Skocz do zawartości
aaniex

Klatka i wyprawka dla roborka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

To mój pierwszy post tutaj, więc przepraszam, jeśli jest błędnie oznaczony bądź zawiera pomyłki - zapewniam, że nie było to moim celem.

Za kilka dni będę właścicielką chomika Roborowskiego. Zaczynam więc przygotowania i zbieram całą wyprawkę dla mojego małego przyjaciela.

Znalazłam idealną klatkę (jak mi się wydaje) : https://www.tukan24.pl/klatka-bob-drewno-dla-gryzoni-p-3353.html

Jednak nigdzie nie mogę doszukać się informacji o odległości pomiędzy prętami. Być może ktoś z Was kochani ma większe doświadczenie bądź orientuje się, czy roborek nie przeciśnie się przez te pręty?

Zakupiłam także plastikową toaletkę, poidełko i karmidełko, kołowrotek Trixie 20cm średnica, trocinki i karmę. Jak będę już miała klatkę dokupię małemu śliczny domek i inne akcesoria. Planuję także wyznaczyć miejsce z piaskiem - proszę potwierdzić prawdziwość informacji, czy chomiki go lubią.

Bardzo proszę o wszystkie niezbędne informacje, co jeszcze powinnam zrobić? Od kilku dni nie jestem w stanie o niczym innym myśleć - będę niezmiernie wdzięczna za wszystkie cenne wskazówki!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślałaś może nad akwarium? Na pewno u roborka sprawdziłoby się o wiele lepiej niż klatka. Obawiam się, że pręty mogą stanowić problem. Można też nasypać o wiele więcej ściółki, plus ładnie wygląda. 
Tak, piasek kąpielowy jest koniecznością. Szczególnie ten gatunek go uwielbia :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, zastanawiałam się nad tym, jednak Puli był już kilka tygodni w klatce i nie chcę dodatkowo zmieniać mu otoczenia - wystarczy, że zmienia dom i właściciela :) + dochodzi kwestia wentylacji - w klatce jest zdecydowanie lepsza, prawda?

Poza tym przyznam się, że klatka jest chyba łatwiejsza w czyszczeniu i utrzymaniu - to będzie moje pierwsze zwierzątko (a mam 22 lata... wstyd :P) i chciałabym, żeby miał jak najlepiej.

Może jakieś inne, godne polecenia klatki? Szukam na forum, ale jakoś nic nie wpadło mi w oko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kwestia złej wentylacji w akwarium jest tylko mitem, także o to się nie trzeba martwić. Ja przyznam, że łatwiej mi się czyści akwa. Nie trzeba go nigdzie zanosić, wystarczy szufelką wywalać trociny a same szkło raz na kilka miesięcy szmatką i jakimś preparatem. 
Znam wiele klatek godnych polecenia, jednak nie wydaje mi się aby pręty były dostosowane pod roborki. Jak na forum lub na Facebooku mam styczność z tym gatunkiem, zazwyczaj mieszkają one w akwa lub terrarium. Musiał by się tutaj wypowiedzieć właściciel roborka :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmm, powiem szczerze, że chyba mnie Pani przekonała i uspokoiła. Jutro przejdę się do pobliskiego zoologicznego i poszukam jakiegoś odpowiedniego akwarium, zorientuję się w cenie i wtedy zdecyduję. Wymiary oczywiście takie same jeśli chodzi o minimum klatki - przynajmniej 60x40? Bo wysokości nie biorę pod uwagę, jedynie podstawę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sklepie zoologicznym akwaria mogą trochę kosztować. Watro poszperać na OLX i podobnych stronach, można znaleźć używane akwarium za śmieszne pieniądze.
Tak, minimum 60x40. Warto wziąć też pod uwagę, że roborki mimo ich wielkości, są baardzo szybkie, ruchliwe i potrzebują dużo miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W życiu nie dałabym roborka do 60x40, mają motorki w dupkach :)
I nie do klatki, moim zdaniem dżungary mogą zwiewać z klatek, bo wszystkie mają słabe punkty, a co dopiero roborki :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za wskazówkę, kierowałam się wyznaczonym minimum. Znalazłam takie cudeńko: https://www.tofivet.pl/pl/o/klatka-inter-zoo-charlie-dla-myszy-ocynkowana, jutro zamawiam, przekonały mnie wizje hamaków i pięterko jako dodatkowe miejsce :) Wymiary to 70x40cm - więcej niestety nie zmieszczę. Odległość między prętami to 0,6cm, Puli dotychczas trzymany był w klatce o rozstawie 1cm i nie uciekł (z tego co zdążyłam się zorientować to chyba cud i chcę jak najszybciej temu zapobiec). 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kamień z serca. Hamak w takim razie zostanie pod znakiem zapytania - zaczekam, aż zaaklimatyzuje się w nowej klatce i domku, przyzwyczai do wszystkiego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja za akwarium na wymiar zapłaciłam 100zł 65x65x40cm z czego bez przegródek kosztowało by mniej ;) Chomicze akwaria nie muszą być z tak grubego szkła jak te dla rybek.  Mójroborek miał plaże zajmującą ok 2/3 akwarium:) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odświeżę temat. Czy klatka w której odstępy między prętami wynoszą 1cm będzie dobra dla roborka, nie ucieknie z niej?

BTW ciekawskich informuję że nie zamierzam krzyżować chomików.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi