Skocz do zawartości
szybki

Budowa własnej klatki/terrarium

Rekomendowane odpowiedzi

Kołowrotka z licznikiem w sklepie nie widziałam.

20 wystarczy dla roborka albo dżungarka, 28 potrzebuje syryjek. Dżungarek (i prawdopodobnie roborek też) chętnie pobiegnie w 28, syryjek zaś nie pogardzi 33, ba, niewykluczone, że dżungarek i roborek dałyby radę, ale nie wiem, czy ktoś sprawdzał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W koncu udalo mi sie dokonczyc cala klatke i pozmieniac wszystko tak jak byc powinno. Oto wynik:

http://zapodaj.net/38cd234a640e1.jpg.html

http://zapodaj.net/94aa688ef31dd.jpg.html

http://zapodaj.net/3f23b4cc13eed.jpg.html

http://zapodaj.net/f30705f73066e.jpg.html

Podpowiedzcie mi do czego jeszcze mozna sie przyczepic?

Domek jest tymczasowy poniewaz podczas tej zmiany zauwazylem ze chomik sika do domku dlatego stoi teraz z boku i czekam az sie wysuszy i rady co z nim zrobic (ale to w innym temacie) i jeżeli chodzi o picie to rowniez jest to rozwiazanie tymczasowe.

PS. Gdyby ktos mial jakies pytania co do konstrukcji jak co jest zrobione piszcie PW :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Teraz to wypas! ścióła jest, podesty są, szybka z przodu jest :) Jeszcze można coś po prawej dobudować nad piaskownicą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

i rozumiem ze taki tunel "wsadzic" w sciolke? czy zostawic go na powiezchni ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dobra to teraz powiedzcie mi jeszcze jak wymieniac trociny w tej mojej klatce? wiem ze nie wszystkie na raz...chomik znalazl sobie miejsce pod podestami (pod domkiem) i  tam najczesciej siedzi... wiec co domek podesty odsunac i wymienic te trociny w ktorych spi ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja robię tak, że wyjmuje ściółkę tą która wydaje mi się najbardziej wyeksploatowana(tam gdzie chomik śpi i siusia, gdzie ma tunele, w których buszuje). Następnie dosypuje brakującą ilość i mieszam wszystko ze sobą. 

Z czego ja mam mieszankę nie same trociny (konopna, bawełniana, trociny bukowe, zrębki bukowe, rumianek, malwę, korę) i osobno plażę. 

Edytowane przez Janina H.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

20 wystarczy dla roborka albo dżungarka, 28 potrzebuje syryjek. Dżungarek (i prawdopodobnie roborek też) chętnie pobiegnie w 28, syryjek zaś nie pogardzi 33, ba, niewykluczone, że dżungarek i roborek dałyby radę, ale nie wiem, czy ktoś sprawdzał.

Sprawdzał :D

Edytuję, bo poszukałam filmików, na których widać, jak można urządzić chomikowe włości. ;)

Szybki, oglądaj i korzystaj z przykładów. :)

Edytowane przez Utopia
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Macie jakieś doświadczenie z silikonem? Chodzi mi głównie o to, żeby był mocny (do zrobienia akwarium). Niestety ten, którego do tej pory używałam jest jakiś taki, że mu nie ufam w przypadku dużych, ciężkich ścianek akwa  ;)

Gdyby ktoś mógł polecić jakiejś konkretnej firmy, byłoby super. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepszy w tym wypadku wydaje się być klej silikonowy do luster, szkła itp. Silikon sam w sobie nie jest klejem. Co do producenta, nie pamiętam akurat, nie mam tubki, ale na bank to musi być klej silikonowy, nie sam silikon.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystkie poradniki o klejeniu akwariów mówiły o silikonie akwarystycznym, więc taki mamy  ;)  Ładnie trzyma, ale doczyszczenie tego cholerstwa dookoła łączeń to jakiś koszmar. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie też kuweta szklana trzyma się na silikon akwarystyczny, no ale ona jest w środku drewnianego terra więc nie ma problemu. Ale np jak chciałam w swej naiwności skleić połamaną szybę tym to zupełnie nie trzyma  :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przed klejeniem silikonem polecam najpierw nakleić papierową taśmę maskującą na szybę w miejscach gdzie sylikonu ma nie być :) Zanim silikon wyschnie zdejmujemy taśmę z nadmiarem silikonu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, nie chcę zakładać kolejnego dotyczącego budowy nowego domu dla chomika, dlatego pozwoliłam sobie kontynuować dyskusję w tym temacie :)

Długo to trwało, ale nareszcie nowy domek dla Tupcia Chrupcia się buduje....

Wymiary w podstawie 50 x 65 cm.

Góra i przód będą zabezpieczone siatką hodowlaną. Przód będzie otwierany na zawiasach, a górę będzie można zdejmować. Siatka będzie zamontowana na ramce z listewek. Całość jest łączona na kołki i klej do drewna.

15003211_800686663406149_905862798875315

Etap drugi - góra

Siatka hodowlana zamocowana na ramce z listewek. Na środku widoczne zawiasy, ponieważ przód klatki będzie otwierany.

15000612_801095170031965_800959202243267

Dalsze efekty pracy już niebawem  ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nooo fajnie to wygląda, tylko niewiele z tego chomika będzie widać. A może jakiś element szklany lub z plexi?

a jaka wysokość?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem wiem klatka nie jest idealna, ale liczy się komfort chomika. Może z czasem wymienimy dolny przód na przeźroczysty :) bo galerie innych chomików są żywym przykładem na to, jakie genialne pozy przyjmują milusińscy podczas spania hehe

Wysokość maksymalna to 26 cm. Kołowrotek będziemy próbować zrobić samodzielnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem, skąd jesteś, ale pewnie jest spora szansa, że w podobnej cenie kupisz gotową formatkę na wymiar.

https://www.leroymerlin.pl/drzwi-klamki-i-schody/akcesoria-do-drzwi/szyby-do-drzwi-z-polistyrenu/plycina-szkla-syntetycznego-z-polistyrenu-antyrefleks-70-x-50-cm-robelit,p2998,l1842.html

A kawałek szkła z nawierconymi czterema otworami, zabezpieczonymi krawędziami może być jeszcze tańszy. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale dlaczego tylko 50x65 ?? Nie chcialas zrobić większej? Choćby 80?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiesz, dla nas każda powierzchnia mogłaby być większa. Moje karzełki rezydują na 5000 cm2, tymczasy siedzą w samlach. :)

W Poznaniu wybór będzie spory. Szyba szlifowana 3-4 mm nie powinna kosztować więcej niż kilkanaście złotych. O tworzywa też można popytać firmy robiące reklamy świetlne itp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

gosia ann no jak na średnią forumową to tak raczej średnia :)  Jak już urządzisz to różnymi fajnymi mebelkami to sama zobaczysz :) Myślę że jak się wciągniesz to za jakiś czas będziesz jeszcze większą kombinować, tak jak wielu z nas :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szybcior jestem z Poznania :)

Edith - 50x65 to przecież nie jest mała powierzchnia ;)

Dla mnie to już bardzo mało :P

Myślę, że za jakis czas będziesz myślała podobnie :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Klatka już gotowa - zostało umeblowanie i można się wprowadzać :)

Aktualnie trwają prace nad drewnianym kołowrotkiem!!!

15267536_811272349014247_223112506421391

15170857_811272299014252_606800866080577

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi