Skocz do zawartości
nataloo

Kołowrotek - jaki waszym zdaniem najlepszy?

Rekomendowane odpowiedzi

Kołowrotki prezentowane na początku tego tematu w większości nie nadają się dla chomików. Wynika to ze względu na wiek tematu - odkąd został założony minęło dużo czasu i też minimalny wymiar kołowrotka uległ poprawie. Zapraszam na strony końcowe, tam pokazujemy kołowrotki, które są odpowiednie.

Minimalny rozmiar kołowrotków:

17 cm dla chomików karłowatych (chomik dżungarski i Roborowskiego)
20 cm dla chomików syryjskich (optymalnie 22-28 cm, w zależności od rozmiaru chomika)

....

chce kupić moim robkom kołowrotek ale nie wiem czy plastikowy czy matelowy zaokrąklony czy nie mały czy większy jak ktos wie niech powie plis ???????

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

hej ja mam 2 roborki i plastikowy kolowrotek taki przyczepiany z 1 strony to pretow klatki, mysle ze lepszy taki co wlasnie nie ma calej jednej sciany, bo te chomiki czesto razem biegaja, wskakuja do niego w biegu i wyskakuja, gdyby kolorotek byl pelny to by sie poprzycinaly nawzajem w nim:/ jeśli masz akwarium to tez sa takie kolowrotki na plastikowym pasku ktory mozna 'zaczepic' o brzeg akwarium. Tylko ze, szczegolnie te przyczepiane do klatki, sa glosniejsze od tych stojacych, tak mi sie zdaje. mozna kombinowac z tasma bezbarwna i np wazelina zeby nie tlukly sie tak... no i dla malych chomikow lepszy pelny a nie z pretami, bo im beda nozki wpadac miedzy prety, moje miedzy pretami metalowymi takiego jednego kolowrotka to przechodzily:P i nie wiedzialy do czego to sluzy:P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według mnie najlepszy jest pełny [nie wpadają nóżki chomika między pręty]. Ale plastikowy czy metalowy? Plastikowy chomik może obgryźć [mój przynajmniej tak robił], a metalowy skrzypi po jakims czasie i trza naoliwiac [a to nie kazdemu sie chce xP]. Jaki według was najlepszy?

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według mnie najlepszy jest pełny, plastikowy i w miarę jak największy.

Niedługo na portalu ukaże się mój artykuł o kołowrotkach to będzie sobie mozna duzo poczytać, a na razie jest w korekcie :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wedlug mnie objetne jaki i taki i taki :D Mój chomiczek ma metalowy z odstepami, ale wlozylam miedzy szczebelki zwykly, bialy papier i jest ok party

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według mnie najlepsz, dla syryjka jest Habitrail. To jest ten:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam drewniany i uważam, ze jest on najlepszy, ponieważ 2 kołowrotki plastikowe Żela poprostu zjadła a na metalowym omało sobie nózki nie skręciła ponieważ jej cały czas przelatywały przez pręty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

z drewnianym jest jeden maly problem, a mianowicie, chomiki (gdy bardzo lubia kolowrotek) sikaja w nim. Drewna nie domyjesz, przeciez wiesz o tym Z plastikowym nie ma takiego problemu. Metalowe to w ogole porazka, zwlaszcza ze sa z pretami, co w ogole odpada.

Kolowrotek powinien byc pelny z jednej strony, a z drugiej calkowicie otwarty. Dodatkowo nie moze miec szczebelkow na "podlodze". Trzecia rzecz, kolowrotek dla syryjkow powinien miec ok 25 do 30 cm srednicy, a takie na polskim rynku sa prawie nieosiagalne. Chomiki karlowate moga miec mniejsze, jednak im kolowrotek wiekszy, tym mniej zwierze musi sie w nim wyginac, a tym samym jest zdrowszy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Metalowe to w ogole porazka, zwlaszcza ze sa z pretami, co w ogole odpada.

Nie prawda :[ Ja mam metalowy, a jak ktoś jest mądry to sobie włoży zwykły biały papier i jest ok... Zawsze jak się wysika, to można to wymienic... A mój chomik jest kulturalny i załatwia swoje potrzeby w jednym miejscu :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

taaa, tylko ze nawet jak to zalozysz, to robia sie szpary pomiedzy szczeblami a papierem, gdzie moze ugrzazc noga chomika... i gotowy problem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie rozumiesz, że ja to zakładam tak, że jest mocno naciągnięte i chomikowi nie uda się wsadzic nóżki do żadnej szpary... }{ heh... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

bardzo dobrze rozumiem, tylko ze zawsze istnieje cos takiego jak przypadek i zlosliwosc rzeczy martwych

tak wyglada chomik w malym kolowrotku
http://www.diebrain.de/pix/hi/hamsterradkl.jpg

taki kolowrotek jest rowniez calkowicie nieprzystosowany do chomika
http://www.diebrain.de/pix/hi/Metaleing ... ithumb.jpg

kolowrotki tego typu polecane sa przez fachowcow (zagranicznych dodajmy...)
https://www.rodipet.de/shop_de/shop/ima ... el_s_g.JPG
https://www.rodipet.de/shop_de/shop/ima ... rad_25.JPG

najwazniejsze ze spelniaja wymogi, te o ktorych wczesniej mowilam, i sa duze nawet do 40 cm srednicy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No a ja mam taki kołowrotek- kulę caly zabudowany i otwory po bokach-u mnie się sparwdza :D przede wszystkim nie skrzypi!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

to najwazniejsze, zwlaszcza ze ja na przyklad nie mam drzwi w mieszkaniu .... jest czasem bol w nocy :) bo trzeba wstac i isc chomikowi kolowrotek zablokowac... czasem tez chce pospac :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wed;lug mnie taki plastikowy za 4zł tylko że trzeba go naoliwiać ;);

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nefi94... ja sie moze nie znam, ale wydaje mi sie ze oliwienie plastiku niewiele daje, przynajmniej tak stwierdzilam po moich kolowrotkach... Raz ze chomik stara sie olej wylizac (a nie jest on dla niego zdrowy) dwa ze po pol nocy i tak zaczyna skrzypiec. W moim przypadku najlepiej skutkowalo wymycie plastikowego kolowrotka :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to tak powiem. Najlepszy jest moim zdaniem plastikowy, ale CALUŚKI pełen, poniewaz wtedy chomik raczej go nie rozdzieli na 2 części, jak to Chomuska zrobiła z dwoma kołowrotkami. Chomikowi się łapki nie wkrecą, szczególnie małym chomikom się taki przydaje, bo przy nich jest większe prawdobodobieństwo, ze łapka wpadnie. W przypadku mysz i szczurów to ogon się nie wkręci. No i jeszcze to, że powinien byc dostosowany do wielkosci chomika. Jak chomik jest duzy, to kołowrotek wiekszy, a jak jest karłowaty, to mniejszy. Moim zdaniem dobre sa też drewniane, poniewaz drewno jest trwalsze i chomik go zaraz nie przegryzie. Mam w moich planach taki kupić dla Chomuśki. Jej się nei zdarzyło sikać w innych meijscach poza kącikiem,, tak więc myslę, że będzie to dobre rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tyle ze ja jeszcze nie spotkalam w sklepach wiekszych kolowrotkow plastikowych, tylko takie metalowe z "samymi dziurami". A chyba sobie kupie ten http://www.exoticnutrition.com/WODENT%20WHEEL%2011.jpg

bo ma bardzo dobre opinie i jest duzy...

edit :)

kupilam :D super jest, duzy (27 cm srednicy) nie tlucze sie, nie skrzypi, mozna go rozebrac na czesci pierwsze i wymyc, jest plastikowy, przez co ma male zuzycie, pelny wlasciwie prawie calkiem, z jednej strony sa liczne polokragle duze wyjscia, takze chomik jest w srodku bezpieczny

no a nie ma nic fajniejszego, jak popatrzec na mojego chomika, ktory wlazl do srodka godzine temu... i jeszcze nie wyszedl tylko biega raz w jedna raz w druga strone :)

WODENT WHEEL - najlepszy kolowrotek, jaki kiedykolwiek mialam w rekach :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A moja Pusia jest duża ale jej kołowrotek jej wystarcza i kręci się w niej jak szalona! :D Jest to cały pełny plastikowy kołowrotek. Trochę zaczęła gryzć ale zrezygnowała i na szczęście zostawiła go w spokoju. Jak na razie sprawdza się bardzo dobrze. Jestem zadowolona i Pusia chyba też bye

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

MIke co to za machina była }{ Ciekawy pomysł z tym białym papierkiem pod nóżki :) Moj chomik bo to zabra;l i do domu wzial ;]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hehe jak zwykle gromadzi zapasy. Spryciarz! Moja Pusia jak jej zrobie cokolwiek z tektury to główną atrakcją jest jej gryzienie:) I zgadzam się z przedmówcą, że ten kołowrotek co fote dał Mike to porządna machina widać:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No machina.... ja go mam i jest poprostu super. Chomik nie wypada, nie wygina się. Kołowrotek mało hałasuje.

cytcyt roftl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jest on do kupienia oddzielnie czy w wyposażeniu klatek tej samej firmy??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadzam sie z _Chomusia_ mam też plastikowy i oczywiście pełny, trzeba go tylko było raz naoliwić olejem roślinnym i chomik może śmigać do woli, i wcale nie oblizuje oleju - chyba, że się przesadzi z oliwieniem i będzie kapać na kołowrotek. Metalowe są zbyt niebezpieczne moim zdaniem - bo włożenie papieru między szczebelka często może zaciekawić chomika, które z tego właśnie materiału robią sobie często gniazdka i w sprawny sposób potrafią rozbroić taki kołowrotek.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam pełny plastikowy i jestem zadowolona. Chomik tym bardziej :D Chociaż 'był' zadowolony, bo ja mu odstawiłam kołowrotek. No, ale nie ważne, bo to nie na temat ;) Rzeczywiście trzeba było naoliwić, ale trudno.

Ja raczej nie kupię nigdy ze szczebelkami, bo tak jak niektórzy z Was, boję się o łapki chomika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi