Skocz do zawartości
Marta

Błędy i nieprawdziwe informacje w książkach o chomikach

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież zauważyłam, skoro z takowymi rozmawiam. W miejszości, cała masa 85% bez statystyk. O czym my gadamy bo ja nie wiem XD. Ja mówię tylko, że dużo osób starszych bierze chomiki i spełniają dobre warunki i duża z nich część nie pisze (bo jak sprzedałam np łącznie z 40 chomików w ciągu tego roku i żadna z tych osób tu nie pisze, wnioskuję, że im się nie chce)

A generalnie sporadycznie też miałam takie sytuacje. Jedna osoba myślała, że chomikom nie daje się wody, tudzież czy samce nie powinny mieć kontaktów płciowych z samicą dla zdrowia ^^

Ale zazwyczaj się uświadamia, to czym prędzej starają się spełnić odpowiednie warunki.

Edytowane przez etykosfera

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Książka: "Chomiki" z cyklu "Zwierzęta w domu"

Autorzy: Peter Hollmann i Karin Skogstad

Wydawnictwo: Wiedza i życie

Akurat jestem w trakcie czytania tej książki, więc co jakiś czas będę tu coś dodawał.

1.

Samczyki mają skłonność do nabierania zbytnio na wadze i wydzielają nieco silniejszy zapach

Strona 21

Według, mnie waga chomika nie zależy od płci. Ja na przykład mam dwie tłuściutkie samiczki i kiedyś miałem samczyka, który był chudy.

Z tym silnym zapachem...za pewnie chodzi im oto, że chomiki śmierdzą, ja powiem, że to nie chomiki, ale niesprzątana klatka

2.

Tutaj powiem, że na wszystkich zdjęciach kołowrotki są za małe i ze szczebelkami, chyba nie muszę tłumaczyć, czemu jest źle.

3.

Jest zdjęcie, na którym chomik je pomarańczę, a wiadomo, że nie może

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie to samo. Samiczki mają skłonność do tycia a samce nigdy. Wg mnie to kwestia hormonalna. Samice pod wpływem żeńskich hormonów mają skłonność do odkładania tłuszczu. Ten tłuszcz później spala się w trakcie karmienia młodych, więc maluchy mają dzięki temu mają większe szanse przeżycia.

No a samców mocz bardziej pachnie. U samiczek się nawet nie sprząta 2 tygodnie po porodzie i jest ok. A jak u samca tak nie sprzątać to można by oczadzieć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No a samców mocz bardziej pachnie. U samiczek się nawet nie sprząta 2 tygodnie po porodzie i jest ok. A jak u samca tak nie sprzątać to można by oczadzieć.

Ja sprzątam co 1,5-2 miesiące i nic nie śmierdzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli klatka ma odpowiednie wymiary to jest to odpowiedni czas. Tym bardziej jeśli chomik załatwia się w jedno miejsce. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli klatka ma odpowiednie wymiary to jest to odpowiedni czas. Tym bardziej jeśli chomik załatwia się w jedno miejsce. ;)

Wtedy prościej bo sprzątasz tylko to miejsce. Wtedy to rozumiem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No cóż... We wszystkich książkach napisane jest, że samiec dojrzewa w wieku 8 tyg... Praktycznie większość samców zabiera się poważnie do samicy w wieku 12 tygodni... Zaleca się trzymanie młodych w stadzie nawet do 7 tyg życia.

Niestety, w związku ze zmianami klimatycznych u samców dojrzewanie zaczyna odbywać się coraz wcześniej.

Teraz aktualnie mam przypadek samca, który dojrzał płciowo i zapłodnił samiczkę w wieku 6 tygodni...

Także apeluję aby rozdzielać chomiki wg płci najpóźniej w 5 tygodniu życia!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W jednej książce (nie pamiętam jakiej) pisało że chomiki to zwierza stadne i mieszkają razem o.O

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale to tyczy się chomików karłowatych i na warunkach szczególnych.

Nie każde chomiki można razem trzymać, jednak są i takie które w dobrych warunkach i odpowiedniej opiece będą razem żyły.

Nie mniej jednak to zawsze ryzykowne.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Muszę przyznać że miałam jakąś książkę o gryzoniach i był długi dział o chomikach. Niestety, mimo szczegółowego opisu wnętrza klatki (jak powinno ono wyglądać) nikt nie raczył wspomnieć o wymiarach klatki i to też był błąd autora, bo co z tego jak klatka będzie dobrze urządzona jeżeli w podstawie będzie mierzyła 30cmx30cm? (o ile takie są, ale to tylko przykładowe wymiary)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Gabryś

Ja kiedyś dawno temu (jak nie było jeszcze tego forum) korzystałem z takiej oto kwadratowej książeczki -Zuzanny Stromenger (nawet udało mi się znaleźć identyczną jeśli chodzi o okładkę) Link:

http://images.sklepy24.pl/92524460/6651/medium/zuzanna-stromenger-chomiki-syryjskie-antykwariat-.jpg

Choć wiadomo niektóre wiadomości mogą w niej być i na pewną są przestarzałe gdyż ta książka ma już swoje lata, ale w tamtych dawnych czasach jak wspominałem na początku była mi przydatna i też mogłem się z niej co nie co nauczyć o Chomikach syryjskich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam dwie moje stare książki, jedna Otto von Cośtam a druga nowsze nieco L.Fistein (głównie o syryjskim). I ta druga robi spory postęp (klatki min 60x30, kołowrotek min.15cm, dość jasne zaznaczenie samotnictwa). Jasne, są jeszcze błędy, te minima też nie są jakieś super :P Przeglądałam ją tylko na razie i ogólnie myślę, że jakby chociaż sprzedawcy w zoologu przekazywali tę wiedzę to i tak o wiele wyższy poziom niż to co gdzieniegdzie się dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po co polecać lipne książki, skoro jest jedna dobra? ;P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi