Skocz do zawartości
nataloo

Kołowrotek - jaki waszym zdaniem najlepszy?

Rekomendowane odpowiedzi

A u nas pełen sukces z wyciszeniem plastikowego kołowrotka przyczepionego do klatki. Chomik już ponad tydzień śpi z nami w pokoju i ostatnio nawet zaczęłam się zastanawiać, czy biega w tym kołowrotku bo go wcale nie słychać.

Samo nasmarowanie miejsca, na którym obracał się kołowrotek to tylko tymczasowe i mało skuteczne rozwiązanie. Ja w tym miejscu przykleiłam pasek zwykłego papieru. Dodatkowo przywiązałam grubą nitkę z tyłu między samym kołowrotkiem, a końcem tego trzonka. Na koniec wytłumiłam drgania przenoszone na klatkę obwiązując grubą nitką również samo mocowanie kołowrotka wkładane między pręty.

Słychać tylko pazurki Tupcia Chrupcia :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie, mam w domu ten mniejszy i... ten mniejszy jest stabilny, precyzyjnie zrobiony i cichy.

Ten duży dzisiaj do mnie doszedł. Jest krzywy, talerz; ledwo się trzyma osi, ociera o stojak itd.

Myślałem, że będzie tak dobry jak ten mały, ale niestety.

No chyba, że to loteria i dostałem źle zrobiony towar.

Ten tutaj (roborkowy) jest dobry, nawet bardzo dobry http://www.ferplast.com/eu/ruota-fpi-4603.html
Nie ma stojaka, ale stojak od Trixie 16cm pasuje.

Tu jakaś 30-sto centymetrowa nowość dla syryjskich, być może będzie alternatywą dla Wodenta, Trixie i Savica http://www.ferplast.com/eu/fpi-4607.html
Jest otwarty, więc nie będzie kumulacji Lotto.

Edytowane przez cubson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,

Jestem na etapie kompletowania wyprawki dla chomika syryjskiego. Im więcej czytam tym bardziej nie wiem co jest najlepsze.

Proszę o pomoc: czy ktoś ma np. ten kołowrotek i go poleca/nie poleca:

1) http://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/wyposazenie_klatki/kolowrotki/610642

Trixi średnica 28 cm, on jest wyłożony korkiem

2) http://hipcio.sklep.pl/produkt/trixie-kolowrotek-drewniany-28cm#review

Trixi ta sama średnica ale w środku zamiast korka takie wypustki

3) Speedy

http://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/wyposazenie_klatki/kolowrotki/263776

4) Trixi plastikowy 28 cm lub 33 cm

http://hipcio.sklep.pl/produkt/trixie-kolowrotek-plastikowy-28cm-61011

Gdybyście mieli kupić z tych zaproponowanych to który?

Zależy mi aby był cichy (drewniany) ale łatwiejszy w utrzymaniu czystości jest plastikowy - no mętlik mam straszny ;)

Dziękuję z góry za rady.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wzięłabym ten pierwszy. Wypustki są zaczepne i generalnie drewniane kółka powinno się wykładać korkiem.

Oczywiście polakierowałabym altaxem z atestem do zabawek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za tak szybką odpowiedź.

a polakierować po całości? ten korek też się lakieruje?

A czytałam też że można olejem linianym zaimpregnować ale pewnie tym lakierem lepiej...

Edytowane przez AniaU

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lakierem lepiej, pokostu lnianego nie używam i pluję sobie w brodę, że używałam.
(Lepiej, bo nie śmierdzi, szybko schnie, ładniej wygląda i lepiej zdaje egzamin.)

Korek bym wyjęła do malowania, a jeśli jest wklejony, to bym malowała obok, a uzupełniła w przyszłości, jak korek będzie trzeba wyszarpać, żeby wymienić. Samego korka nie maluję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tych kołowrotków co dałaś mam ten Speedy(Na zdjęciu jest wersja mniejsza, dziwnie to wygląda z Syryjskim w środku. Duży ma 29 centymetrów.). Miałem też ten pierwszy Trixy, ale trafiła mi się jakaś wadliwa zatarta wersja i chomik nie dał rady go ruszyć, bardzo ciężko się obracał. Przypuszczam, że to jednorazowy przypadek.

Cały przejechałem drobnoziarnistym papierem ściernym, żeby był bardzo gładziutki. Dostajesz go w wersji lekko niewykończonej, co jest zaznaczone na stronie, docieranie to mus w tym wypadku. Warto polakierować tak jak Szybcior napisała, niektóre chomiki sikają w trakcie biegania, ciężko to potem domyć.

Ps. Jest cichy, słyszę tylko tupot nóg i lekki szum obracającego się koła.

Edytowane przez Pryka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dzięki Pryka za podpowiedzi :). Jeśli chodzi o Sppedy to ten 29cm bym kupowała ale chyba się jednak skuszę na początek naTrixy z korkiem w środku - oby trafiła się wersja lepsza niż u Ciebie. Polakieruje go oczywiście, już nazwa lakieru zapisana :).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Osobiście aktualnie mam ten pierwszy Trixi wyłożony korkiem. Jak dla mnie jest ultra cichy i bardziej w nocy słychać same uderzenia chomiczych łapek niż obrót kołowrotka.

Ja wszelkie drewniane elementy impregnowałem za to olejem lnianym (nie pokostem - zawiera on związki ołowiu)

Edytowane przez Dzonatanos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kochani! 

Mój Puli od kilku dni biega sobie w swoim nowym kołowrotku - Trixie 20cm. Zdjęłam z niego pokrywę, bo kilka razy podczas biegu nóżka zahaczała mu się o otwory wejścia i bałam się, że zrobi sobie krzywdę. Teraz natomiast obawiam się, że spadnie na ten metalowy bolec w środku i złamie sobie coś... Bywa, że tak się rozpędzi, że spada z powiedzmy połowy wysokości. Rozważyć wymianę kołowrotka na mniejszy czy dać Pulisiowi czas na oswojenie się z zabawką? Proszę o pomoc. 

Tutaj możecie zobaczyć mojego sprintera w akcji: Link

Edytowane przez aaniex

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam Wszystkich!

Mam pytanie odnośnie wielkości kołowrotka. Jest na ten temat w sieci wiele artykułów, ale większość dotyczy wielkości minimalnej. Mnie interesuje wielkość optymalna a nie minimalna. Chcę kupić kołowrotek Wodent Wheel i do wyboru ma 20, 27, 30 cm. Który będzie "najlepszy" dla chomika dżungarskiego. Czy za duży może zaszkodzić tak samo jak za mały?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ile waży chomik?

Ja dżungarom daję z przedziału 26-28 cm, jeśli tylko mam taką możliwość. 26 cm drewniane, 28 cm plastikowe. Takie preferencje wynikają z moich obserwacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomik ma dopiero dwa miesiące i jeszcze nie był ważony. Na razie napędza Trixi 20 cm ale już niedługo dostanie chyba Wodent Wheel 27 cm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć, jaki kołowrotek polecacie dla chomika dżungarskiego? Obecnie mam około 10cm, był w zestawie, narazie jest mały wiec mu wystarcza, ale chciałbym kupić jakiś sporo większy. Zależy mi na tym by nie hałasował i mu łapki nie wpadały. Bez konkretnej limitu cenowego, nawet 100zł. Najlepiej gdyby był przyczepiany do klatki, lecz może być stabliny do postawienia. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet się nie przyznawaj do tego 10 centymetrowego;) Weź to wywal i spal.

Miałem plastikowy trixie ale się tłukł. Wybrałem drewniany tego samego producenta. Fajny, bezpieczny, z korkową bieżnią. Cichutki.
Poniżej podaję link do zooplusa ale myślę, że bez problemu możesz znaleźć i w innych sklepach:)
http://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/wyposazenie_klatki/kolowrotki/610642

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
33 minuty temu, Staw napisał:

Nawet się nie przyznawaj do tego 10 centymetrowego;) Weź to wywal i spal.

Miałem plastikowy trixie ale się tłukł. Wybrałem drewniany tego samego producenta. Fajny, bezpieczny, z korkową bieżnią. Cichutki.
Poniżej podaję link do zooplusa ale myślę, że bez problemu możesz znaleźć i w innych sklepach:)
http://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/wyposazenie_klatki/kolowrotki/610642

Mimo iż jest napisane na stronie "21 srednicy dla dzungarskich" to wziąć od razu 28 czy będzie za duża jednak?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi