Skocz do zawartości
Henti

Maści dżungarków - rasowe czy hybrydowe?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem nowa na forum, aczkolwiek od kilku tygodni przeszukiwałam angielskie strony odnośnie rozmnażania i genetyki chomików dżungarskich [Winter White], jako że moją ambicją jest stworzyć w przyszłości, po/na studiach zarejestrowaną hodowlę dżungarków, tu w Polsce.

Jednak wchodząc na to forum, zainteresował mnie temat z maściami chomików dżungarskich.

Na angielskich stronach dowiedziałam się o maściach [kolorach bazowych] agouti i sapphire, z których sapphire jest recesywna, oraz wzorach "patterns" pearl [normalny i sapphire], merle i imperial [ten ostatni jest uważany za wymarły wzór, forma homozygotyczna powodowała śmierć i wchłonięcie zarodka przed porodem]

Z kolei umaszczenia "Moscow" "Dove" "carmel" czy "Mandarin" pośród angielskich hodowców uważane są za wynikłe ze spontanicznych mutacji w liniach hybrydowych w typie dżungarka - jako że niektóre hybrydy również zmieniają umaszczenie na zimę. A hybryda zawsze hybrydą zostaje. W tamtym środowisku przyjęte jest też ogólnie że czysty dżungarek nie może mieć innej barwy oczek niż czarne.

Chciałam się więc zapytać czy są jakieś niezbite dowody że któreś z tych "nowych maści" są na pewno potomkami czystych linii dżungarskich?

Edytowane przez Henti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale czy w takim razie wolno takie maści rozmnażać, chcąc być dobrym, etycznym hodowcą? Wiem, że na wielu ludzi nic się nie poradzi, ale moim zdaniem dobrze by było jednak maści hybrydowe nazywać po imieniu, hybrydowymi :3

W każdym razie dziękuję za rozwianie wątpliwości

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nigdy nie ma 100% pewności, które chomiki są czyste gatunkowo (nie 'rasowe' - nie ma ras), a które nie. Nawet w naturze jest pewnie niewielki obszar gdzie miejsca występowania tych zwierząt niemal się nakładają - niby istnieją przeszkody terenowe - ale i tu nie ma pewności czy ktoś jakiś chomików nie złapał, nie przeniósł etc. - a potem potomkowie tych chomików też trafiają do domów.

Co do etyki, to bardziej bym zwracała uwagę na ile ugruntowana jest dana mutacja w liniach hodowlanych i czy niesie ze sobą konsekwencje zdrowotne - bo jeśli niesie - to gra nie jest warta świeczki i lepiej to od razu porzucić. Jeśli mutacja konsekwencji nie niesie to to jest tak: jeśli chomik np. od 15 pokoleń ma udokumentowanych przodków 'dżungarskich', a gdzieś tam w 20 pokoleniu znajdzie się zwierzątko hybrydowe, to to stężenie obcej krwi jest dość... homeopatyczne i raczej na nic żadnego wpływu nie ma. I wtedy mamy dżungarka hybrid color. To jest takie teoretyzowanie - a kiedy z teorii przechodzisz do praktyki okazuje się, że bardzo wiele rzeczy jest w sferze marzeń - osobiście skłaniam się ku twierdzeniu, że nie ma osobników obu tych gatunków ze 100,00000% czystej krwi - zawsze jakiśtam złamany procent w xy-pokoleniu będzie. A największe stężenie czystej krwi jednak nadal będzie u linii dzikich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozumiem. Najbardziej mnie martwiła możliwość występowania genetycznych predyspozycji do cukrzycy u hybryd, odziedziczona po campbellach, ale jeśli są linie zdrowe,to nie jest tak źle.

A swoją drogą, są znani jacyś hodowcy dżungarków z linii dzikich w pobliżu granic polski?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A swoją drogą, są znani jacyś hodowcy dżungarków z linii dzikich w pobliżu granic polski?

Są. Choćby Niemcy i Czesi. Dzikie linie istnieją dzięki pracy Prof. Rolfa Gattermana z Uniwersytetu w Halle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi