Skocz do zawartości
nataloo

Kołowrotek - jaki waszym zdaniem najlepszy?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie będzie za duży dla chomika, może być za duży do danej aranżacji chomiczego lokum ;) 
I nie pal tego małego, to nieekologiczne, połam. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli mówisz, że drewniany trixie o średnicy 21cm będzie dobry dla dżungarka? :)

Do tej pory byłem użytkownikiem trixie 23cm, jednak jakość wykonania jest po prostu żałosna- tylko się telepie w klatce. Tak przy okazji, czy Wodent Wheel jest dostępny w Polsce? Nie mogę go nigdzie znaleźć, nawet Amazon do Polski nie wysyła...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wodent w Pl od dłuższego już czasu niedostępny. drewnany trixie będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra wielkość kołowrotka, do takie chomika ?. P.S. Co to za gatunek chomika ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy ktoś próbował wyłożyć plastikowy kołowrotek korkiem ? Który plastikowy oprócz trixie jest naprawdę cichy po powieszeniu na prętach i czy powieszenie na prętach jest bezpieczne dla chomika syryjskiego ? ( syryjki są takie sprytne i wszędobylskie)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem najlepszy , najcichszy i najbardziej wytrzymały to ten typ kołowrotka drewnianego:

http://hipcio.sklep.pl/produkt/trixie-kolowrotek-drewniany-28cm#review

Taki drewniany jednak ma za ciężkie kółko i szybciej się zużywa , mam namyśli rozmiary 28 cm i większe.

https://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/wyposazenie_klatki/kolowrotki/263776

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dyski są beznadziejne, szkodliwe i niebezpieczne.
1. Nie pozwalają się chomikowi rozbiec ani dobrze wybiegać (średnio łobuzy biegają ok 8km dziennie).
2. Jak maluch osiągnie większą prędkość biegu to nie jest w stanie zatrzymać dysku i siła odśrodkowa wystrzeliwuje go z impetem, w wyniku czego futrzak uderza o ścianę lub elementy wyposażenia swojego lokum, i robi sobie krzywdę... Na youtube wygląda to często niewinnie i śmiesznie, ale jak by się zastanowić to czy z własnej woli by ktoś wszedł na karuzelę otoczoną murem, poczekał, aż osiągnie ona maksymalne prędkość i nagle zatrzymal karuzelę, kończac przez to "zabawę" na pokaźnym wystrzeleniu i walnięciu w mur?
3. Dyski mają powierzchnię lekko spadzistą - chomcio biegając po niej odczuwa to samo co człowiek, który próbuje biegać w koło stromej, spadzistej górki bądź w poprzek jakiejkolwiek spadzistej powierzchni - stawy układają się w nienaturalnej pozycji i bardzo szybko męczą, zaczynają boleć. Nadwyrężone stawy potrafią naprawdę dać w kość i uniemożliwić poruszanie, dość długo też wracają do dawnej formy a jak już się je raz przesiliło to o kolejny raz jeszcze łatwiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

25cm jest za mały dla syryjka. 

Kołowrotek z siatką można wyłożyć korkiem. Ważne żeby nie było efektu nożyc. 

Zanim kupisz coś w miejscowym zoologu zerknij na internetowe sklepy jak np. Hipcio. Mają dobre kołowrotki w dobrych cenach. Moj łobuz ma drewniany z korkową bieznią, jego cena w hipciu była o niebo niższa niż w sklepie na mieście. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pytanie — czy kołowrotek 33 cm nie będzie za ciężki dla chomika syryjskiego? To znaczy, nie będzie miał problemów z bieganiem w nim?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Średnica jest dobra, raczej nie powinien mieć problemów. Chyba, że mechanizm/łożysko bardzo ciężko chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zolux rody dla dżungarskich i roborowskich, ale ten większy. Moim zdaniem jest super, cichy, i fajny montaż na szczebelki. Jest pełny więc nie ma szans że chom sobie łapke wepchnie nie tam gdzie trzeba :)

Dla syryjskiego jakiś większy, ale ja nie do końca wiem, bo mam dżungara ;D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

E tam najlepszy.... przebija go drewniany Trixie wykładany korkiem. Cichutki, bezpieczny dla zdrowia chomika, amortyzuje łapki w trakcie biegu i do tego jest na nóżce dzięki czemu nadaje się nie tylko do klatki ale i do chomikarium czy na wybieg.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 19.01.2019 o 01:36, Chomiarz napisał:

Zolux rody dla dżungarskich i roborowskich, ale ten większy

14 cm to nadal za mało! 20 cm to minimum dla karłowatych!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chcę kupić kołowrotek (montowany do klatki) dla chomika syryjskiego. Jaki cichy model i w jakim rozmiarze możecie polecić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Montowane do klatki generalnie są słabym pomysłem, bo dość szybko zaczynają opadać i szorują o klatkę, o kraty, hałasują i są mało przyjemne w użyciu dla chomika, który ma sluch lepszy niż człowiek :)

Plus stojący możesz ustawić gdzie ci się podoba.

Najfajniejsze i najcichsze są drewniane na łożysku. Popularną opcją są też plastikowe Trixie z takim zawijasem na froncie.

Koniec końców, jaki wybierzesz to zależy od Twojego gustu, ale musi być ze średnicą 28cm lub większy dla chomika syryjskiego. W mniejszych wyginają się im kręgosłupy, prowadzi to do schorzeń, artretyzmu, wypadania dysków i oczywiście jest bolesne...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam dwa drewniane Trixie (20 i 28). Na razie w użytkowaniu jest mniejszy - 28 czeka na większe lokum. Ostatnio mnie zaciekawiło jakie chomik robi wyniki, więc go opomiarowałem :). Za jakiś czas z ciekawości sprawdzę jak to wygląda na kołowrotku 28 - czy chomik woli ten większy czy mniejszy.

Na 20 jest różnie - wszystko zależy od kiedy chomik ma ciemno. Czasem dość długo w nocy jest zapalone światło, wtedy są małe przebiegi - do jednego kilometra. Jak ciemno się zrobi jeszcze przed północą to przebiegi dochodzą nawet do 2km / noc. Raz się zdarzył przebieg prawie 3km.

Maksymalna prędkość ok 7km/h, średnie ok 4-4,5km/h. Przy tych małych przebiegach również prędkość maksymalna i średnia prędkość są niższe.

Całkowity dystans przez 24 nocy to ok 35 km.

https://www.youtube.com/watch?v=kZLODpEJ3ok&feature=youtu.be

PS. Jak osadzić tu film z YT? Jest jakiś zaawansowany edytor odpowiedzi?

Edytowane przez mpi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

czy jest możliwe, że kołowortek jest za lekki dla chomika? Kupiłem teraz trzeci, z trixie, poprzednie wydawaly mi się za lekkie, chomik rozpędzał się po czym zaczynał się obracać razem z kołowrotkiem 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytanie jaki konkretnie jest to kołowrotek i jaka jest jego średnica?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi