Skocz do zawartości
Staw

58 gram chomiczego charakteru

Rekomendowane odpowiedzi

Chomiś już mnie więcej od pół roku żyje sobie spokojnie w swoim nowym, bardziej komfortowym lokum link do tematu Habitatu 2.0

Wydaje mi się, że całkiem mu w nim wygodnie; chłodniej, więcej miejsca, lepsza wentylacja etc. Warzymy się nadal regularnie i zapisujemy wyniki w kajecie... tzn. tylko on, ja po świętach nie mam odwagi:P

Chciałem się natomiast braci chomikarzy podpytać o kwestię zimowego letargu Waszych chomików. Ze względu na to, że Mały ma teraz mnóstwo miejsca i może zakopać się głęboko pod ściółką to w zasadzie go nie widuje. Myślę, że sypia tak z 20godz na dobę!:P Dawniej wstawał już koło 20-22. Teraz nawet o 23. śladu życia. Koło 5. nad ranem zwykle znika. Wiem, że biega w kółku bo śpię obok więc czasem się budzę. Je bardzo ładnie; nadal preferuje mixeramę, plus jabłko, obrane winogrono itp. Waga w normie. Trochę przybrał wzg. pierwotnych 58g:P

Fakt, że nie ma raczej wielu zewnętrznych bodźców, które by mu przeszkadzały. Ja sporo pracuję, w mieszkaniu w ciągu dnia jest chyba dość cicho.

Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Czy też obserwujecie mniejszą aktywność pupili na zimę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U nas mały kółeczko okupuje między 1-3 w nocy, a potem między 6 a 10 rano. W ciągu dnia kółeczko stoi, ale za to kolega wychodzi żeby podjeść sobie warzywek, poskubać swoje ukochane kłosy zbóż itp. Wychodzi też przywitać się kiedy wstaję z rana, czy gdy wracam z pracy. Nie jest tak aktywny jak na wiosnę czy w lecie ale jednak dość często go widzę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie taki stan jest właśnie latem; częste wizyty na widoku za dnia, dość wczesne buszowanie nocą. Nawet podobnie z tym "odprowadzeniem" do pracy rano:)

Tymczasem teraz Chomiś głównie śpi. Nawet się nie kokosi za dużo. Waga i apetyt jednak w normie a gdy już wyjdzie nie sprawia wrażenia osowiałego czy nieswojego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dawno nas tu z Małym nie było. Chomiś nadal urzęduje w swoim Habitacie 2.0; większym i przestronniejszym od poprzedniego lokum.

Niestety Mały dość poważnie podupadł na zdrowiu końcem marca. Stracił apetyt, nie chciał jeść; szybka wizyta u weta w Bochni. Dzień później wizyta w klinice dla gryzoni w Krakowie. Wdrożenie leczenia; antybiotyk, leki przeciwzapalne, probiotyk, lek na wątrobę, karma ratunkowa. No i niestety nieciekawa diagnoza czyli podejrzenie zmian nowotworowych:/

Przez miesiąc trzeba było Małego dokarmiać parę razy na dobę, w tym w nocy. Wreszcie zacząłem się budzić o 2 w nocy bez budzika:P
Kolejne wizyty w klinice, czasem też lokalnie w Bochni. Leki i karmienie ze strzykawki.
W którymś momencie szczęśliwie zaczęło to wreszcie przynosić efekty, apetyt nieco się wzmógł, futerko zaczęło lepiej wyglądać. Insulinówkę zastąpiła strzykawka 2ml bo po 1ml wołał o więcej:)

Chomiś nadal jest pod opieką weterynaryjną i na lekach. Dalej go też karmię karmą ratunkową ale zaczął podjada sam, zwłaszcza miękkie rzeczy.
W tym miejscu chciałbym skierować pytanie do Chomikarskiej Braci. Daje Małemu kawałeczki jabłka, winogrona, ogórka czy arbuza (też nie mogę za dużo bo cukier:/). Co jednak jeszcze mógłbym mu dać? Tracę już nieco inwencję. Chomiś ma problemy z gryzieniem, stąd stawiam na niezbyt twarde pokarmy.

Podpowiedzcie proszę w jaki jeszcze sposób mógłbym mu urozmaicić dietę. Myślę, również o gotowanym mięsie - kurczaku czy indyku. Oczywiście w mikroskopijnych ilościach.
Jakie są Wasze doświadczenia w podobnych sytuacjach?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gerberki na pewno będzie wcinał tak, że miska będzie całkowicie czysta jak już skończy się posilać :)
Można by też namoczyć lub delikatnie podgotować niektóre nasionka - powinny ładnie zmięknąć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za cenne rady. Mały oczywiście mocno marudzi. Kupuje mu gerberki (delikatny kurczak) i podaje ale razem z posiekanymi piniowymi. Inaczej nawet nie powącha:P
Nadal wcina jabłka, winogrona, ogórka. Tyka swoją karmę i mieszankę ziół.
Nie odstawiłem karmy ratunkowej. Min. 2 razy na dobę podaję mu 2ml; nie do pyszczka na siłę lecz na wargi; Mały sam zlizuję a ja mam pewność, że się nie udławi. Jeśli ktoś sklejał modele w dzieciństwie to taka precyzja się tu przydaje:p

Ze zdrowiem raz lepiej raz gorzej; ropień w pewnym momencie wchłonął się całkowicie, niestety są nawroty. To przewlekły stan zapalny i najpewniej leki zostaną już na stałe. Wszystko to odciska negatywne piętno na jego aktywności i żywotności ale w końcu nie jest to już młody chomiczek:/

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dużo zdrówka dla chomiczka. 

Sposób z gerberkiem i pionowymi ciekawy. Może się i nam kiedyś przydać :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za życzenia, szczęście jest nam teraz potrzebne.

Małemu wchłonęła się zmiana na pyszczku ale pojawiła za to na tylnej łapce, w okolicach uda. Bardzo się wystraszyłem, że to moja wina, że gdzieś drobinkę uszkodziłem w czasie, któregoś z eN-tych karmień. Na rentgenie jednak widać, że kości są całe, nic nie złamane i na miejscu natomiast wokół robi się coś na kształt ropnia:/
Mały ma lekkie problemy z chodzeniem ale nie na tyle by nie mógł sprawnie się przemieszczać, kopać etc.

Fala upałów nie poprawia sytuacji. Wstawiam mu puszkę w której jest butelka z lodem. Mały nie specjalnie się jednak do tego garnie. Myślicie, że z racji wieku woli ciepełko i to, że jest gorąco mu tak nie wadzi?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Staruszkowie z reguły lubią ciepełko. Nam za gorąco a im jest tak akurat. Może to być to.
Co do garnięcia się do butelki z lodem - mój łobuziak w zeszłym roku, jak miał 7-8 miesięcy, pomimo że naprawdę się roztapiał z gorąca, to też owy obiekt po prostu olewał - było leżenie jak naleśnik na piasku lub kamyczku, ale to tego dziwnego i chłodnego czegoś nie podchodził.
Podejrzewam, że samo to, że w jego lokum z szybek jest zimna butla już mu wystarcza jako chłodzenie - teoretycznie ciepło idzie do góry a butla oddaje chłodek na pewną odległość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przykro o tym pisać ale niestety mój Maluch odszedł w minionym tygodniu (24 czerwca br.). Od końca marca zmagaliśmy się z toczącą Chomisia chorobą podejmując dość ciężką walkę. Nie do końca w zasadzie wiadomo czy był to rak czy też zmiany powstające na innym podłożu. Kiedy ropień w pyszczku się wchłonął powstał kolejny, były nawroty, lepsze i gorsze okresy. Dzielny dżungarek przez cały ten czas był pod stałą, profesjonalną, 'gryzoniową' opieką weterynaryjną.
Chomiś był bardzo dzielnym pacjentem. Dzięki leczeniu udało się wygrać jeszcze 4m-ce, które mógł poświęcić na swoje chomicze sprawy. Niestety wiek (ok. 2lat) i przewlekła choroba zbyt mocno obciążyły jego siły. Bardzo dziękuję za Waszą pomoc, porady i po prostu wsparcie.

Przez ten czas gdy był u mnie bardzo się do Malucha przywiązałem. Dziękuję Wam za pomoc w eksploracji świata domowych gryzoni. Gdy pomysł chomika zawitał w mojej głowie to myślałem o klasycznej klatce (czyli za małej) i chomiku w kartoniku z zoologa za 15zł. Całe szczęście przed realizacją tego planu zajrzałem tutaj, dowiadując się mnóstwa ważnych rzeczy; o lokum, adopcjach, jedzeniu etc.

Tęsknię za Małym; za rozpieszczaniem go i jego chrobotaniem w nocy, przekopywaniu ściółki i szalonym biegu w kółku. Za tymi moimi 58 gramami chomiczego charakteru.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przykro :(

Pocieszające jest, że za chomiczym mostem maluszek biega sobie wesoło, nic go już nie boli i jest szcześliwy opychając się piniowymi i kopiąc nieskończone sieci tuneli ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo Wam wszystkim dziękuję.

Wiem Szybcior, że taka jest kolej rzeczy. Niezbyt to przyjemne ale w końcu od początku miałem tego świadomość.
Lokum 2.0 stoi puste i nieruszone. Być może - po sprzątaniu, dezynfekcji i wymianie sprzętów - znów stanie się domem dla jakiegoś małego, dżungarskiego adopciaka-dzikuska.

To jednak melodia przyszłości.

Tymczasem...

IMG-20190419-072139.jpg

Nieufne łypanie z doniczki po upolowaniu jabłuszka;

IMG-20190210-142505.jpg

Gdy apetyt nie dopisywał papka z karmy ratunkowej i piniowych potrafiła ocalić sytuację;

IMG-20190405-072659.jpg

Room-service;

2019-06-09-21-37-08-1.jpg

Mały, dzielny i rezolutny Chomiś;

IMG-20190624-222622.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Śliczny ten maluszek. 

Palec cały po mieszance gerberka z orzeszkami? Mój z palca też gerberki wcina, ale poczęstowany tak masłem z ulubionych orzeszków ziemnych zapomina, że je z palca i go też próbuje zjeść, mieszanki z orzeszkami bym też z palucha nie zaryzykowała. 

Roomservice na wypasie ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem, że wiesz i wiem, że to nie rozwiązuje problemu. Można wiedzieć, a potem zniknięcie parudziesięciu, no dobra, kilkudziesięciu gramów zaskakująco boli.
Adoptowanie kolejnej bidy pomaga, bo to pomoc ziomkowi, a nie nielojalność.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi