Skocz do zawartości
_Chomusia_

najlepszy pokarm II - karmy podstawowe

Rekomendowane odpowiedzi

W Mixeramie szokować może duża ilość robali, ale jak tak pomyśleć, to w naturze chomiki na bank tych wszystkich larw i pędraków zjadają dużo, tyle że my, jako opiekunowie podający od lat białko zwierzęce w postaci bezkształtnych granulek, których od cholery jest w każdej karmie podstawowej, do robaczków wizualnie nie przywykliśmy :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie te robaki najbardziej mnie zawsze odpychały  :D  Co tam, przyzwyczaję się. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też mam wrażenie, że jak dotykam, to robaczki zaczną się ruszać bryyy :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy mogę wymieszać karmy:

Mixerama Fairytale Extra

Deli Nature 5* Menu

Versele Laga Hamster Nature

Razem i czy przypadkiem nie zalęgną się tam robaki, jeżeli zamknę karmę w szczelnym pudełku?

Edytowane przez dawidsz10

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem nie ma sensu mieszać karm. Właśnie ze względu na ryzyko, że coś się zalęgnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem nie ma sensu mieszać karm. Właśnie ze względu na ryzyko, że coś się zalęgnie.

A niby z czego mają się zalęgnąć? Jeśli każdy składnik nie ma żadnych niespodzianek, to samo zmieszanie nie powoduje nagłego lęgu brzydkich robaków :D  Przecież mole itp nie powstają z powodu zmieszania, a nieprawidłowego przechowywania karmy (skrajne przypadki), względnie tam, gdzie któryś składnik już miał larwy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raz na jakiś czas mam partię żarcia do wyrzucenia. Nie odpytywałam robali (nie tylko moli), skąd się wzięły, ale zawsze jest to kwestia jednego pojemnika, a nie kilku obok siebie. Stąd zakładam, że to coś do mnie przyjeżdża. Odkąd mrożę karmy, problemu nie ma, ale ostrożność została.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O co chodzi z mrozeniem karmy?  Karma do lodówki czy do zamrażarki? Na jak długo?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie skusiłam się na Mixeramę dla chomików dżungarskich (myślałam, że ta dla syryjskich będzie ok, ale wyczytałam przed zakupem, że jednak dla dżungarków syryjska wersja średnio i lepiej tę specjalną dla nich).

Mam nadzieję, że będzie smakować, bo cały kilogram to mu starczyć powinien na długo, ale z tych 40 składników na pewno część sobie wybierze, które mu smakują :)

Ciekawa jestem świerszczy i mączników, bo nie jadł nigdy, a wydaje mi się, że on bardziej taki mięsożerny i może polubi.

Czyli mówicie, że najlepiej jest tę karmę wpierw zamrozić?

Czy co z nią zrobić zanim podam chomikowi?

I czy ktoś próbował Polny Zakątek firmy Natural Vit?

Edytowane przez Kyouko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mrożę minimum dobę albo lepiej dwie, w zamkniętych opakowaniach. Nie należy otwierać opakowań nim się zawartość rozmrozi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja staram się przemrozić wszystko.

w jakim celu to robisz? A juz doczytalam, ze chodzi o robaki.....u mnie nigdy nie bylo z czyms takim problemu.

I obym nigdy na zywo nie zobaczyla ani robali ani moli. Tylko, ze mam hopla na punkcie czystosci i segregacji w kuchni. To samo z chomiczym zarciem

Edytowane przez Edith

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mole spotkałam raz albo dwa razy, ale więcej razy pojawiły się takie naprawdę mikro robaczki, które ciężko wypatrzyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Chom.

To jest 'nudna' karma dla chomików, gdyż jest w postaci granulatu, co zapobiega wybieraniu. Idealna dla chomików na diecie. ;) Najlepiej zmieszać ją z innymi karmami, np. Mixeramą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko po co mieszać? :) Tak realnie, moim zdaniem Mixeramie dodatek VL Complete jest zbędny. Do innych karm bym rozważyła, ale to już zależy od konkretnych danych.

Prawdę mówiąc to VL Complete jest taniej w niektórych sklepach (np. Hipcio, tak na szybko sprawdzając). Dodatkowo składem nie jest mocne - wolałabym za podobną cenę postawić na Beaphar XtraVital bądź na Beaphar Care+. Jest to koło 2 - 3zł różnicy w cenie do Mixeramy, która ma bardziej urozmaicony skład. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Chom.

Chodzi mi o to, że jeśli chciałaby podawać tę karmę chomikom, to dobrze byłoby, gdyby zmieszała ją z inną karmą dobrej jakości, by polepszyć skład. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem, że o to chodziło. Tylko ponowie pytanie - po co? ;)

Mieszankę jaką zaproponowałaś to Mixerama + VL Complete - moim zdaniem nie ma za dużego sensu. Dlaczego? Skład i analiza VL Complete faktycznie dużo zyska na dodaniu do Mixeramy, ale sama Mixerama na tym straci (gorszy balans całości, niż oryginalnego składu). Być może mix z np. Deli Nature lub jakimś Beapharem wypadłby korzystniej (nie chce mi się teraz sprawdzać składów i analiz). Wszystko rozbija się o to co się "polepszy", a co "straci". To miałam na myśli pytając "po co".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie zastanawia taka rzecz: jak ma sie mieszanie, analizowanie skladnikow, kombinowanie.... do prostego faktu, ze chomik i tak zje tylko to, co lubi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie zastanawia taka rzecz: jak ma sie mieszanie, analizowanie skladnikow, kombinowanie.... do prostego faktu, ze chomik i tak zje tylko to, co lubi.

Hmm, myślę, że tak samo jak to, że z Mixeramy, Bunny, Deli, VL, również zje to samo. Podejrzewam, tak wnioskuję, że ludzie robią to dlatego, żeby chomik czy inny zwierzak mógł wybrać właśnie swoje składniki, ale żeby miał ich duuuuzo :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No dobrze... karmy bilansowane sa pod wzgledem skladu analitycznego: iles bialka, iles weglowodanow, tluszczow, itp. Wszystko pieknie obliczone, a chomik i tak za kazdym razem wyzre robaki, a zostawi usmiechajace sie kolorowo platki nagietka. W uproszczeniu tak to zwykle wyglada. Zatem nasz chom w ostatecznym rozliczeniu i tak bedzie przyjmowal wiecej bialka, niz przewidziano dla niego w madrych ksiazkach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No dobrze... karmy bilansowane sa pod wzgledem skladu analitycznego: iles bialka, iles weglowodanow, tluszczow, itp. Wszystko pieknie obliczone, a chomik i tak za kazdym razem wyzre robaki, a zostawi usmiechajace sie kolorowo platki nagietka. W uproszczeniu tak to zwykle wyglada. Zatem nasz chom w ostatecznym rozliczeniu i tak bedzie przyjmowal wiecej bialka, niz przewidziano dla niego w madrych ksiazkach.

Zgodzę się z takim stwierdzeniem, ale wtedy, gdy np tych mączników, świerszczy czy krewetek zje dużo, tzn podawane będa osobno. W karmie zazwyczaj podajesz łychą jakąś tam zawartośc, nie nabierzesz tylko białka zwierzęcego, choć trzeba uważać, by nie wybierać mu za dużo robaków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi