Skocz do zawartości
Colie

Największe mity i nonsensy na temat chomików

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem pewna czy odpowiedni dział, więc w "razie w" proszę o przeniesienie :)

Temat z czystej ciekawości - tak jak wskazuje tytuł, ranking największych tzw. "głupot", nonsensów i mitów na temat chomików i jego hodowli. A może posty że "boki zrywać"? Może gdzieś coś zasłyszeliście, przeczytaliście na jakimś portalu, książce, forum, blogu? A może nawet tu, na e-chomik? 

Na początek:

*z pewnego serwisu, pytanie czy klatka x (mała, z 40 cm na 20 w podstawie, jedno piętro z samych szczebli) nadaje się dla chomika, odpowiedź:

"klatka nie musi być mega duża. Chomik biega przez cała noc w kołowrotku. Potem śpi do południa, kiedy wstanie można puścić go w kulę oraz się z nim bawić, a on znowu będzie przez noc spać. Więc nie wydaje mi się, aby była potrzebna mu metrowa klatka. W szczególności, że nie każdy ma miejsce na taką OGROMNĄ KLATKĘ."

*tego samego typu pytanie, klatka cała z plastiku, podstawa malutka i odpowiedź:

" jeśli kupujesz jednego chomika w tak dużej klatce będzie samotny."

*użytkowniczka napisała że chomik ma mieć klatkę min. 60 x 40 cm w podstawie. Oto komentarz pod jej wypowiedzią:

"Po co aż tyle? Wystarczy mała z dużym kolowrotkiem oraz miejscem na miseczek poidełko oraz na kącik dla samego chomiczka."

*Pytanie: dobra karma dla chomika? Odpowiedź: "vitapol i tukan, mój chomik ją uwielbia"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moje osobiste top to to że chomiki nie piją wody, bo to pustynne zwierzęta, więc jeśli rzeczoną wodę dostaną to niechybnie dostaną też biegunki, wezmą i umrą.

Albo to że w dużej klatce chomik zdziczeje, a jeszcze pewniej zwariuje, tak przerazi go nadmiar miejsca xD

A od podawania mięsa zrobi się agresywny i zacznie gryźć po palcach.

Autentyki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba to że można trzymać razem rodzeństwo chomików.

Albo przekonanie że chomiki się nie rozmnożą bo to rodzeństwo :mellow:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie hitem jest: Mycie chomika suchym szamponem :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Suchy szampon to jeszcze nic! Kąpiele w umywalce, w wodzie... bo przecież chomik umie pływać!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie przeraziło stwierdzenie, że chomiczka będzie smutna jak nie będzie ani razu miała dzieci...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem, czy moja wypowiedź będzie do końca na temat, ale...

Pamiętam, że raz na pewnym portalu internetowym wypisałam karmy dla chomików, które podzieliłam na gorsze i lepsze jakościowo. Na to ktoś zaraz naskoczył na mnie, że "przecież ktoś mógł mi zapłacić za zrobienie reklamy i antyreklamy poszczególnym producentom" itp., bo ewidentnie nie mógł się pogodzić z faktem, że Tukan czy Megan do najlepszych firm nie należą...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja musze przestać wchodzic w ten wątek, bo komuś krzywdę zrobie...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chodzi o to "OGROMNĄ KLATKĘ" - jak dobrze myślę, odpowiadałam na tą odpowiedź, ponieważ mam tam konto. Ogólnie ciężko jest ludziom wcisnąć do mózgu, że małe klatki to więzienia, a nie mieszkanka, w których chomisie czują się dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie tak tak dawno temu u mojej dawnej szkolnej koleżanki w piętrowej, małej klatce, mieszkał syryjek z dżungarkiem. Reakcja na mój protest: To mój dom i ja wiem, jak powinny mieszkać. Nie będziesz mi dyktować. :( Klatka stała w kuchni, przy południowym oknie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety ludziom ciężko wpoić, że to, że małe zwierzę nie oznacza że ma małe wymagania :/

Inne kwiatki z dzisiaj:

"czy świnka morska może mieszkać z chomikiem? klatka bardzo duża" - nie dość, że trzyma silnie stadne zwierzę z typowym samotnikiem, roślinożercę ze wszystkożercą to jeszcze ta bardzo duża klatka stanowi minimum dla 2 świnek morskich...

"panda jest malutki, a dżungarski większy." 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiadomo, ludzie tam przechodzą sami siebie. :D

Dziś odpowiadałam na pytanie dziewczyny, która dwa roborki trzyma razem już półtora roku, bo "Pani z zoologicznego powiedziała, że mają być razem...", brak słów.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To "bo pani z zoologicznego powiedziała..." to słyszę już tak często, że aż mi niedobrze  :unsure:

Ale jak zwykle za ludzką głupotę cierpi tylko i wyłącznie zwierzak...

Smutna prawda jest taka, że wymagania do pracy w sklepie zoologicznym to umiejętność pracy na kasie a nie wiedza o zwierzętach.

W ogóle najlepsze sklepy to te, w których nie ma żywych zwierząt

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W ogóle najlepsze sklepy to te, w których nie ma żywych zwierząt

Najlepsze sklepy to te, w których nie znajdziemy nie tylko żywego towaru, ale też kul do biegania, kołowrotków o średnicy 10 cm, chemicznych przysmaczków ani "karmy" składającej się z kolorowego chleba. No, chyba, że te rzeczy są umieszczone w gablotce i oznaczone jako "narzędzia tortur", ale kto się z takim sklepem spotkał...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O, to to prawda. Odchodząc trochę od tematu chomików, przypomniała mi się pewna rzecz - napis jak byk w sklepie zoologicznym: "NIE SPRZEDAJEMY RYB DO KUL!" no ale same kule i rzeczy do niej już sprzedają.. A nawet mają tam bojownika przy ladzie... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A zaskoczę was - są takie sklepy, które nie sprzedają zwierząt, kul, kołowrotków mniejszych niż 20cm, klatek poniżej minimum, syfnych karm i syfnych ściółek. Mam dwa takie sklepy w Poznaniu, kilka też jest w Warszawie, więc zdarzają się cuda :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Prawda, że bywają też sklepy którym nie zależy tylko na zarobku a na uświadamianiu kupujących o realnych potrzebach zwierzaka - przykładowo znam sklep z wyposażeniem do hodowli jeży pigmejskich i nie znalazłam tam np. terrarium mniejszego niż wymagane minimum ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"Mam dwie samice chomika dżungarskiego mogę dokupić dwa samce ? ( Samice się nie gryzą )"

A za dwa dni pewnie będzie pytanie: "znalazłam zagryzionego chomika w klatce? Dlaczego? :((((" -,-

Było pytanie: jakie macie klatki dla chomików. Odpowiedź:

"a mam na syryjskiego samca 30cm×40cm50cm ale może być większa albo miejsza zależy od budrzetu jak coś w zoologu ci doradzą bo chyba że masz jak masz np.10cm×20cm×5cm jak moja koleżanka to też wystarczy ale musisz go wtedy więcej wyciągać"

Tu mi kompletnie ręce opadły...

Edytowane przez Colie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakiś czas temu w internecie dzieciak pisał co ma zrobić żeby chomik w nocy niehałasował na kołowrotku i napisał czy może na noc klatkę przykryć kocem :D niewiem czy się mam śmiać czy płakać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A z pewnej "strony o chomikach"...

"Ciekawa klatka.... Nie za duza dla takiego tyciego chomiczka?"

Pewnie myślicie sobie: "królicza 1,5 metrówka?" - nie! To była klatka 40 x 30 cm!  :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi