Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wiedziałam, że nastąpi u mnie dochomiczenie, przygotowywałam się do tego sumiennie, kompletowałam wyprawkę (z pomocą szybcior :wub: ), wczytywałam się w forum, ale... nie sądziłam, że dojdzie do tego tak nagle.

W planach miałam adopcję, tymczasem w ostatnią sobotę stałam się mamusią Lusi, kruszynki mieszkającej kilka domów dalej.

Przez przypadek zgadałam się w sklepie z sąsiadką, okazało się, ze ma od miesiąca chomika (nie wiedziała ani jakiego, ani w jakim wieku) - córka przyniosła  :angry:. Babka powiedziała, że ma go "serdecznie dosyć" bo hałasuje i "w ogóle nie poleca chomików". Zaprosiła mnie na kawę, ciekawa byłam stworzonka, więc weszłam. Jak zobaczyłam, że chomik mieszka na podłodze, w akwarium na oko 20x30cm, przykrytym ramką z siatką metalową, na której siedzi kociak, to zamarłam...  :( . Chomiś to dżungarek, nie mam pojęcia w jakim wieku, wydaje się malutki - jakieś 5cm. Z ochotą kobieta pozbyła się go i w ten sposób mam chominkę u siebie. Mały oszołomiony przestrzenią w nowej klatce, trochę dziki, ale chyba młody, więc zaczynam z nim pracować i mam nadzieję, że się oswoi. Dużo krzyku narobił w sobotę gdy przekładałam go z tego nieszczęsnego akwarium do transporterka, w nowej ogromnej klatce był przerażony, próbował ukryć się  w piasku :(. Dzisiaj wąchał moją dłoń, oparł na niej jedną łapkę, a potem bardzo powoli się oddalił. W nocy zrobił wyprawę po klatce, wciągnął do domku chusteczkę (którą wcześniej nosiłam pod koszulką ;) ). Liczę na to, że z każdym dniem będzie lepiej.

Tak oto życie samo wepchnęło w moje ręce taką kruszynkę. Cieszę się, że wylądował u mnie, a nie w kocim pysku czy na śmietniku (tak, coś baba o tym wspominała  :mad:).
Mam mnóstwo wątpliwości... Liczę na Waszą pomoc.
Martwię się co z siuśkami, nie sprzątać na razie żeby go nie niepokoić, prawda?
Z głodu chyba nie umrze, co? Miseczkę ma pełną. Nie widzę żeby ubywało jedzenia jakoś drastycznie, ale w nocy słyszałam jak chrupał w domku dosyć długo, więc mniemam, że je...
Oto moja ukochana Lusia (szybki rzut oka podczas przekładania do transporterka - wygląda na dziewczynę ;)). Jest przesłodka, 100% cukru w cukrze!

2l9sdqd.jpg1jkm0g.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Drobiazg, rzeczywiście. Zważyłabym ją (wytarować wagę z jakimś zamykalnym pojemnikiem na żywność i złapać do pojemnika, jeśli jest jeszcze problem). Trzeba wiedzieć, czy nie należałoby jej podtuczyć.
Jeśli była miesiąc u sąsiadki, to myślę, że musi mieć co najmniej 7 tygodni (nie wyobrażam sobie, by młodszy to przetrwał).
Jeśli chodzi o siuśki - masz miejsce, które zostało wybrane na toaletę? W innym przypadku to walka z wiatrakami. Jak jest dużo ściółki, to na bieżąco ogarniam kółko i pięterka, a w ściółce szukam toalety i podmieniam ją punktowo sporadycznie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

o jejku jaka piękność! super że uratowałaś biedaka :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

:) Nie ma to jak dobre serce i zwyczajny rozum. O sercu nie wspominając.

Babsztylowi za głupie pomysły i za jeszcze głupsze zachowanie wielki MINUS!

A chomisiątko urocze. Mama nadzieję, że będzie się zdrowo chować. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Boże, nie mogę się na nią napatrzeć, szkoda, że nie da się wycałować i wyściskać ;).

Szybcior, nie mam takiej dokładnej wagi, nie zdążyłam kupić  :blush: . Zaraz czegoś poszukam i zamówię.
Co do tej sąsiadki - trudny przypadek. Współczuję każdemu zwierzakowi, który do niej trafia, a trochę już ich miała. Koty się gubią, psa przejechali na podjeździe pod garażem, drugi się utopił w stawku w ogrodzie, królik puszczony luzem w ogródku, zaginął... Jak usłyszałam, że ma chomika, zamarłam. Co tam dla niej taki mały chomiś. Szkoda gadać :(.

Przed chwilą kruszyna zrobiła rundkę po całej klatce :). Wzięła ode mnie z ręki małego ziołowego krakersa i nie uciekła z nim do domku, tylko jadła siedząc obok mojej dłoni  :wub: . Potem żwawo (a nie jak wcześniej w zwolnionym tempie) zbiegła na dół, do drugiej miski i tam jeszcze pochrupała trochę i popiła wodą przekąskę :). Generalnie, chyba się wyluzowuje :). Przeniosła się ze spaniem na dół - do większego domku, oby już tam została. Skorzystałam z okazji i ogarnęłam chatę na pięterku. Trochę zasikane było. To chyba nie jest dobre miejsce na kibelek, zważywszy na drewnianą półkę  <_< . Mam słoik z Ikea, jak myślicie, zainstalować go tam z odrobiną tej zasikanej ściółki zamiast małego domku (w sumie nie wiem po co go tam wstawiłam <_< )?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz próbować ze słoikiem (z piaskiem, jak rozumiem), ale on będzie dość wysoki chyba. Domek na dół, półkę wyszorować i zabezpieczyć pokostem lnianym.
Na początek wystarczy kuchenna waga.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi