Skocz do zawartości
Conscience

Jaka jest minimalna wielkość klatki dla chomika roborowskiego?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam chomiczka Tosię i Iwo.

Iwo mieszka w setce i ma kołowrotek 28 cm, dosyć duży domek i kilka innych drewnianych zabawek.

Tośka to roborek, ma o wiele mniejszą klatkę (chyba 40 cm na 30 cm) i nie wiem, czy nie jest za mała.

Jakie jest minimum dla roborka?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

60x40 to minimum, ale tak naprawdę to lokum powinno być nawet jak dla syryjka. Roborki to małe chomiczki, ale jako jedyna mają niesamowite motorki w pupie, mają niespożytą energię potrzebują dużo przestrzeni ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A samla może być?

Nie mogę przecież włożyć dwóch chomików do tej samej klatki, a mam tylko jedną setkę 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Trzymanie chomika w domu

Chomik ten jest tak mały, że należy się z nim obchodzić bardzo ostrożnie. Dlatego nie jest polecany dla małych dzieci, które mogą go po prostu zgnieść. Ciężko jest je utrzymać na rękach, są one w ciągłym ruchu. Ponieważ chomik ten pochodzi z pustynnych rejonów, należy w klatce umieścić pojemnik z piaskiem dla chomików (w żadnym wypadku piasek dla ptaków!). Na ściółkę najlepiej nadaje się piasek lub wiórki konopne. Ze względu na swoje małe rozmiary, powszechnie uważa się, że chomiki te można trzymać w małych klatkach. Jest to bardzo mylne założenie. Chomiki Roborowskiego należy trzymać w dużej klatce, większej niż dla pozostałych gatunków. Dzieje się tak, ponieważ w środowisku naturalnym zwierzęcia roślinność jest bardzo uboga, więc musiał on wypuszczać się daleko od swojej nory w poszukiwaniu pokarmu. Chomiki te potrafią dobrze skakać, ale niezbyt wysoko, dlatego możliwe jest ich umieszczenie w dosyć płaskim akwarium lub terrarium (ale z dużą powierzchnią!). Większość klatek nie nadaje się do trzymania chomików Roborowskiego, ponieważ mają zbyt duże odstępy pomiędzy prętami – co umożliwia ucieczki (lepiej jest użyć klatkę dla myszy niż dla chomików). Kołowrotek powinien mieć około 20 cm średnicy, nie powinien stać bez przerwy w klatce, tylko od czasu do czasu. Jeśli w klatce znajdują się dopiero co urodzone młode, należy bezzwłocznie wyjąć kołowrotek – młode są zbyt niezdarne i mogą sobie bardzo łatwo zrobić krzywdę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

KIku, a wiem o tym. Mam doświadczenie, ale minimalne wymiary klatki mi wyleciały z głowy

Poza tym, twoja wypowiedź nie zawiera odpowiedzi na moje pytanie.

Pytałam się o minimalne wymiary klatki dla roborka.

Wiem tylko, że dla syryjczyka to chyba 80 na 45/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Roborek ma chyba takie same jak dżungarek 60x40cm, a samla może być, tylko ta największa (chyba 130l) i zrobić dobrą wentylacje :)

Edytowane przez WiWi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Kiku jeśli nie znasz odpowiedzi na pytanie, to nie nabijaj sobie postow wklejaniem czyjejś pracy bez sensu. Oszczędź nam i sobie tego. Błagam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A samla może być?

Nie mogę przecież włożyć dwóch chomików do tej samej klatki, a mam tylko jedną setkę 

Może być. Ale musi być kołowrotek minimum 20, spora piaskownica, podesty i różne rurki. Moja Rukolka jest zadowolona. :) A motorek w pupce wyłącza tylko wtedy, gdy śpi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi