Skocz do zawartości
neith

Oswajanie Roborka

Rekomendowane odpowiedzi

Chomika Roborowskiego sprawiłam sobie wczoraj. Z transporterka wpuściłam go do przygotowanego już terrarium (80x40x30) no i od razu znalazł sobie jakąś kryjówkę. Oczywiście trochę pozwiedzał nowy lokal, ale tylko na krótko, bo potem znowu gdzieś się schował i nawet go nie mogłam dostrzec. Dzisiaj rano zauważyłam, że ubyło trochę jedzonka no i wszędzie ślady łapek na piasku, więc maluch pewnie sobie chodził ale znowu cały dzień go nie zobaczyłam ani teraz wieczorem (nawet go nie słychać). Wiem, że chomik musi się oswoić z nowym otoczeniem, ale nie wiem kiedy będzie się swobodnie poruszał po terrarium, kiedy go będę mogła zacząć oswajać. Dodam, że Roborka mam pierwszy raz, wcześniej miałam tylko do czynienia z syryjskimi. Potrzebuję parę wskazówek od doświadczonych już posiadaczy tych chomików.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Daj mu trochę czasu, są to bardzo płochliwe zwierzaki ale z czasem robią się spokojniejsze :) oczywiście zależy też to od osobnika. Ja swojego jakoś specjalnie nie oswajałam a nie ucieka od mojej ręki i mogę spokojnie grzebać w akwarium nawet gdy chomik jest aktywny. Swojemu roborkowi dawałam z ręki ulubione smakołyki takie jak słonecznik czy dynia i oczywiście na początku nie można robić szybkich ruchów ani ręką ani nawet przy akwarium gdy chomik jest aktywny (nie można szybko, nagle się poruszyć bo może się spłoszyć). Później, jak już pozna otoczenie i opiekuna staje się spokojniejszy. Tak jak pisałam przy swoim roborku mogę grzebać w trocinach itp a chomik nic sobie z tego nie robi lub biegnie do ręki bo myśli że chce mu coś do jedzenia dać :) Gdy jest całkowicie ciemno w pokoju to roborki są bardziej aktywne. Możesz powkładać papierowe rurki po papierze toaletowym/ręcznikach, one uwielbiają je, biegają w nich, jędzą i maltretują zębami ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kilka dni zostaw go w spokoju. Tak po tygodniu czasu najlepiej zacznij osfajanie, wtedy chomik będzie obyty w nowym lokum. Oswajanie zacznij powoli najlepiej podawaj mu z ręki jakieś smakołyki. I pamiętaj zero gwałtownych ruchów ręką bo wtedy chomik się przestraszy i będzie twoją rękę traktował jako intruza, jeśli chomik fuczy to zabierz powoli rękę, mów do chomiczka, ale też pamiętaj by go nie budzić jak śpi. Chomiki są nocnymi zwierzątkami więc w dzień śpią a kiedy my śpimy, chomiczki rozrabiają biegają itp, więc tym, że chomik śpi w dzień i wieczór tym się nie ma co przejmować chomisie tak już mają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie każdy roborek da się oswoić, mnie się nie udało. Totalne miziaki są rzadkością ale się zdarzały na forum.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie robo budzi się dopiero około 1 w nocy, więc nic dziwnego, że go nie widzisz ;) Ja na początku trzymałam rękę przy kratach klatki, bądź w jej wnętrzu. Można też włożyć do klatki jakąś twoją rzecz, by zwierzak przyzwyczaił się do zapachu. Podawałam Mifti jedzenie przez kraty, później trzymałam rękę z jedzeniem między palcami w klatce, następnie kładłam przysmaki na dłoni  czekałam, aż mała wejdzie na rękę i zje np. jogurt. Ogólnie do oswajania polecam orzeszki i banany, sprawdzone nie tylko na chomikach, ale i na myszkach i szczurach ;) Mifti nie jest jakoś super oswojona, ale bez problemu mogę włożyć rękę do klatki, a ona mnie ignoruje, czasem podejdzie do ręki i poliże palce lub spróbuje mi obgryźć paznokcie (ja nie wiem co ona z tym ma :P).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi nie zabardzo udalo sie oswoic roborka ale kiedy jest aktywny nic sobie nie robi z tego ze trzymam reke w akwarium czy cos on nie bardzo zwraca na mnie uwage ale sie boi jak chce go poglaskac czy cos.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi