Skocz do zawartości
pupillo_pl

Tunele - z jakiego drewna używacie?

Rekomendowane odpowiedzi

Takie nietypowe pytanko mi się nasunęło. Tzn czy używacie tuneli z drewna innego niż sosnowe czy brzozowe?

Macie jakieś wiadomości w tym temacie, może ktoś z Was miał inne?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepsze na świecie tunele z dębu korkowego :P Jeszcze wierzba, ale te są plecione, nie z litego drewna.

Z tych zwykłych nigdy nie wpadły mi w oko inne niż brzoza i sosna (mówię o sklepach zoologicznych). Sklepy z wyposażeniem laboratoriów sprzedają tunele topolowe: http://animalab.pl/produkty/tunele-dla-gryzoni-drewna-osikowego

Sosna, brzoza i topola to najtańsze gatunki drewna na rynku, pewnie dlatego wybierają je producenci zabawek :P Taki na przykład grab, jesion, buk czy dąb to drogie gatunki drewna, więc użycie go automatycznie wywindowałoby cenę zabawki w kosmos. A w sumie szkoda, chętnie spróbowałabym jakichś nowości, zwłaszcza jeśli chodzi o twardość drewna i ciekawy wygląd kory :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Grab czy buk to bardzo twarde gatunki drewna ciężkie w obróbce. Ja często majsterkuje w buczynie i powiem, ze ładnej kory nie ma ale bardzo lubię ten gatunek właśnie za twardość. Do tuneli w pniaczkach najlepsza jest brzoza. Jak długi tunel?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, tak, zgadza się, brzoza czy sosna to najtańszy surowiec. Ale nie pod tym względem pytałem. Myślę tutaj tylko o drewnie litym, nie korku, bo to temat jakby wyjaśniony :-)

Co do długości, to spoko, nie ma to znaczenia, bo można zrobić np od 20 do 45cm :-)

Jest coś takiego jak topola i lipa i nad tym się zastanawiam. Na animallab mają topolowe, ale to jest straszne, bo obrobione maksymalnie, tzn formowane na sześcian, a mi chodzi o wygląd jak najbardziej naturalny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, tak, zgadza się, brzoza czy sosna to najtańszy surowiec. Ale nie pod tym względem pytałem. Myślę tutaj tylko o drewnie litym, nie korku, bo to temat jakby wyjaśniony :-)

Co do długości, to spoko, nie ma to znaczenia, bo można zrobić np od 20 do 45cm :-)

Jest coś takiego jak topola i lipa i nad tym się zastanawiam. Na animallab mają topolowe, ale to jest straszne, bo obrobione maksymalnie, tzn formowane na sześcian, a mi chodzi o wygląd jak najbardziej naturalny.

Lipe ładnie się obrabia tylko do najtańszego drewna nie należy, tym bardziej, że musi być dobrze wysuszona aby nie popękać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem, ze lubi pękać jeśli nie jest wysuszona, co do ceny, o to się nie martwię :-). Pytam od strony Waszego doświadczenia, chciałbym wiedzieć czy i co ktoś miał takiego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Korek wygrywa w przedbiegach. Ile moje stwory wyjść w nim narobiły przez lata... :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ul pszczeli z drewna lipowego to najsoldiniejszy i najzdrowszy dla pszczół ul, a jak sie ma do chomikow to nie wiem. Ale z drugiej strony po co Ci jak najlepsza jakość drewna skoro te tansze drewno nie szkodzi, jest tańsze i nic sie nie zmienia?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale z drugiej strony po co Ci jak najlepsza jakość drewna skoro te tansze drewno nie szkodzi, jest tańsze i nic sie nie zmienia?

A kto mówi o lepszej jakości drewna? Zróżnicowanie, możliwość zastosowania to nie to samo co szukanie lepszego jakościowo drewna. nic takiego nie opisywałem.

Korek wygrywa w przedbiegach. Ile moje stwory wyjść w nim narobiły przez lata... :D

Cena i trwałość - to jest inne przy korku, nieprawda?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moje dwa półmetrowe tunele wytrzymały jakieś 10 chomików, więc trwałość jest ok moim zdaniem. Chomików już nie mam, a tunele zostały. :) Ceny niestety nie znam, ale ponieważ korek jest mocno zagramaniczny, to na pewno jest kosmiczna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale masz rację, że drewnianym wytrzymałością na pewno nie dorównują. Zwłaszcza, że taki tunel drewniany to pewnie parę złotych kosztuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Korek też coraz tańszy. Nie używam tuneli drewnianych, po za korkiem, może dlatego, że lubię jak coś fajnie i naturalnie wygląda a tak już prędzej wiklina czy siankowe (słomiane ) niż drążone drewniane, no i wielkość otworów jest ważna. Nie chciałabym wycinać chomika ze środka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Korek też coraz tańszy. Nie używam tuneli drewnianych, po za korkiem, może dlatego, że lubię jak coś fajnie i naturalnie wygląda a tak już prędzej wiklina czy siankowe (słomiane ) niż drążone drewniane, no i wielkość otworów jest ważna. Nie chciałabym wycinać chomika ze środka.

Czy ja wiem, czy wiklina wygląda bardziej naturalnie niż drewno z otworem? Może kwestia gustów

Kwestia otworów - no właśnie, to nie ma nic wspólnego z drewnem, a z tym, kto wykonuje taki tunel i jakie ma wiadomości w kwestii wielkości poszczególnych gryzoni.

Ja widziałem 40zł/kg.

Ale co, tunele, czy kora w kawałeczkach?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kora w kształcie rury jak stary pniak. Widziałem w sklepie z pająkami. Różne wielkości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak najbardziej, tunele z korka są świetne :) Trzeba tylko kupować te z odpowiednią średnicą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi