Skocz do zawartości
Wheat

Prychanie/Kichanie/cokolwiek to jest u syryjczyka + parę pytań + przywitanie :)

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, że ja tak bez powitania, ale zaalarmowana sytuacją muszę szybko prosić o opinię jakiś znawców chomiczków syryjskich.

Mój rudzielec jest u nas około półtora miesiąca, niestety jest wzięty ze sklepu zoologicznego.

Dzisiaj obudził się w środku dnia (ok.12, co jest nadzwyczajne jak na niego) i zaczął ... kichać. Specjalnie to nagrałam, to takie dziwne prychanie, kichanie. Powtórzyło się to parę razy, więc trochę spanikowałam i zobaczyłam co tam u niego słychać w domku, wydawał się być ożywiony. Wyjęłam go żeby zobaczyć, czy wszystko okej, i jak na chomiczka wyrwanego ze snu zachowywał się strasznie aktywnie - biegał i dalej popsikiwał, później to ustało. Jak mu przeszło odłożyłam go do klatki, gdzie po jakimś czasie znów się zaczęło.

- Nic nie zmieniałam w klatce (właściwie to akwarium) w ostatnim czasie; wszystko to samo.

- Nie ma zaczerwienionych oczu, żadnej wydzieliny, kuperek czysty, prócz psikania wszystko wygląda okej.

- W nocy aktywny, je normalnie, pije normalnie.

Ponieważ jestem tu pierwszy raz to od razu zaznaczam, że akwarium w którym mieszka chomiczek ma 80x40, kołowrotek to 28 cm średnicy, a cała reszta jest w budowie :) Do gryzienia na razie udostępniłam mu drewniany domek (wkrótce do zmiany, bo chyba mi nieco wyrósł), drewniany mostek, połówki kokosa (wyparzone), kamień (wyparzony). Karmię go Vitapolem dla chomików, ziołami raz na dwa dni (herbal pets) i siemieniem lnianym (też raz na dwa dni) + słonecznik w ramach nagrody, czasem jakaś marchewka, jabłko.

Czy to kichanie to może być wynik tego, że kiedy ostatnio mu sprzątałam zostawiłam część starych trocin w domku? (myślałam, że lubi, kiedy jego gniazdko pachnie jak on) Czy to może normalne? Teraz położył się spać i kichanie ustało. Tylko czasami słychać ten dziwny dźwięk.

Przy okazji zapytam - mój chomik w nocy lubi kopać w rogu, aż do szkła, i .. kopie dalej. Boję się, że zrobi sobie krzywdę. Czy to wynika z nudów, za długich pazurków? Czy mogę dać mu jakąś alternatywne do drapania? Ostatnio nasypałam sporo trocin.

Dziękuję z góry za ewentualne odpowiedzi :)

Filmik: https://vid.me/O2Mn <- mam nadzieję, że się wam uruchomi. Proszę się nie bać, wolne od wirusów i tak dalej, nie trzeba niczego ściągać, wyświetli się jak na utubie ;) Te szurania/piskania są jego, szczególnie je słychać kiedy chowa się w domku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To trochę nie na temat ale Vitapolem to go nie karm, bo to bardzo słaba karma. Z łatwo dostępnych kup Versele Laga Hamster Nature. Poczytaj też o karmieniu warzywami i owocami bo jabłko i marchewka to bardzo ubogo. Masz listę na stronie, jest tego mnóstwo. Choćby brokuł, pietruszka, pomidor, burak, truskawka, ogórek... itp itd

Kichanie może być z przeziębienia, jeżeli będzie się powtarzało to trzeba się przejść do weta. Jednorazowe kichnięcie może być po prostu z zaprószenia nosa trocinami itp.

Kopanie to normalny chomiczy instynkt, skoro lubi to po prostu mu to umożliwiaj, sypnij mu z 15 cm trocin pomieszanych lekko z sianem to będzie mógł sobie tworzyć piękne tunele :) 

To że zostawiłaś stare trociny to akurat dobrze, tak właśnie się robi, żeby chomik miał swój stary zapach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kichanie może być,tak jak pisała Joanna Ch.z przeziębienia to wtedy trzeba iść do dobrego,gryzoniowego weta,zwykły kocio-psi nie pomoże,może zaszkodzić nawet.Moja około roczna chomiczka syryjska czasami kichnie,piśnie ale szybko jej przechodzi i poza tym to nic się nie dzieje.Może po prostu mieć jakiś pyłek w nosku,zwłaszcza że się nasila w domku.Mojej często tak się robi gdy wejdzie gdzieś,gdzie jest kurz,w piaskownicy też czasami,gdy ma opiaszczony nosek i ryje w piasku.

Vitapol faktycznie to nie za dobra karma,Versala-Laga lepsza z tych z łatwo dostępnych,Mixerama najlepsza,ale można ją kupić tylko przez internrnet,w Hipciu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrze wiedzieć, bo Vitapol wydawał mi się całkiem sympatyczny ze składu i wyglądu, ale skorzystam z waszych rad i spróbuję dać mu coś innego. Z warzyw dokarmiam go też innymi drobiazgami, czasami daję mu też orzecha włoskiego, na początku chciałam dawać z połową łupinki, ale nie wiedziałam czy to będzie okej, więc po prosu podaję mu obranego. Ale faktycznie nie dawałam mu świeżych warzyw i owoców za często, bo myślałam, że taki mały chomiczek nie podoła mnogości pokarmów i mi się roztyje :) Dzisiaj wieczorem mu to wynagrodzę jakąś "surówką" dla chomiczka ;)

Przestraszyło mnie to kichanie, mam nadzieję, że to było tylko to zaprószenie, nie chcę żeby mi się ziomek przeziębił. Bałam się, że może zaczyna się dusić czy coś takiego.

A ogórka też je, o: :))

gavoo4rznxbg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z mojej strony tak - jak można stwierdzić, że karma Vitapola wygląda fajnie?
Na pierwszy rzut oka widać sztucznie barwione chrupki, małe i niezachęcające ziarna, pył i ogólnie niefajny widok...
Jest dużo lepszych i super karm na rynku: lepsze - Versele Laga Hamser nature, Jr Farm z kłosami czy Deli Nature; super - Mixerama dostępna np. na Hipcio.sklep.pl.
Urozmaicenie diety owocami i warzywami to jest połowa sukcesu, bo potrzeba jeszcze białka zwierzęcego (jajko, mączniki, gotowana bez soli i przypraw pierś kurczaka...).

Sprzątamy w mieszkankach punktowo, by chomik nie tracił swojego zapachu i nie miał dodatkowego stresu. To czyste zwierzęta, załatwiają się w jednym miejscu, więc to proste. Resztę wymieniamy, dodajemy, kontrolujemy i w razie potrzeby ingerujemy, jednak nigdy całość (bez nakazu weterynarza)

Kolejna sprawa - kichanie mogło być spowodowane piaskiem lub trocinami w nosie. Piasek - jeśli nie masz, ten dedykowany dla gryzoni, to podstawa wyposażenia, ja polecam Beaphar. Trociny - ważne, żeby były mocno odpylone, inaczej może to właśnie tak wyglądać. Jednak ja, jak i wiele tu udzielających się osób, idziemy o krok dalej, używamy ściółek lnianych czy konopnych, by zminimalizować możliwość pylenia, podrażnienia i innych tego typu.

Kopanie to zupełnie normalna rzecz, nic w tym złego. :)

A teraz ostatnie, i czytaj uważnie. Chomiki to zwierzęta z bardzo szybkim metabolizmem, każda zmiana i choroba zachodzi bardzo szybko i niekiedy jedynym znakiem jest spadek/wzrost wagi (bardzo ważne jest ważenie chomika co kilka dni!!). Czasem jedno kichnięcie jest alarmujące. Lepiej mieć pewność, że to nic wielkiego, niż przeoczyć poważny sygnał. Pewnego dnia usłyszałam kilka kichnięć u swojego chomika, poleciałam do weta (gryzoniowego!!) i wiesz co się okazało? Że ma zapalenie płuc. Nieleczone wystarczająco szybko - śmiertelne.
Nie chcę Cie straszyć, a uczulić - każdy sygnał może być niepokojący. Widzę, że jesteś z Krakowa - zajrzyj w zakładkę "weterynarze", tam znajdziesz polecanych, poszukaj tych w Krakowie i przejdź się - lepiej być przeczulonym i pewnym niż pominąć coś ważnego.

Edytowane przez Akalene

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję wam za odpowiedzi!

Jeśli sytuacja jutro również będzie się powtarzać, to spakuję biedaczka i pójdziemy na wizytę. I zastanowię się nad zmianą ściółki, i tak planuję remonty w klatce mojego ziomka.

Jeśli mogę od razu wykorzystać temat żeby poprosić o radę ... Czy nie wiecie, czy jest jakiś klej którego mogę użyć w tym swoim akwarium, żeby zamontować jakieś półeczki albo w ogóle zamontować cokolwiek? Przeszukiwałam tematy sto razy, w którymś rzuciło mi się to raz w oczy, ale później nie umiałam odnaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Vikol, klej vikolowy, bezpieczny dla zwierząt, dostępny w każdym kiosku. ;)

Edytowane przez Squirrel

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Vikol to do drewna,dostępny jest w większości sklepach papierniczych,do szkła silikon,ale trzeba uważać,by nie dać za dużo,chomik na pewno go pogryzie,a jest niebezpieczny.Słyszałam kiedyś jak ktoś opowiadał o tym jak jego chomik zjadł silikon i zdechł...Noi z vikolem też nie można przesadzać,taki bezpieczny znowu on nie jest.Vikol schnie ok.1 dzień.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Vikol to do drewna,dostępny jest w większości sklepach papierniczych,do szkła silikon,ale trzeba uważać,by nie dać za dużo,chomik na pewno go pogryzie,a jest niebezpieczny.Słyszałam kiedyś jak ktoś opowiadał o tym jak jego chomik zjadł silikon i zdechł...Noi z vikolem też nie można przesadzać,taki bezpieczny znowu on nie jest.Vikol schnie ok.1 dzień.

Mozna tak przykleic silikon, ze nie bedzie dostepny dla chomika :) ale najlepiej robic to przed wprowadzeniem zwierzecia do akwarium. Odczekac kilka dni, bo my moze juz nie czujemy zapachu ale chomik tak.

To samo z vikolem.

Ja na Twoim miejscu nie czekalabym do nastepnego razu, , pojechalabym na wizyte kontrolna do weterynarza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dodam swoje pięć groszy;)

W krakowie (bo widzę że jesteś z Krakowa)dobrym wetem jest Lidia Lewandowska;) Zna się na chomikach jak mało kto.

No i zakupy stacjonarne się nie opłacają i finansowo i etycznie(większość sklepów sprzedaje żywe zwierzęta).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sypnęłam mu te 15 cm ściółki, chomiczek czuje się zadowolony, ale ja cierpię na lęk, że zakopie się pod trocinami i nie będzie wiedział jak wyleźć :)

Edytowane przez Karolina Siwczyk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie bój się, nie ma czego... chyba że tego, że przeniesie gniazdo pod powierzchnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno wyjdzie,chomsy dobrze kopią,to wychodzenie to na pewno dobra zabawa dla nich,pod trocinami się nie udusi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi