pomoc weterynaryjna sprawiła, że jest z nami do dziś i ma się lepiej.  Na początku też nas dziwiło ile można zrobić ta takim małym chomikiem(40 gram) i naprawdę jesteśmy pod wrażeniem poziomu usług medycznych dla chomików. Nasz podopiecznny w swoim już długim życiu miał: leczone zapalenie górnych dróg oddechowych, czyszczenie ropni przy odbycie(narkoza wziewna), czyszczenie gruczołu zapochowego, udrażnianie kanalika łzowego(też pod narkozą), echo serca x2 i dobranie lekarstw kardiologicznych które poprawiły jakość jego życia, zapalenie płuc.  Jeżeli zdecydujecie się na kolejne zwierzę pamiętajcie, że da się dużo więcej zrobić oprócz wykonania telefonu. 

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi