Skocz do zawartości
OpiekunRoborkaPL

Wychowanie młodego chomiczka bez mamy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dostałem chomiczka syryjskiego jak się potem dowiedziałem mającego około 2 tygodnie.

Dostałem go o 18 więc wydaje mi się że mama może go nie przyjąć.

Mleka dla niego jeszcze nie mam więc co jakiś czas podaje mu wodę z palca gdyż z nakrętki i poidełka nie pije (dałem w nakrętce żeby nie oblał się lub do niej nie wszedł) karmę je sam co jakiś czas biorę go na ręce by go ogrzać, zasypia w moich dłoniach.

Ma już otwarte oczka i chodzi po klatce.

Czasami jak leżał wtulony w moją dłoń to się budził i czegoś szukał po czym mnie przygryzał więc zgaduje że chce mleka i szukał sutka więc wtedy dawałem mu karmę i wodę i gdy się napił i coś zjadł to wracał spać.

Sprawdzałem rozwój młodych i on jeszcze nie ma stojących uszu.

dałem go do klatki i dałem mu na ogrzanie butelkę z ciepłą wodą ale taką żeby się nie oparzył ale wyciągnąłem go bo wyglądał jakby  było mu zimno

i po chwili znów zaczął przygryzać, teraz zasypia.

jutro kupię mleko dla kotów (gdzieś tu pisało że takie może być) ale nie chcę by teraz był głodny..

czym mogę na ten czas do jutra zastąpić mleko? oraz czym mogę go ogrzewać tak bym mógł wciąż używać rąk do np karmienia go albo na przykład bym mógł wziąć prysznic?

Czy muszę go karmić dokładnie co 2 godziny?

zapomniałem dodać ma już ubarwienie dorosłego chomika ale ogon jeszcze jest łysy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie znalazłem tam nigdzie czegokolwiek o zastępstwie dla mleka dla młodych chomików, pisało tam o jedzeniu dla matki.

Póki co daje maluszkowi wodę do zlizania z palca (oczywiście czystego) i karmę którą zjada (muszę mu tylko słonecznik obierać)

Czy butelka z ciepłą wodą dostarczy mu dość ciepła?

Dodam że śpi teraz obok butelki.

Czy to znaczy że jest mu dość ciepło?

myślę nad kupieniem mu do klatki termoforu

wodę w butelce zmieniam gdy zaczyna stygnąć

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście że jest napisane: że chomiki ok. tygodnia życia zaczynaja jeść stały pokarm - i jedza to samo co dostała matka. Jeśli ma otwarte oczy to mleko nie jest już konieczne, wiele samic w tym wieku zaczyna juz odstawiać. Lepiej kupić convalescence support w lecznicy (psio-koci) i kaszke typu sinlac. Ważniejsze jest ciepło, delikatny masaż brzuszka i dobra jakościowo dieta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście że jest napisane: że chomiki ok. tygodnia życia zaczynaja jeść stały pokarm - i jedza to samo co dostała matka. Jeśli ma otwarte oczy to mleko nie jest już konieczne, wiele samic w tym wieku zaczyna juz odstawiać. Lepiej kupić convalescence support w lecznicy (psio-koci) i kaszke typu sinlac. Ważniejsze jest ciepło, delikatny masaż brzuszka i dobra jakościowo dieta.

Dobrze, a jeszcze jedno, czym go ogrzewać? śpi tylko tam gdzie ma ciepło, np: pod moją dłonią albo obok butelki z ciepłą.

A i czy convalesence support będzie w sklepie zoologicznym? bo lecznicy blisko mnie nie ma a z internetu trochę będzie jechać i nie wiem czy tyle może czekać a zoologów są u mnie w mieście trzy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W czym on teraz mieszka? Ja dałabym drobno szarpane chusteczki na gniazdo (sporo) i podłożyła pod akwa/klatkę termofor/poduszkę elektryczną (ale tylko w części powierzchni, żeby chomik miał wybór).
Ale ponieważ nie robiłam tego w rzeczywistości, to nie wiem dokładnie, jakich długofalowych efektów termicznych można się spodziewać, więc testowałabym to rozwiązanie dość dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W czym on teraz mieszka? Ja dałabym drobno szarpane chusteczki na gniazdo (sporo) i podłożyła pod akwa/klatkę termofor/poduszkę elektryczną (ale tylko w części powierzchni, żeby chomik miał wybór).

Ale ponieważ nie robiłam tego w rzeczywistości, to nie wiem dokładnie, jakich długofalowych efektów termicznych można się spodziewać, więc testowałabym to rozwiązanie dość dokładnie.

Ma w klatce domek, chusteczki mu dam ale i tak śpi obok butelki pod trocinami, a teraz w mojej dłoni. klatka 60x40 po jednym z dwóch moich chomików, kupię klatkę odpowiednią dla syryjków jak już będzie miał 4 tygodnie.

A i jak liże moją dłoń jak śpi to jest głodny prawda?

Ludzie spał pod moją dłonią i zaczął się trząś, obudziłem go dałem mu wody i dałem go obok butelki z ciepłą wodą.

gdy go obudziłem to przewrócił się na bok więc go dałem obok butelki do klatki bo się wystraszyłem, normalnie biega. czy coś mu jest?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem, czy liże, bo głodny, czy dlatego, że słone. Ale możliwe, że to szukanie mleka.

Czy coś mu jest - z takiego opisu nie wiadomo, ale ryzyko jest, że będą perturbacje.

Kupiłeś mleko i sinlac/minimę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie znalazłem sinlac ale minima chyba jest w okolicznej biedronce.

mleka nie mieli w zoologu (pustki jak nie wiem)

Pije wodę więc myślę że odwodnić się nie powinien ale daję mu ogórki bez pestek i marchewkę by się nawodnił i miał jakieś witaminy.

Problem ogólnie polega na tym że gdybym sam zarabiał to  wszystko miałby załatwione jak tylko bym się dowiedział ile on ma tygodni.

Ale tata twierdzi że mu nic nie trzeba i że sam przeżyje i dlatego nie chce mu nic kupić -_-

gdyby nie to że dowiedziałem się około 19 ile ma tygodni i mogłaby go już matka nie przyjąć to normalnie bym go oddał na ten czas aż będzie samodzielny i wtedy go wziął by nie trafił do zoologa. ( po 2 godzinach się o tym dowiedziałem i mogłaby go nie przyjąć i go zjeść albo po prostu zabić )

Pani z zoologa dała mi za darmo przy zakupie karmy dla niego jak jej powiedziałem że ma 2 tygodnie mój chomik i chciałbym dla niego kupić mleko dla kotów powiedziała że nie ma i dała jakiś zoolux soft bed żeby miał "kołderkę" (pewnie i tak to nic nie da)

Jestem w domu jedynym który się o niego martwi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znaczy śląskie, nie mój rejon.. 

Dowiadywałeś się czy jest specjalista od chomików, czy jest teraz dostępny i ile taka wizyta?  

Jak tak to daj namiar na weta. 

Masz jakiś transporter?  

Edytowane przez Bębenek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Transportera nie mam a w żadnym z gabinetów jak się okazało nie ma wogóle weterynarzy dla chomików -_-

zgaduję że bez kaszki lub mleka nie przeżyje? bo jak tak to zrobię wszystko żeby je kupić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To kiepsko. Czasem się da jakoś dogadać z opłatą, ale jak nie ma na miejscu to ja nie mam pojęcia czy bezpieczniej dla zwierzaka wozić dalej czy samemu coś próbować. Teoretycznie kaszkę mogę dziś wysłać z poczty całodobowej, ale kompletnie pojęcia nie mam ile to będzie szło. Mleka dla kotów nie mam na stanie. 

Chyba że masz jakieś pobliskie miasto gdzie jedzie bezpośrednio bus z Rzeszowa - na e-podroznik zobacz, do Skoczowa nie ma bezpośrednio nic 

Edytowane przez Bębenek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

autobusy raczej długo jeżdzą  a pocztą długo by szło. Poszukam mleka dla kotów jakiegoś taniego i spróbuje tatę namówić , ale tata chcę go oddać i się zastanawiam czy mama chomik by go przyjeła po 24 godzinach. wydaje mi się że nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie znam się, wiem że do 20 mam czynną najbliższą pocztę, potem całodobowa. Można próbować słać, się nie sprawdzi, nie będzie wiadomo kiedy dojdzie . Jak Kaszkę mam na stanie, reszty nie mam, RC nawet z biegu ciężko mi znaleźć. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znalazłem kaszkę sinlac ale tata powiedział że mi na nią nie da bo chomik nie zdechnie i bez tego NAPEWNO przeżyje. (bo on NAPEWNO się na tym zna)

Moglibyście napisać tu żebym mu pokazał dla czego to jest takie ważne by dostał kaszkę lub mleko dla kotów?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli został za wcześnie oddzielony od matki to nie jest jeszcze w stanie przyswajać w pełni suchego pokarmu.
Nawet przy matce powinien być podkarmiany np. taką kaszką.

BTW, co zrobisz, jak chomik zachoruje przy takim nastawieniu taty?

Ważysz go na wadze kuchennej? Trzeba wiedzieć, czy przybiera.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli został za wcześnie oddzielony od matki to nie jest jeszcze w stanie przyswajać w pełni suchego pokarmu.

Nawet przy matce powinien być podkarmiany np. taką kaszką.

BTW, co zrobisz, jak chomik zachoruje przy takim nastawieniu taty?

Ważysz go na wadze kuchennej? Trzeba wiedzieć, czy przybiera.

Rano spróbuje go oddać jego mamie. jeżeli się nie uda to dalej będę się nim zajmował. Ważyć będę tylko teraz śpi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W którejś z popularnych drogerii są takie małe, a co za tym idzie tanie https://www.ceneo.pl/24915569 ale czy to się nada dla chomika nie wiem. Za tą https://m.emag.pl/nestle-sinlac-500-g-pl-865118-7613033381041/pd/DKD6PMBBM/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_term=&utm_campaign=whoop_feeding&cmpid=61116&gclid=Cj0KCQjwwLHLBRDEARIsAN1A1Q5S_7YI7MnQiAFjglyC6CekguZY2-0X2o4xca2RlIkApRgtc2VRzz8aAlx3EALw_wcB płaciłam ok.25 zł. W sumie nie jest mi żadna niezbędna, ale wolę mieć na wszelki wypadek, to też wysłać mogłam. Kupowałam nie dawniej niż miesiąc temu, nie pamiętam w jakiej, ale na pewno w sieciowej drogerii w jakiejś galeri.

Z lekarzem czasem idzie się jakoś dogadać, dlatego pytałam o telefon. Tylko by się przydało znaleźć lekarza i dogadać na zaś. Mieć numer wpisany, itp., to niezależnie jakiego zwierzaka się ma.

Ja znawcą chomików nie jestem, ale z tego co wiem, to że mama go w pierwszej minucie nie zje, wcale nie gwarantuje że nie zrobi tego w kolejnych godzinach. Żadnych maluchów chyba się nie tyka jak są pod opieką mamy i są karmione.

https://zooart.com.pl/product-pol-16642-ROYAL-CANIN-Convalescence-Support-10x50g-INSTANT-PROSZEK-uniw.html?gclid=Cj0KCQjwwLHLBRDEARIsAN1A1Q4koDLxTlPc3YLjTH6_CQu0q4xkKweVtuoUUCgT5UvHKt1m1h1E1nQaAnLiEALw_wcB#close_popup tanie nie jest. U mnie dziś do dwóch wetów zaszłam i nie było. Więc od ręki może być ciężko. Dawno temu używałam przy kocie, pamiętam że ktoś zamawiał większą ilość.

Któreś z mlek kocich w zoologu 31 zł - dziś patrzyłam. Nie wiem czy nie to co kiedyś w zooplusie było. Opakowanie plastikowe o średnicy nieco większej niż standard puszka 400 i może 1/3 wysokości standard puszki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możliwe, że u weta można kupić niewielką ilość tego mleka dla kociąt, bez opakowania.

A co się stało z resztą miotu?

Resztę chcą sprzedać do zoologa. Chomiczka dostałem od cioci bo chciała się ich szybko pozbyć. Mój brat młodszy go chciał i tata się zgodził a ja byłem przeciwko temu bo wiedziałem że jeszcze powinien zostać. Ale jako że go wzięli to staram się go utrzymać przy życiu.

W którejś z popularnych drogerii są takie małe, a co za tym idzie tanie https://www.ceneo.pl/24915569 ale czy to się nada dla chomika nie wiem. Za tą https://m.emag.pl/nestle-sinlac-500-g-pl-865118-7613033381041/pd/DKD6PMBBM/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_term=&utm_campaign=whoop_feeding&cmpid=61116&gclid=Cj0KCQjwwLHLBRDEARIsAN1A1Q5S_7YI7MnQiAFjglyC6CekguZY2-0X2o4xca2RlIkApRgtc2VRzz8aAlx3EALw_wcB płaciłam ok.25 zł. W sumie nie jest mi żadna niezbędna, ale wolę mieć na wszelki wypadek, to też wysłać mogłam. Kupowałam nie dawniej niż miesiąc temu, nie pamiętam w jakiej, ale na pewno w sieciowej drogerii w jakiejś galeri.

Z lekarzem czasem idzie się jakoś dogadać, dlatego pytałam o telefon. Tylko by się przydało znaleźć lekarza i dogadać na zaś. Mieć numer wpisany, itp., to niezależnie jakiego zwierzaka się ma.

Ja znawcą chomików nie jestem, ale z tego co wiem, to że mama go w pierwszej minucie nie zje, wcale nie gwarantuje że nie zrobi tego w kolejnych godzinach. Żadnych maluchów chyba się nie tyka jak są pod opieką mamy i są karmione.

https://zooart.com.pl/product-pol-16642-ROYAL-CANIN-Convalescence-Support-10x50g-INSTANT-PROSZEK-uniw.html?gclid=Cj0KCQjwwLHLBRDEARIsAN1A1Q4koDLxTlPc3YLjTH6_CQu0q4xkKweVtuoUUCgT5UvHKt1m1h1E1nQaAnLiEALw_wcB#close_popup tanie nie jest. U mnie dziś do dwóch wetów zaszłam i nie było. Więc od ręki może być ciężko. Dawno temu używałam przy kocie, pamiętam że ktoś zamawiał większą ilość.

Któreś z mlek kocich w zoologu 31 zł - dziś patrzyłam. Nie wiem czy nie to co kiedyś w zooplusie było. Opakowanie plastikowe o średnicy nieco większej niż standard puszka 400 i może 1/3 wysokości standard puszki.

Właśnie ja tylko spróbuje jak zareaguje. Jeżeli nie będzie agresywna to posiedzę i poczekam trochę żeby nie okazało się że go zje. Bardzo zależy mi na tym by przeżył i spróbuje wszystkiego co może mu pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo przykra historia. Ciotka specjalnie je rozmnożyła?

Minimę albo Alerlac można kupić na kilkanaście złotych. Ludzkie sztuczne mleko nie wiem w jakim stopniu się nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niespecjalnie, poprosiła o dwa chomiki tej samej płci ale chyba w zoologu nie rozróżniają płci i dostała parkę jak się później okazało. Miała je w jednej klatce bo już miała tak 2 dżungarskie samice i wciąż żyją. Jak tylko okazało się że samiczka jest ciężarna to rozdzieliła samca od niej.

Ja jestem przeciwko trzymaniu w jednej klatce dwóch chomików bo to samotniki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wciąż żyją... Brak słów.
W słoikach też by żyły. Żyją w stałym napięciu, prawdopodobnie okaleczają się w niezauważalnym dla ciotki stopniu i w każdej chwili mogą się pozagryzać.
Widziałam takie, co zgodnie żyły... :/ Uszkodzone powieki, wargi, uszy...

Może jesteś w stanie pokazać ciotce np. moje FAQ?
I album na początek:
https://www.facebook.com/pg/dompupila/photos/?tab=album&album_id=489117241277042

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi