Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie milosnicy chomikow,

Tydzien temu dostalam 9 tygodniowe,  2 roborki. Probuje je oswoic sposobami ze smakolykiem i reka w klatce tylko jeden z nich ten wiekszy daje sie poglaskac ale tylko gdy podnosze reke on ucieka do rury a ten drugi tylko raz czy dwa mnie powachal i odrazu uciekl, przy czyszczeniu klatki musialam je lapac na sposob z pudelkiem zeby do niego weszly ale ciagle bardzo sie mnie boja. Dalam im 2 dni do przywykniecia ale nic nie dziala, dlatego prosze was o pomos cos zeby zadzialalo.

PS.  Nie wiem czy ma to znaczenie ale so z zoologa a ja chcialam im pomoc.

Prosze o wskasowke i posdrawiam juliaoch2005,                                                                                                                   

Edytowane przez juliaoch2005

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomiki musisz natychmiast rozdzielić - absolutnie nie trzyma się ich razem! Jeżeli nie jesteś w stanie zapewnić obydwóm odpowiednich warunków, oddaj do adopcji. Kupując chomiki w zoologicznym nie pomagasz im, tylko nakręcasz jeszcze bardziej chory biznes rozmnażalni zwierząt. Chomiki roborowskiego nie są chomikami na kolanka, także nie oczekuj że będą dawały ci się głaskać. 

Przede wszystkim rozdziel chomiki jak najszybciej bo może się to skończyć tragicznie.

Jakie są wymiary klatki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bez stworzenia odpowiednich warunków bytowych jest ciężko oswoić chomika, tym bardziej Roborowskiego. Mnie się to udało, ale nie był to łatwy proces.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomiki musisz natychmiast rozdzielić - absolutnie nie trzyma się ich razem! Jeżeli nie jesteś w stanie zapewnić obydwóm odpowiednich warunków, oddaj do adopcji. Kupując chomiki w zoologicznym nie pomagasz im, tylko nakręcasz jeszcze bardziej chory biznes rozmnażalni zwierząt. Chomiki roborowskiego nie są chomikami na kolanka, także nie oczekuj że będą dawały ci się głaskać. 

Przede wszystkim rozdziel chomiki jak najszybciej bo może się to skończyć tragicznie.

Jakie są wymiary klatki?

jeśli wiesz chomiki roborowskiego lubia towarzystwo a klatka jest duza i maja duzo zabawek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie lubią, są terytorialne, przewlekle sfrustrowane, podgryzają się, a któregoś dnia możesz dołączyć do grupy ludzi, którzy znaleźli szczątki zagryzionego chomika...
Ciekawa jestem, co nazywasz dużą klatką?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To że chomiki roborowskiego są zwierzętami stadnymi to przestarzałe informacje, niestety nieprawdziwe, które wciąż można znaleźć na kiepskich blogach i w badziewnych książkach sprzed 50 lat - proszę, jeśli gdzieś natknęłaś się na takie teksty, nie sugeruj się nimi! W warunkach domowych roborki trzymamy tylko i wyłącznie pojedynczo, inaczej szybko dojdzie do walk, pogryzień i śmierci słabszego z nich. Widzieliśmy tu na forum dziesiątki takich przypadków. Jeśli zależy Ci na twoich podopiecznych (a wierzę że tak jest) rozdziel je jak najszybciej do oddzielnych klatek, bo skończy się to tak: http://forum.e-chomik.pl/topic/6304-uwaga-na-stadne-trzymanie-chomik%C3%B3w-drastyczne-zdj%C4%99cia/

Co do oswajania, to jest to powolny proces, więc musisz się uzbroić w cierpliwość bo w tej materii tydzień to bardzo krótko. Trzymaj rękę w klatce, staraj się podawać chomikowi smakołyki, jeśli zacznie je brać spróbuj go dotknąć, głaskać, mów do niego żeby oswoił się z głosem. Ważna jest cierpliwość, konsekwencja i regularne oswajanie. Jak było już wspomniane wyżej, roborki to dzikusy, bardzo rzadko dają się oswoić w takim stopniu jak inne gatunki, więc nie oczekuj cudów.

A przede wszystkim, chomiki są teraz zestresowane, żyją w napięciu związanym z obecnością drugiego osobnika na ich terytorium, dlatego oswajanie nie posuwa się naprzód. Rozdziel je, a od razu zobaczysz różnicę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi