Skocz do zawartości
kemot

Klatka własnej roboty - DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem nowy w temacie i zamierzam zbudować "klatkę" dla chomika, który będzie wkrótce prezentem dla córki - 8 lat.

Klatki, które są sprzedawane wydają mi się bardziej więzieniem niż odpowiednim miejscem do życia dla zwierzaka, stad pomysł aby zbudowac cos samemu co bardziej otworzy przestrzeń chomika na pokój córki. 

Przestrzen ma byc otwarta i wielopoziomowa, przykłady na zdjęciach poniżej.

Pytania:

- Na jaką wysokość powinienem zrobić ścianki z plexi / szkła żeby chomik nie przeskoczył? (nie wiem jeszcze jaki to będzie to chomik, ale chce wybrać takiego który żyje najdłużej)

- Ile poziomów powinna mieć taka konstrukcja?

- Mam zamiar to zbudować na platformie ze stolika LACK Ikea - http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20011413/ (czy jest to wystarczający rozmiar 55x55 cm)

- Z jakiej wysokości chomik może spaść bez uszczerbku na zdrowiu? Jakby np. jakimś cudem udało mu sie skoczyć z poziomu 3 na 1 ?

Wszelkie sugestie mile widziane! Chomikowi ma być wygodnie a "klatka" ma być bardzo dostępna z zewnątrz.

Pozdrawiam,

Tomek.

f635c76761023cd831dc5099073a73fc--hamste

2f59549bc31afa778f629580d8cf0ef0.jpg

2f4e4fc191377c24e5b04dd99ed9d975.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, kemot napisał:

Wszelkie sugestie mile widziane! Chomikowi ma być wygodnie a "klatka" ma być bardzo dostępna z zewnątrz.

Wielopoziomowość ma sens tylko wtedy, gdy nie ma ryzyka upadku z wyższego poziomu. Ja daję tylko pięterka nieco nad poziom ściółki.
Dodatkowo - wielopoziomowość utrudni sprzątanie ściółki, której powinno być sporo (chomiki prowadzą życie tunelowe), i może być problematyczna dla starszego chomika.
Upadek z parudziesięciu cm może być niebezpieczny.
Otwarta przestrzeń, i to nisko zaaranżowana, w grę wchodzi przy chomikach karłowatych, przy syryjskich odpada.
Wtedy 50 cm wysokości to minimum, a przy syryjkach zawsze zabezpieczona góra.
Na 55x55 możesz zbudować lokum dla karłowatego, to będzie powierzchnia spełniająca minimum, choć moje dżungary mają 100x50 i z obserwacji myślę, że to powinno być minimum właśnie.
I na koniec zła wiadomość - długość życia jest loterią, ale niezależnie od gatunku mowa o dwóch latach plus minus, jeśli szczęście dopisze.
No i mam nadzieję, że nie kupicie w zoologu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzieki za odpowiedz. 50cm o ktorym wspomnialas to wysokość ścianki z plexi/szkła?  Wydaje mi się to troche dużo. Trochę trudno mi uwierzyć, ze chomik jest w stanie przeskoczyc pół metrową przeszkodę ? :-)

Czy moglabys również przybliżyć kwestię zabezpieczenia góry? Czy chomik jest w stanie wspiąć się po gładkiej, ustawionej pod kątem prostym powierzchni?

Z góry dzieki i chęć odpowiedzi na głupie pytania laika ;-)

Co do zakupu chomika. Dlaczego sklep zoologiczny nie jest OK? I skad ewentualnie wziąć zwierzaka?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

50 cm - ściółka (15-20 cm) i wyposażenie, które mogą zmienić położenie to już znacznie mniej.
Zoolog to nieetyczne i ryzykowne źródło. Kupić możesz chorego albo ciężarnego, albo jedno i drugie, a kupując wspierasz pseudohodowle, w których dobro zwierząt nie ma znaczenia, a cierpienie jest środkiem do celu. Zajrzyj do FAQ - link masz poniżej, tam będzie też o pokrywie link. Po bardzo  gładkiej nie wejdzie, ale jest sporo innych opcji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzieki za odpowiedzi! Wyglada na to, że sporo jeszcze musze poczytać w temacie :-)

Ze względu na rozmiary, zdecydujemy się najprawdopodobniej na chomika dżungarskiego. Czy ściółka, o której wspomniałaś musi być na całej powierzchni klatki? Chomik robi sobie jamę w trocinach czy jak? 20cm to sporo ...  :-) Zastanawiam się jak to zrobić konstrukcyjnie ... Zrobie w tym tyg. wstępne rysunki 3d w sketchupie i zasięgne Waszej opinii :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomik robi w ściółce gniazda i tunele. :)
Ja daję 15-20 cm na całej powierzchni. Jeśli jest jakiś cel - plaża albo kołowrotek, można próbować wydzielić strefę bez ściółki.

Ten album może być inspiracją: 
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.489117241277042.1073741836.204482886407147&type=3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Detolf ma na wysokość 35cm i jest to wystarczające dla małego chomika. Mój ma w najwyższym punkcie (na sianie) 15cm do krawędzi szyby i nie ma opcji żeby się wydostał. Z zoologa można wziąć młodego, zdrowego samca i nie doczekać się przychówku. Chomiki z domów tymczasowych również pochodzą bezpośrednio od pseudohodowców lub ze sklepów zoologicznych, bo NIE MA W POLSCE ZAREJESTROWANYCH HODOWLI CHOMIKÓW (pomijając jedną czy dwie hodowle chomików syryjskich) co mam wrażenie do niektórych na tym forum nie dociera. Nie żyjemy w USA czy w Niemczech. Tak więc jak sam widzisz - nie ważne skąd weźmiesz chomika - on i tak będzie pochodził z pseudohodowlii. Weź po prostu młodego którym dziecko dłużej się nacieszy ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe, jak się rozpoznaje zdrowego samca w zoologu... 

To nie jest tylko kwestia płci i zdrowia, ale przede wszystkim etyki, co mam wrażenie nie dociera do Ciebie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A może jednak syryjski? Po 1 stycznia będę miała do oddania maluszki ;) Kwestia tylko skąd jesteś .. 

13 godzin temu, swiecunia napisał:

Z zoologa można wziąć młodego, zdrowego samca i nie doczekać się przychówku.

Znajomi kupili SAMCA w zoologicznym, teraz jest u mnie i zamiast jednego samca mam matkę z 6 dzieciaków ... Cud jakiś czy co? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Ostrii napisał:

Znajomi kupili SAMCA w zoologicznym, teraz jest u mnie i zamiast jednego samca mam matkę z 6 dzieciaków ... Cud jakiś czy co? 

Tyyypowe :/ Tyle wiedzy, co kot napłakał, "towar" sprzedają i nie ich problem...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja odwrotnie miałem, chomik wg słów sprzedawcy miał być samiczką więc dostał żeńskie imię. Po czasie jak już podrósł dało się zobaczyć, że to jednak chłopak

Edytowane przez Dzonatanos
Nie na widzę pisać z telefonu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według mnie kiedy idzie się kupić zwierzaka to trzeba mieć o nim podstawowe informacje i wiedzieć min. jak wygląda między nogami samiec, a jak samica. To, ze kupiliście zwierzaka innej płci niż chcieliście to świadczy tylko o Was i Waszym podejściu do tematu. Brakiem etyki byłoby kupowanie miniaturowych chomików w zoologicznym w sytuacji gdyby istniały zarejestrowane hodowle, ale one NIE ISTNIEJĄ, więc wszystkie chomiki pochodzą pośrednio lub bezpośrednio od pseudohodowców.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Akurat tak się składa że wiem jak rozpoznaje się płeć u gryzoni. Dostałam małą od znajomych którzy po zakupie w zoologu zdecydowali się przekazać ją dalej. Można adoptować zamiast kupować w sklepie, ale nie będę wdawać się w dalszą dyskusję bo temat dotyczy klatki.

Dnia 9.11.2017 o 13:15, kemot napisał:

- Na jaką wysokość powinienem zrobić ścianki z plexi / szkła żeby chomik nie przeskoczył? (nie wiem jeszcze jaki to będzie to chomik, ale chce wybrać takiego który żyje najdłużej)

Z każdym dniem patrze na mojego chomika z coraz większym podziwem. 20 cm od najwyższego punktu do krawędzi samli a mała wyskoczyła wczoraj na komodę wykonując kaskaderskie akrobacje i zapierając się jakoś o kąt ścianek... Fakt że to Syryjek i do tego samiczka, ale i tak ciągle jestem pod wrażeniem ;) Więc jeśli będę coś budować to tylko z pokrywą. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam; odgrzebuję temat jako, że mam dość podobne pytania:happy: Chciałbym przygotować klatkę (w zasadzie to bardziej akwarium) samemu. Mam już pewne założenia ale nim przystąpię do pracy pragnę zasięgnąć języka u specjalistów:biggrin:  Ad rem;

wymiary; 110x42x45 cm (długość/szerokość/wysokość). Dno, plecki i jeden bok z płyty meblowej, białej, 18 mm. Przód i drugi bok; pleksi 0,6 lub 0,8 mm. Całość spięta z góry; z tyłu małą półeczką (max. 10 cm), reszta profilem lub listwą (by uzyskać bezpieczną sztywność konstrukcji). Do tego ramka z siatką na wypadek prób ew. samowolki:wink:

Tu jeszcze mała uwaga; zastanawiam się czy w dnie nie zrobić paru otworów (zakrytych plastikową kratką) celem wentylacji. Boję się, że nawet często zmieniana wyściółka może się nieco pocić w takim "tanku". Otwory pomogłyby wentylować całość chomiczego habitatu:biggrin:

Wysokość 45 cm powinna pozwolić na wyściółkę 12-18 cm. Nawet wtedy do górnej krawędzi pozostaje ~30 cm. Zamiast pięter chciałbym przygotować chociaż jeden tunelik i ew. dwie półeczki spięte drewnianym mostkiem.

Co sądzicie nt. takiego projektu? Będę wdzięczny za wszelkie rady i uwagi:wink:

P.S. Chciałbym do minimum ograniczyć użycie różnego rodzaju chemii; klej, silikon. Większość trzymałaby się zatem na wkrętach, bez klejenia. Może także i pleksi udałoby się osadzić po przefrezowaniu elementów - żeby ją po prostu wsunąć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jaki chomik? 

Wentylacja samą siatkowaną górą wystarczy. Unikałabym tuneli i półek montowanych na stałe, utrudniają sprzątanie i wydobywanie chomika, gdy trzeba jechać do lekarza albo podać leki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślałem o syryjskim. Boję się jednak czy takie akwarium nie będzie za małe?:mellow: Przy czy wysokość mogę podnieść np. do 50 cm. Niestety podstawa to już maksimum. 
Czytałem Twój post, w którym podajesz niemiecką normę 4000-5000cm2. Byłaby ona spełniona. Świadom jednak jestem, że mówimy o minimum a nie wartości optymalnej:blush:

Półki chciałbym przymocować na motylkach do ściany (nisko, to nie park rozrywek:biggrin: ). Dałoby się je szybko zdemontować. Co do tunelu; może rzeczywiście lepiej dać więcej wyściółki i niech chomik sam sobie kopie co i jak chce:happy:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy syryjku warto większą wysokość zaplanować, żeby nie kombinować z kołowrotkiem. Trzeba też wziąć pod uwagę, że moczu będzie więcej i zamiłowanie do obgryzania będzie większe. Trzeba dobrze zabezpieczyć krawędzie. Tunele korkowe albo drewniane są atrakcyjne, dekorują, trzeba tylko dobrze dobrać średnicę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może w tym tygodniu uda mi się coś ciekawego wymodzić. W dużej mierze zależy to od terminów w sklepie z płytami. Myślałem o ramie z drewna sosnowego ale o wiele trudniej byłoby to utrzymać w czystości:dry: Choć dla chomiczka mogłoby to być ciekawsze; klatka, którą można gryźć i drapać:happy:

Chciałbym, żeby ostatecznie był to przytulny domek dla tego chomika, który by go w danym momencie potrzebował. Może mały dżungarek czułby się tam lepiej:wink:
Wypełnię ankietę adopcyjną (lub zapytam w lokalnej Fundacji Obrony Praw Zwierząt) gdy już będzie wiadomo jak mi wyszło majsterkowanie:biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sosna plus syryjek to zniszczenia :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wracając do wcześniejszych pytań. My mamy akwarium przegrodzone na dwie komory, w jednej z nich jest 20 cm ściółki w drugiej ok 6-8 cm na której stoi kołowrotek, piaskownica i miseczki. Mamy chomika dżungarskiego;)

Akwarium było projektowane pod roborka a jego wymiary to 65ccx 65 cm w podstawie i 40 cm wysokości. Jedna z komór służyła za ogromną plaże jak mieliśmy chomiki Roborowskiego (pojedynczo;)) przy dżungarku jest to zbędne bo one uwielbiają kopać więc szkodami ograniczać powierzchnie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć.  Jestem tu nowa bo w sumie dopiero przygotowujemy się do powiększenia rodziny o małego chomiczka. Chcemy do tego podejść mądrze więc zanim to nastąpi bardzo was proszę o rade. Chcemy z córką nabyć chomiczka dżungarskiego ale nie zeby mieszkal z klatce jak w celi tylko planujemy najpierw przygotowac mu dom. Mam w związku z tym pytanie do was-fachowców. Na zdjęciu poniżej jest coś co chcemy mniej więcej odwzorowac. Dlatego chciałabym się dowiedzieć czy rośliny tam są wg was prawdziwe czy sztuczne? Jeśli prawdziwe to skąd mogę się dowiedzieć jakie mogę tam umieścić. Jak wygląda wtedy zmiana wyściółki? Jakie są plusy i minusy? Może ktoś ma coś podobnego i udzieli jakiejś rady? Bardzo proszę o pomoc f231eb14082936595531ed46c8e385ab.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przede wszystkim - NIE KUPUJCIE. 

Mech prawdopodobnie jest specjalnie przygotowany (suszony, jałowiony itp.), roślin w doniczkach nie dajemy, bo chomik mógłby zjeść ziemię, a sfotografowane lokum jest świeżo urządzone. Nie wyglądało tak długo :) i utrzymanie tego stanu byłoby uciążliwe. Taka duża piaskownica u dżungara nie ma zwykle sensu, one chętniej ryją tunele w ściółce. Tunele korkowe i kołowrotek można kupić w zooplusie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie kupować chomika? A skąd go wziąć ? I co w takim razie lepiej tam umieścić?

8a4e458a9417cdcf90a56d7c4947196b--gerbil

66dca32f7c80e33defefecf446b8e2e7--hamste

Co do drugiego zdjęcia. Ta "piaskownica" to jakiś specjalny żwirek? Wyściółka to sianko? Czytalam na forum że siano nie jest dobrym pomysłem bo może sobie chomik pokaleczyc łapki... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spójrz do mojej sygnatury. Chomika można adoptować, masz tam też link do FAQ.

Piasek kupujemy specjalny, kąpielowy (nie pył), siana dajemy niewiele, jako domieszkę. Przeczytaj FAQ i pytaj dalej :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi