Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem Artur i mam 20 lat.

Od dwóch dni mam chomika i musze przyznać ze jestem laikiem jeżeli chodzi o hodowlę. Moja wiedza jest znikoma, ale staram się dowiedziec jak najwięcej.

Mój problem polega na tym, ze informacje które uzyskałem z czterech różnych źródeł są sprzeczne... A mianowicie przygarnąłem młodego chomiczka gdyż bardzo lubię zwierzęta a gdyby nie ja to by trafił do węża. :)

Ma on około trzech tygodni i staram się nim zajmować jak tylko mogę.

Jest to gatunek chomika dżungarskiego... Następującą kwestia polega na tym iż on w ogóle nie wchodzi ze swojego domku, ew na jedzenie i picie. Ma on w swojej klatce kółko lecz jest ono średniej jakości dlatego kupiłem specjalną kule (4w1) gdzie może sobie pobiegać, lecz nie chce on w ogóle wyjść ze swojego mieszkania przez co nie mogę go do kiej włożyć.

Osoba od której dostałem chomika twierdzi iż bez problemu mam mu nie przeszkadzać, z kolei pani ekspedientka z zoologicznego twierdzi iż mam go siłą wyciągnąć i włożyć do kuli żeby się wybiegał a na noc wyciągnąć z klatki kołowrotek gdyż chomik może w nim biegać godzinami przez co może umrzeć na zawał... W Internecie opinie takze byly podzielone..

Ludzie twierdzą iż powinno się chomika zostawić w spokoju, gdyż się stresuje i może szybciej umrzeć.

I dopiero sobie uświadamiam iż życie chomika jest strasznie kruchee...

jeżeli będę go budzik to umrze ze stresu, jak go zostawie w spokoju i będzie biegał na kołowrotku to mi na zawał zejdzie a gdy zostawie go w spokoju i zabiorę mu zabawkę to się powiesi (tak twierdzi trzecia osoba).

Wiec cóż mam począć... Budzić go, czy zostawić w spokoju... Może jakoś oswoić żeby się przekonał do mnie i częściej wychodzil?

PS. Chomik pochodzi od rodziny w której dwa chomiki spłodziły cztery młode :) mój chomiczek jest jednym z tych czterech. Słyszałem ze parowanie chomików jest strasznie trudne przez co uważam iż rodzinka zna sir na tym :) ale pani z zoologicznego tez teoretycznie powinna się znać.

Z góry dziękuje i Pozdrawiam.

ARTUR

@EDIT

Zapomniałem dodac iż w pierwsza noc chomik biegał, jadł i w ogóle normalnie. Wczoraj zrobiłem jak radziła ekspedientka i obudziłem chomika i dałem mu się wybiegać (30minut) i wsadziłem z powrotem do klatki... Pierwsze co zrobił to schował się do domku i nie wychodził juz prawie z domku żeby się bawić.

Edytowane przez ArturD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nikt kto Ci radził się na tym nie zna..

Nie mam czasu napisać Ci teraz elaboratu, wiec napisze w skrócie:

- kula do śmieci. to nie jest produkt dla chomika

- chomika zostawiamy w spokoju, potem trzeba będzie go pomału i małymi krokami oswajać

- potrzebuje dobrej jakości pożywienia: http://podrikhamstery.weebly.com/379ywienie-chomikoacutew.html

- przydatne info: http://podrikhamstery.weebly.com/najcz280346ciej-pope321niane-b321280dy.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dodam:
Nie zabieramy kołowrotka. Kołowrotek powinien być odpowiednio duży i bezpieczny.
Zapewniamy duże lokum i dużo dobrej ściółki.

Rozmnażanie gryzoni to żaden wyczyn, a w tym przypadku to przejaw koszmarnej głupoty.

Poczytaj jeszcze FAQ:
https://www.facebook.com/notes/chomicze-%C5%BCycie-niejedno-ma-oblicze/faq/993694917395887

I pytaj.

A! I nie słuchaj ekspedientek z zoologa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wychodzi na to ze mam za małą klatkę, i nawet się nie przyznam jakie wymiary... Bo właśnie mierzyłem i aż wstyd... Za dwa tygodnie kupie większą i zastanawiam się nad połączeniem obu klatek plastikową rurką przez którą mógłby przechodzić chomik. Kuli nie będę używał jako zabawki do biegania ale mysle tez nad przerobieniem jej na domek :) cos jak polowa skorupy od kokosa tylko nie wiem czy przezroczysta sfera kuli nie będzie przeszkadzać chomisiowi.

Dodatkowo udalo mi się dać pupilkowi kawałek ogórka a następnie położyłem rękę luzem w klatce aby mnie obwąchał i stało się cos miłego.. Chomik mnie polizał i sam mi wszedł na rękę :) wiec jest juz progres jeżeli chodzi o zachowanie chomika...

Natomiast odpowiedzi na mój post uświadomiły mi jak bardzo krzywdzę chomika wyposażeniem... Kupiłem klatkę od osoby która miała rzekomo w niej dwa chomiki, jeden po drugim... Jakby wymiary klatki podwoić to nawet na jednego to za mało...

Co mnie dziwi.. Wczoraj w zoologicznym oglądałem nowe klatki dla chomików i były identyczne wymiarowo jak moja klatka.. Stad było moje założenie ze to wystarczy, lecz gdy się głębiej zastanowiłem, to gdy podrośnie chomik to będzie miał przesrane... To tak jakbym ja bym zamknięty w 16m^2 przez większość czasu.

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Artur, daruj sobie może łączenie klatek - szkoda czasu i pracy, jeśli obecna jest rzeczywiście taka malutka. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli zajrzałeś do FAQ, to wiesz, że masz tam klatki podane na tacy. Łączenie klatek to prowizorka.
Poza tym, najlepsze lokum to akwarium/terrarium/samla - a to może być tańsze niż duża klatka.

Bardzo mnie cieszą posty takich nowicjuszy!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A samla z Ikei może? 50 zł kosztuje, a nie niektórych stronach widziałam nawet po 30 zł

Poza tym można ją samemu wedle uznania umeblować.

Moja Tosia ma samlę. Mieści się w niej domek, tunel, równoważnia, jedzenie, picie, duży kołowrotek i chomik ma na dodatek jeszcze miejsce do biegania.

Więc ogólnie polecam samlę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pani z zoologicznego tak się zna na rzeczy jak przeciętny sprzedawca w każdym innym sklepie. To są ludzie, którzy tylko tam pracują, za miesiąc, dwa, idą pracować gdzie indziej i powielają kosmiczne głupoty, które gdzieś usłyszeli, nie wiadomo od kogo. Być może od swojego poprzednika, na tym samym stanowisku.

Rozmnażanie chomików na własną rękę, chów wsobny, prowadzi do schorzeń genetycznych. Ja mam takiego właśnie chomika. "Dzięki" takim mądrym ludziom, którym się wydaje, że coś potrafią, chomiczka co miesiąc jeździ do weta na obcinanie pazurków, bo rosną za szybko oraz podcinanie zębów, bo ma krzywy zgryz.

Kule zakazane, wyjmowanie kołowrotka to największa głupota, jaką słyszałam. Chomika oswajamy powoli a nie na siłę wyciągając z domku. Tak zrobisz sobie wroga plus dostarczysz zwierzęciu ogromnego stresu.

Poczytaj forum, tu jest wszystko, tylko trzeba tego poszukać.

Edit:

Zaczęłam pisać tego posta jakiś czas temu, około godziny czy dwóch. Widać dziewczyny cię już uświadomiły :),

Edytowane przez sarsaparilla

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdzie widziałaś samlę 130 l za 30 zł?

Może chodziło o samą pokrywę? "Pokrywa do pudełka SAMLA Ikea 130l" jest bodajże za 30 zł 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Za kilkadziesiąt złoty można też na olx kupić pokaźne akwarium, ja widziałam 80x35 już od 40 zł, albo i większe za podobną cenę - baniaki nieszczelne więc dla rybek się nie nadają, stąd cena taka niska

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z kolei słyszałem ze akwarium to zła opcja z tego względu, iż jest zła cyrkulacja powietrza.

Co do lokum dla chomisia to się rozejrzę i jutro wpadne do IKEI, ale jak narazie tylko zobaczyć ceny i co w ogóle tam mają :)

Myślicie ze zrobienie z przezroczystej kuli domku dla pupila to dobre rozwiązanie? jeżeli chodzi o wykonanie i narzędzia, to dysponuje odpowiednimi środkami i umiejętnościami.. Natomiast nie wiem czy zbyt duża ilość światła która by się dostawała przez kule nie przeszkadzałaby chomikowi (teraz ma zwykły domek). Pomyśl z domkiem ze sfery kuli podoba mi się z tego względu gdyż mógłbym go oglądać nie przerywając mu spokojnego żywota.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tekst o złej cyrkulacji w akwa to mit.

Przezroczysty domek to nieporozumienie, chomiki lubią kryjówki, taki dom nie zapewni mu prywatności, jakiej potrzebuje :).

Edytowane przez sarsaparilla
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W takim razie zastanowię się nad kupnem samly a ze sfery zrobię jakąś zabawkę :)

Dziękuję wszystkim!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Domek musi być nieprzeźroczysty, a przewiewny, dlatego najlepsze są naturalne. W plastiku jest wilgotno - chomik oddycha, czasem siuśnie, zimą zimno, a latem tropiki.

Fajnie, że pytasz i czytasz odpowiedzi. Kto z nas nie popełnił błędów?

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do Ikei - są tam bardzo fajne, szklane podstawki na tealighty, idealne na miski - http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20259140/
i słoik - idealny na piasek - http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00030262/
I, jedyna słuszna rozmiarowo, Samla to 130 l (ja mam dwie i bardzo dobrze się sprawdzają!) - http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90102971/
Jeśli chcesz pięterko, to można wykorzystać pomysł z segregatorem (położyć na boku i dorobić nóżki) - http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50187340/

To takie szeroko znane rzeczy w chomiczym świecie, resztę pozostawiam Twojej inwencji twórczej :)

Edytowane przez Akalene

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak lubisz majsterkować to można też zrobić własne terrarium ze sklejki i szkła, tylko to już trochę większy koszt. Najtaniej - tak jak mówiono - samla za 50 zł z Ikei (ta największa, nie ta średnia). Nie jest to najbardziej estetyczne wyjście ale na pewno najtańsze. Chyba, że znajdziesz rozszczelnione używane akwarium na olx, gumtree itp.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nieprawda jest, ze w akwarium jest nieodopowiednia cyrkulacja. Musza byc tylko odpowiednie wymiary.

Kule to najlepiej wyrzuc i zapomnij. Domek zrob samodzielnie ze sklejki za kilka zl lub kup drewniany, odpowiednio wiekszy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi