Skocz do zawartości
kemot

Kupię lub przyjmę chomika dżungarskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Po lekturze forum chciałbym uniknąć zakupu chomika w  sklepie zoologicznym.

Kupię lub przyjmę chomika dżungarskiego, możliwie najmłodszego i zdrowego, tak żeby długo jeszcze mógł żyć i sprawiać radość córce - 8 lat :-)

Muszę go mieć przed 6.XII. Najlepiej z Krakowa, małopolski lub okolic.

Chomik będzie miał świetne warunki! 

Pozdrawiam,

Tomek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Super, że nie chcesz iść do  zoologa, choć hasło Muszę go mieć przed 6.XII zapowiada, że pewnie tam trafisz... 

Nie ma w Polsce hodowli dżungarów, jedyne etyczne źródło to adopcja albo przygarnięcie zwierza np. przez olx (byle nie odbierać nadwyżek od rozmnażacza).
Zwierzęta jako prezent to kontrowersyjny pomysł, większość domów tymczasowych nie będzie chętna do współpracy przy takim podejściu.
To jest zwierzę, za które odpowiada dorosły, a dziecko może tylko obserwować i pomagać, o ile się trafi osobnik, który będzie aktywny w miarę wcześnie.
No i przez tydzień ciężko zweryfikować warunki i zorganizować transport.
Zdrowy w chwili adopcji nie stanowi gwarancji zdrowia i długowieczności, niestety większość gryzoni choruje.

Jeśli nadal jesteś zainteresowany, w FAQ masz listę domów tymczasowych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że super prezentem będzie odpowiedni wyposażenie (akwarium, kołowrotek,  miseczka, piaskownica itd). Później możecie wspólnie poprzeglądać zdjęcia chomików do adopcji i wybrać odpowiedniego ;) Praktycznie wszystkie Domy Tymczasowe posiadają fb gdzie można zapoznać się z ich podopiecznymi.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szybcior, słowo "Muszę" jest może zbyt mocne... :-) Również rozważam opcję najpierw wyposażenia, klatki, etc. jak proponuje Halina.

Moim zdaniem zwierzę jako prezent to super pomysł, szczególnie od św. Mikołaja. Chomiczek jest wyczekany, list napisany kilka dni temu przy rodzinnej rozmowie. Zwierzę uczy odpowiedzialności i daje dużo miłości. 

Akalene - nie znasz mnie, nie wiesz jak podchodzę do swoich zwierząt, więc zachowaj proszę swoje "opinie i mądrości" dla siebie. Zastanów się dwa razy zanim zaczniesz kogoś obrażać nie mając żadnych podstaw. Moja rada na przyszłość...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że opcja Janiny jest super - bo zdążysz, jak się pospieszysz (w razie potrzeby służę radą przy kompletowaniu listy zakupów), a przy okazji pokażesz, że pewne rzeczy wymagają czasu i przygotowań.

Ja chomika na prezent dla osoby trzeciej nie wydałabym na pewno, w relacji rodzic-dziecko zależy od konkretnej sytuacji, a radykalne reakcje domów tymczasowych mogę zrozumieć, bo wielu z moich podopiecznych to są nieudane prezenty, a nie jestem przecież wyjątkiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście, wszystko zależy od podejścia rodzica. Ja zgadzając się na prezent biorę pełną odpowiedzialności i nie widzę tutaj różnicy między adopcją w innym terminie a adopcją jako prezent. Nawet wydaje mi się, że prezent - nie niespodzianka - a wyczekany kładzie na dziecku większą odpowiedzialność.

"Radykalne podejście" domów tymczasowych zdaje się wpisywać w kanon odpowiedzialności zbiorowej... czyli nieuprawnionego upraszczania rzeczywistości, wynikającego ze zbyt częstego obcowania z krzywdą. Faktem jest, że DT są bardzo pomocne i ich działalność jest chwalebna, aczkolwiek wydaje mi się, że twierdzenie z góry, że każdy to "pijak i złodziej" jest lekką przesadą ;-)

Edytowane przez kemot

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Troche luzu, mem jest żartobliwy, od kilku dni udostępniany na fb... a że przy okazji dosadny - cieszy mnie to, taki był zamiar jego powstania - ma skłaniać do zastanowienia się, czy to na pewno odpowiednie podejście. To, że odbierasz te kilka zdań na zdjęciu krążącym po internecie jako ocenę Twojej osoby, to jedynie Twoja sprawa. ;)

Przy okazji dodam, dlaczego takie, a nie inne podejście - bo miesiąc po świętach jest dla Domów Tymczasówych najgorszym miesiącem w roku, po kilkanaście próśb o odbiór chomika, bo jest nieudanym prezentem. I kilkadziesiąt ogłoszeń na platformach sprzedażowych. I walczymy z tym jak tylko możemy, często sporo ponad własne siły. Jesteśmy na ten tekst po prostu uczulone.
No i... chomik na prezent? Troszkę to rzeczowe podejście samo w sobie, nie zaprzeczysz ;)

Edytowane przez Akalene

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mem, nie wydaje mi się żartobliwy. Może mam inne poczucie humoru. Pierwszy raz zresztą go zobaczyłem jako odpowiedź na mojego posta, więc to chyba oczywiste, że odbieram to jako Twoją ocenę mnie... zresztą bezpodstawną :-)

Rzeczowe jak najbardziej. Chodziło Ci zapewne o uprzedmiotowienie zwierzęcia, co zresztą nie ma nic wspólnego z formą jego pozyskania jeżeli jest planowane. Istotne natomiast jest traktowanie zwierzęcia. Zresztą schodzimy na dywagacje filozoficzne nt. traktowania zwierząt... Czy jesz mięso?

Zgodzę się na pewno z tym, że dawanie komuś zwierzaka jako "niespodzianki" jest patologią. Mam nadzieję, że w tym roku będziecie mieli mniej kłopotu ....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja również i stąd taka, a nie inna reakcja.

Owszem, zwierzę =/= prezent, ponieważ to nie rzecz. O to mi chodzi. W umowach adopcyjnych oraz regulaminach adopcji wyraźnie jest to zaznaczane.
Klatka, wyposażenie etc - mega, świetnie, popieram! Ale nie, na litość boską, żywe stworzenie! I to pod choinkę... jak czekoladki, czy książka.
To mnie bulwersuje i nie przestanie - jestem absolutnie przeciwna czemuś takiemu, jak widzisz. Może i kwestia podejścia, ale jednak.

Moje prywatne życie zostawię dla siebie, nie sądzę, by Ci to coś dało.
Mogę natomiast policzyć "niespodzianki" i "prezenty" jakim szukałam nowych domów, jeśli chcesz się o mnie czegoś ciekawego dowiedzieć. :)

Edytowane przez Akalene

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi