Skocz do zawartości
Beatka89

Chomiki z ogłoszeń w internecie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przeglądam niekiedy strony np. Olx gdzie ludzie oferują chomiki wraz z klatkami za darmo lub za pieniądze. Normalnie jestem w szoku w jakich warunkach ludzie trzymią chomiki i szczęście w nieszczęściu że chcą je oddać. Najgorsze jest to że mogą trafić znów do takich '' właścicieli''. Strasznie mi żal takich zwierząt, ja już mam dwa chomiki i dwie klatki więcej już niestety wziąć niemogę. Warunki tych zwierząt są karygodne, niewyobrażam sobie jak tak idzie traktować zwierzęta. Strach pomyśleć ile jeszcze takich chomiczków cierpi. Ludzie sobie myślą ,, a co tam to tylko mysz co jej tam potrzeba'' ja swoje traktuje jak członków rodziny ale niewiedza i,, olewactwo'' ludzi mnie przeraża. Biorą chomika, biedny chomik przyzwyczaja się do swojego opiekuna a potem wypad! Znudziłeś szukaj sobie nowego domu! Co o tym myślicie? Ja dzisiaj widziałam dwa chomiki syryjskie w najmniejszej klatce jaka może być, zaniedbane, ledwo się tam mieszczące to mnie krew zalewa!i jeszcze chcą za nie 50zł! Niewiem czy mogę podawać tu linki bo z chęcia bym podała. Co myślicie na ten temat, bo to nie jest adopcja-wiadomo tylko poniewieranie zwierzęciem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście że można wklejać tu linki - osoby które są DT czasem odbierają takie biedaki i szykują do adopcji. Dlatego lepiej, żeby były przetrzymywanie przez użytkowników E-chomika, którzy przed adopcją sprawdzają w jakich warunkach będą żyły zwierzaki niż kupowane przez kompletnie zielone osoby - chociażby jako "prezent dla dziecka", bo przecież "chomik mały to po co mu wielka klatka?".. Smutna prawda jest taka, że jednak kupowanie takich zwierząt nie jest ratowaniem, a przytakiwaniem na takie zachowanie - i to finansowym przytakiwaniem.. Jedną słuszną opcją jest dogadanie się czy można wziąć samego chomika za darmo. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Colie masz rację. Może to teraz głupie co napiszę ale chomiki to nie są zwierzęta dla dzieci albo dla bardzo małych dzieci. Ludziom wydaje się że nie są to zwierzątka wymagajacę-nic bardziej mylnego. Że są w same w sobie wystarczalne i nie trzeba im poświęcać czasu a chomik od urodzenia będzie oswojony i wskakiwał nam na ręke. Że chomik będzie cały czas dyspozycjny o każdej porze dnia. I oczywiście będzie się dawał miziać i głaskać od rana do wieczora dzieciaczkowi co wrzeszczy mu nad głową, chucha dmucha i ściska a potem dzieciulkowi się znudzi lub co gorsza ugryzie i bum do klatki-mamo ja niechcę już chomika!Sama mam 26lat nigdy chomików niemiałam,ale biorąc je do siebie dowiedziałam się w co się zaopatrzyć jaką karmę podawać w skrócie jak zapewnić im godne, długie i szczęśliwe życie. Niestety, ludzie nie są oczytani w temacie i świadomie czy nieświadomie robią im krzywdę. Przecież psa lub kota by tak niepotraktowali ale CHOMIK?Co tam

, przecież to takie małe jest i co tam (przepraszam za wyrażenie) zdechnie to kupię sobie nowego!jest to absurd ale tak niestety jest, i gdy dziecku jednak chomik niespasi to wyrzucamy do kosza. Potem te biedne chomiki są męczone przez takich pięciolatków, chomik się go boi,jest nieszczęśliwy a co za tym idzie boi się, nie da się dotknąć i w taki o to sposób chomik już jest nietrakcyjny.Rodzice tak samo, niech kupią dziecki psa lub kota, większe stworzenie które jest w stanie się przed łapskami obronić a nie delikatnego chomiczka któremu tak łatwo coś zrobić. I niech chociaż trochę poczytają na temat zwierzątka które chcą posiadać-wszak są to dorośli ludzie. A nie prubować się go potem pozbyć jak rzecz. Bo naprawdę żal mi tych biedaków porzuconych tylko przez to że trafili w ręce nieodpowiedzialnych ludzi

Aha i już wkleiłam linki na forum

• Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma czegoś takiego jak zwierzę dla dziecka, ani pies ani kot ani chomik ani żółw - chyba, że plastikowe, interaktywne lub pluszaki-maskotki się zaliczają. I w tym jest problem, że zwierzęta są zbyt łatwo dostępne - gdyby trzeba było się fatygować do hodowcy i zapłacić 2 000 to już by rodzice nie byli tacy chętni na "żywą zabawkę dla córusi/synusia". Albo gdyby warunki miały by być sprawdzane jak w przypadku zarejestrowanych hodowli czy adopcji. Dopóki żywe zwierzaki będą w sklepach zoologicznych to nigdy nie będzie dobrze. Dziecko może pomagać przy zwierzaku, i za dziecko i za zwierzaka odpowiada rodzic - jeżeli jego rozumowanie jest na poziomie jaskiniowca to i dziecko takie będzie, wszystko "pochodzi z domu"

Edytowane przez Colie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze dodam że ludzie mają potem pretensje że chomik jest osowiały i ciągle śpi i niechce wychodzić z domku, a jak ten chomik ma być żywy i radosny jak niema odpowiednich warunków mieszkalnych? Jak ma najmniejszą klatkę z możliwych brak kołowrotka, zbilansowanej diety, brak podstawowych rzeczy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i należy wspomnieć jak ten chomik ma nie leżeć w domku i spać jak to jest zwierzę nocne?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No dokładnie a koszta takiego chomika dżungarskiego wynosi bodajże 10zł. I jest to opłacalny biznes i się kręci. Wiem wiem że niema zwierząt dla dzieci-zgadzam się z Tobą dla dzieci tylko pluszaki, tylko wiesz jaki miałam zamysł-pod kontrolą rodzica. Ludzie bardzo mało o chomikach wiedzą, teraz to wiem. A krąży opinia że to są urocze zwierzątka w sam raz dla malucha,mama uwierzy w to co pani powie w zooologu, niepodpyta się nikogo kto naprawdę się na nich zna i mamy tragedię, kolejne nieszczęśliwe zwierzątko. A to wszystko przez niewiedzę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety byłam świadkiem bardzo niesmacznej sytuacji - stoi sobie paniusa w zoologicznym ze swoją "dzieciną" i stoją przed klatką z gryzoniami.

- Może chcesz koszatniczkę?

- Nie! Scura! Nie! Chomika! Niee jednak mys! NIE! KRÓLIKA!

- Ale on się w naszej klateczce nie zmieści.

- NIE! SCURA CHCE!

- A może świnkę morską?

Ręce-mi-opadły. No jezu chryste, ja stojąc przed lodówką mam mniejszy dylemat niż Ci ludzie przed klatką ze zwierzętami!

Nie wytrzymałam, pisnęłam tylko że wszystkie te zwierzaki oprócz chomika i samca myszy są stadne i wyszłam ze sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak tak zwierzę nocne,widzisz ale chyba mało ludzi o tym wie, o tym właśnie mowię, niewiedza ludzi doprowadza właśnie do takich sytuacji. Chomik jest na '' chama'' budzony w dzień potem biedak jest zły i wogule niewychodzi dopiero jak ludzie idą spać. Zaburzają im rytm dnia a potem oburzeni że chomik na nich syczy lub gryzie. Moje kochane chomiki na szczęście są aktywne także w dzień :)

Edytowane przez Beatka89

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

czasami niektórzy się śmieją z takich co mają po 15 -18 lat i mają chomika mówiąc: chomiki są dla dzieci , ale dzieciuch ma chomika itp. ale to nie prawda że chomiki są dla dzieci to tylko głupi przesąd

Edytowane przez kwaril

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I dlatego takie przedsięwzięcia niż targi zoologiczne, gdzie doświadczeni ludzie dzielą się wiedzą są potrzebne - dopiero po fakcie zorientowałam się że na zoobotanice widziałam Panią znaną tu jako podrik ;D

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Colie bardzo dobrze że zwróciłaś uwagę, to się jak najbardziej chwali, ludzi trzeba edukować bo w stanie są jeszcze kupić trzy chomiki do jedej klatki a potem już będzie masakra. Kwaril jak najbardziej się z Tobą zgadzam, nawet bym powiedziała że są dla osób 15 wzwyż którzy już są emocjonalnie dojrzali i stworzą pupilkowi prawdziwy dom

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moja była koleżanka (obecnie nie mam z nią kontaktu ) ma może teraz z 12 lat rok temu powiedzaiała mi że jak wkłada rękę do klatki chomcia (ok 20x10x15) to on tak fajnie skrzeczy ręce opadają

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko zależy od danej osoby - niektóre dzieci są bardziej ogarnięte niż 30 letni ludzie. Osobiście jestem młodsza i nie myślę, że nie potrafiłabym zająć się chomikiem jak należy - nigdy nie należałam do tych co chcą zwierzę na już bo to zachcianka i mają w 4 literach jego wymagania

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak i bardzo się cieszę że powstało te forum, jest tu wszystko napisane rzetelnie o chomikach o A do Z praktycznie wszystkiego dowiedziałam się (jeszcze jako niezarejestrowany użytkownik) tutaj i dalej wzbogacam swoją wiedzę by moim pupilkom żyło się jak najlepiej. Mam pewność że mam do czynienia z ludzmi odpowiedzialnymi i poważnymi,jest multum tematów i każdy kto chce mieć chomika powinien tutaj właśnie wstąpić. Tutaj się nawet dowiedziałam (aż wstyd napisać) Że Karolinka to Karolek a Czesio to Czesiulka ;) ale od tego właśnie jest to forum! :) Kto pyta niebłądzi! :)

Wszystko zależy od danej osoby - niektóre dzieci są bardziej ogarnięte niż 30 letni ludzie. Osobiście jestem młodsza i nie myślę, że nie potrafiłabym zająć się chomikiem jak należy - nigdy nie należałam do tych co chcą zwierzę na już bo to zachcianka i mają w 4 literach jego wymagania

ależ nikt tutaj niemówi że byś się zle zajeła swoim chomikiem, sam fakt że jesteś tutaj świadczy o tym że jesteś odpowiedzialną osobą i do swych zwirzątek chcesz jak najlepiej, my Cię nieosądzamy ze względu na wiek tylko prawda jest niestety taka że dużo dzieci czy nastolatków nieumi należycie się zająć chomikiem ale niemówię że wszyscy tacy są, być może z braku wiedzy być może z braku czasu tacy są :) Edytowane przez Beatka89

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moja mama mówiła jakiś tydzień temu jak mój chom dostał terra (60x40 które powstało z płyty z której miała powstać toaletka dla niej możecie już sobie wyobrazić jej minę) to powiedziała że sie zgubi teraz mówi : no dobrze widzę że jest zadowolony ale gdy będzie robione kolejne terrarium to przejmę tą płyte  :D jak to usłyszałem to myślałem że padnę  :)

prawda jest niestety taka że dużo dzieci czy nastolatków nieumi należycie się zająć chomikiem ale niemówię że wszyscy tacy są, być może z braku wiedzy być może z braku czasu :)

albo z przeświadczenia chomik to taka maskotka do przytulania 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kwaril no niezle, to Twoja mama musiała przeżyć szok :D chomiś pewnie szaleje w trocinach ;) i właśnie tak to jest ludzie myślą że słodki '' chomiś'' jest taki słodki że można go cały dzień gnieść w paluchach i do tego jest stworzony a jak wiemy chomik to troszkę '' dzikie''stworzenie i takie już zostanie, trzeba to uszanować ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kwaril no niezle, to Twoja mama musiała przeżyć szok :D chomiś pewnie szaleje w trocinach 

co do mamy to tak a chomik kopie jak kret bo ma 15 cm trocin :D

Fajnie się kopie pod domkiem miską kołowrotkiem drabinką z kołków poidłem labiryntem i oczywiście piaskownicą

Edytowane przez kwaril

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

co do mamy to tak a chomik kopie jak kret bo ma 15 cm trocin :D

Fajnie się kopie pod domkiem miską kołowrotkiem drabinką z kołków poidłem labiryntem i oczywiście piaskownicą

a to szczęściaż ja też sypie dużo trocin i jak do mnie koleżanka przyszła co oczywiście nie ma pojęcia o chomikach to powiedziała że oszalałam hehe :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widzę, że ciekawy temat zaczęłyście.

Mimo, że jestem Domem Tymczasowym krótko, to obserwuje wszystko od bardzo dawna. Z każdym miesiącem ręce mi opadają coraz niżej. Przed wakacjami i po świętach najbardziej. Niestety, różne rzeczy już widziałam i słyszałam, wybrzydzające dzieciaczki, puste paniusie, biedne zwierzęta w klatkach, wiele i co chwilę to gorsze. Dlatego do sklepów zoologicznych nie chodzę, jeśli sprzedają zwierzęta i syfny towar. Moja noga nie będzie tam stała, a kieszeń sponsorowała tej patologii... pomijając to, że nie miałoby to sensu, biorąc pod uwagę to, co robię.
Chomiki z ogłoszeń bierze się tylko od osób, które nie chcą się wzbogacić na nich w ŻADEN sposób, nie rozmnażają dla zabawy czy zysku, są to w większości zdecydowanej chomiki ze złych warunków i od skrajnie nieodpowiedzialnych ludzi, do których nie przemówią żadne argumenty.
Hmm... co do dzieci - mam chomika wyadoptowanego do rodziny z dzieckiem, +/- 10 lat ma. To dziecko jest tak odpowiedzialne w stosunku do tego chomika, cierpliwe i delikatne, że niektórzy ludzie mogliby pozazdrościć. Oczywiście kontakt pod opieka rodzica, jednak nie zmienia to faktu, że to dziecko nie pozwala rodzicom opiekować się małym, samo chce doglądać, czy wszystko jest jak należy.
Niestety, to jest sprawa tylko i wyłącznie wychowania, wiele dzieci do zwierząt się absolutnie nie nadaje.
Natomiast jeden z aktualnych chomików, któremu szukam domu, ma bardzo złe wspomnienia z dziećmi związane - był przez nie maltretowany, wyciągany w ciągu dnia i ogólnie, każda ingerencja w ciągu dnia w jego teren to dla niego stres jeszcze... chociaż już jest lepiej.
Inny chomik natomiast pochodzi z adopcji i jest do adopcji... poprzednia rodzina, świadomie go adoptując od ogólnopolskiej fundacji, pozbyła się go na olx po 2 miesiącach, bo się znudził. Warunki zostały zmienione względem tego, co było deklarowane, cięcia kosztów, wszystko... ludzie są straszni, a zwierzęta na tym cierpią. Taka jest smutna prawda.

Edytowane przez Akalene
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sensowne Domy Tymczasowe nie wykupują chomików. Ba, nie odbierają młodych od niefrasobliwych rozmnażaczy, czyli nim wezmę miot, upewniam się, czy istnieje możliwość, że będą kolejne mioty.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Akalane masz rację, sama mam prawie 10letniego syna, mój syn wie w jaki sposób można wziąć chomika na ręce i w jaki sposób pogłaskać żeby nie spłoszyć i nie zrobić krzywdy, wie że nie krzyczy się przy nich, że trzeba uszanować to że w dzień śpią.Wszystkiego nauczyłam go ja. I nigdy nie wyciąga chomików sam tylko wszystko pod moim nadzorem. Dużo zależy od rodzica który pokaże w jaki sposób zajmować się chomikiem. Mnie osobiście najbardziej dołuje fakt że dużo jest ogłoszeń typu: oddam chomika bo urodziło mi się dziecko. Przecież taki chomik nie musi być 24godziny na dobę pod opieką, doskonale radzi sobie sam, jeżeli jest bardziej zapracowany dzień to wytrzymie jeden dzień bez brania na ręce, i to nieznaczy że trzeba mu zaraz odbierać dom i porzuć obcym ludziom w internecie. Jeżeli niema przeciwwskazań zdrowotnych to dlaczego chcą się zaraz go pozbyć? I aż strach pomyśleć że tacy ludzie mają dzieci... Dziecko też oddają na olx jak się znudzi? Pozatym niewyobrażam sobie oddać moich zwierzątek całkowicie obcym osobom o których nic niewiem.Czy niezrobią mu krzywdy? Czy nieporzucą na pewną śmierć? Masa jest takich przypadków. Jeżeli nawet przez chwile niemają takich myśli to świadczy tylko o tym jacy ci ludzie są bezmyślni i nieodpowiadzialni, bez jakichkolwiek ludzkich uczuć tak to odbieram i zdania niezmienię. Już nie wspominając niekiedy w jakich tragicznych warunkach są te biedaczki przetrzymywane...

wiele dzieci do zwierząt się absolutnie nie nadaje - bardzo trafnie to ujełaś Akalene - ale dorosłych niestety także - i tu najbardziej boli ten fakt, bo skąd dzieci mają czerpać przykład jak nie od nich? I tak powielają się schematy, a zwierzęta cierpią przez nieodpowiedzialnych właścicieli

Edytowane przez Beatka89
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widzisz, bo jest tak, że niektórzy ludzie nie traktują zwierząt jak istot żywych, ważnych kompanów naszego życia, tylko zwykłe zabawki. Nie zastanawiają się nad tym - czy ich coś boli, czy trzeba do weterynarza. A sami z byle pierdołą potrafią lecieć do rodzinnego. Dziecko zażyczyło sobie zwierzę to kupują, dziedziaczkowi się znudzi to wyrzucają, sprzedają czy przywiązują do drzewa i odjeżdżają. I to nie tylko chomiki ale też większe zwierzęta - psy, koty. Dla mnie to nie są ludzie.

Ponadto nie mają żadnej wiedzy na temat danego zwierzęcia. Chomik jest mały = mała klatka.

Ostatnio widziałam huskiego na......malutkim balkonie w bloku. Głupota ludzka nie zna granic.

Bierzesz zwierzę i musisz być świadomym tego, że stajesz się za nie odpowiedzialnym. 

Gdybym kiedykolwiek zdecydowała się na dziecko ( tfu tfu :P ) to nigdy nie pozwoliłabym aby w pełni zajmowało się zwierzakiem. U mnie w domu zawsze było tak, że to rodzice  troszczyli się o zwierzę a my z siostrą tylko pomagałyśmy i uczyłyśmy się.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi