Skocz do zawartości
Francesco

Prawidłowa waga u chomika - dyskusja

Rekomendowane odpowiedzi

60g to też nie jest taka 'dramatyczna' waga dla dżungara - w wielu przypadkach nawet prawidłowa :P

Czyli wychodzi na to, że wet się myli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli wychodzi na to, że wet się myli.

Niekoniecznie :P

Po prostu jak dla mnie jako osoby dociekliwej to co napisałeś mija się ze sobą ;)

Chomik może mieć 60g mi mieć nadwagę, a może mieć 60g i mieć prawidłową.

Mógł wytrzeć sobie sierść na kratach czy na kółku, albo zahaczając się gdzieś.

Ale napisałeś że lekarz wykluczył choroby na podstawie wywiadu - a na podstawie wywiadu można 'przypuszczać', a nie być pewnym czy wykluczać ;) Po prostu tu nie ma pewności. Ba! - nawet negatywny wynik w testach na posiew grzyba nie wyklucza grzybicy w 100%, nawet trzykrotne badanie zeskrobin z wynikiem negatywnym może nie wykluczyć nużycy - itd :P Po prostu nie zakładaj tego jako '100% pewności', ale przyjmij to jako 'bardzo prawdopodobną opcję' ;)

Jeśli lekarz twierdzi, że chomik ma nadwagę, mam nadzieję że nie tylko go zważył, ale przede wszystkim 'obmacał' ;) - bo to nie sama masa jest wyznacznikiem nadmiaru tłuszczyku u chomika ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Większość moich maluchów ważyła 55-65 gramów. Nadwagę to miał w pewnym okresie Śnieżek - 75 gramów i Bezik - 80 gramów. Kika przytyła, u niej 57 to nadwaga, ale ona jest w sumie niedużą chomiczką. a poza tym wyraźnie to u niej widać. Nigdy u żadnego z malców, niezależnie od wagi, nie wytarło się futerko na łapkach czy nóżkach, a akrobatów miałam sporo.

Badanie na obecność pasożytów się powtarza, te paskudy tak mają, że nie zawsze są widoczne przy pierwszym badaniu, chyba że jest ich bardzo dużo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nic... Na razie obserwuje i czekam na kolejną wizytę u weterynarza, którego sam znalazłem... I chyba odciążę transfer e-chomikami... 

To w końcu jak to jest z tą wagą chomika dżungarskiego? Znalazłem informacje, że normą jest 30-40 g, a Podrik podaje normę 30-50 g....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie sugeruj się widełkami wagowymi :) Chomiczki są różne, jedne będą kruszynkami całe życie i dla nich "standardowa" waga będzie już na granicy otyłości, inne, bardziej wyrośnięte będą ważyć dużo więcej, ale nadal będą w świetnej, wysportowanej formie. Wszystko zależy od wielkości, budowy. Grunt, żeby maluch nie był ociężały, zachowywał normalną aktywność, potrafił samodzielnie dbać o higienę, nie toczył się przytłoczony własnym balastem oraz nie wykazywał innych niepokojących objawów zdrowotnych. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podrik nie podaje nigdzi zadnej 'normy', tylko przecietna mase. Nie ma czegos takiego jak norma. Sa duzi i mali przerdstawiciele gatunku. A nadwagi nie rozpoznaje sie po masie - po niej mozna tylko domniemywac

:p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak nie ma norm?? Gdyby nie było norm to jak stwierdzimy jakieś odchylenia, które mogą być zagrożeniem?? Musi by jakaś granica...

Od pani doktor usłyszeliśmy, że Józia jest zadbana, ale za gruba...

Edytowane przez Francesco

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na podstawie badania, a nie sztywnych bezmyslnych wartsci liczbowych. Na to, czy zwierzak ma nadmiar tkanki tlusazczowej, co zwyczajnie wprawne oko i palce stwierdza. Moj Gagat wazyl 115g i mial normalna zdrowa figure. Gobi zdrowa figure miala przy masie 210. Jak sie do tego maja 'normy'? Wcale sie nie maja. Bo Gagat przy masie Gobi wygladalby jak pilka, podczas gdy ona dopiero wygladala normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak - to czy chomik jest tłusty albo nie.

liczby się w tym przypadku na nic nie zdadzą.

Czyli punktem odniesienia są odczucia badającego/oceniającego? Dla jednego chomik może być tłusty, a dla drugiego niedożywiony... W końcu liczby się nie liczą... Ciekawe...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak ktoś się zna na chomikach to widzi czy dany osobnik jest tłusty czy chudy, więc nie, nie będzie dla jednego taki a dla drugiego taki, chyba że któraś z tych osób się nie zna :D

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli punktem odniesienia są odczucia badającego/oceniającego? Dla jednego chomik może być tłusty, a dla drugiego niedożywiony... W końcu liczby się nie liczą... Ciekawe...

Jestem ścisłowcem i z pełnym przekonaniem powiem - w pewnych sytuacjach liczby się nie liczą - a są bzdurą.

Punktem odniesienia nie sa odczucia - tylko wyniki badania palpacyjnego osoby, która wie jak wygląda chomik tłusty, jak normalny, a jak chudy. Wie czego szukać 'pod palcami'. Może to być niejednokrotnie weterynarz, sędzia, hodowca, znawca i miłośnik gatunku... Liczby mogą podpowiadać, ale w przypadku chomików uważam, że są bzdurą.

Jeśli będziesz miał chomika, który z budowy jest duży to zagłodzisz go dążąc ślepo do idealnej wagi. a małego - zatuczysz jak tuczne prosie. Chomiki nie są jednakowych rozmiarów, nie ma dla nich BMI. Niektóre osobniki różnią się masa nieraz dwukrotnie! I gdzie tu ramy? Gdzie tu liczby? Będziesz dążył do 'idealnych ramek' i tym samym sprawisz, że Twoje zwierzę będzie chore - a nie zdrowe. Skutek odwrotny.

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To po jakiego grzyba ważyć chomika?? Skoro nie ma widełek a nadwagę można stwierdzi dotykiem... 

Szkoda, że u ludzi tak nie ma - że TYLKO dotykiem można diagnozować...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To po jakiego grzyba ważyć chomika??

Po to, żeby zauważyć nagłe spadki masy - bardzo często sa one powiązane z chorobą.

Po to, żeby patrzeć, czy młody chomik dobrze się rozwija.

Po to, by porównać rozmiary chomików, np. samca i samicy hodowlanej.

Szkoda, że u ludzi tak nie ma - że TYLKO dotykiem można diagnozować...

Przypuszczam, że jak widzisz na ulicy otyłą osobę, to nie musisz znać jej masy, by wiedzieć że ma nadwagę.. :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przypuszczam, że jak widzisz na ulicy otyłą osobę, to nie musisz znać jej masy, by wiedzieć że ma nadwagę.. :P

Ale my mamy BMI i w oczach drugiej osoby możemy być otyli - a wg normy jest wszystko OK...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Francesco, podawane wagi orientacyjne to nie "jedyne właściwe". Tu też nie chodzi o stwierdzanie na dotyk jedynie - patrzy się na budowę. Są chomiki o większym nieco kośćcu i są takie o drobniejszym. Jeśli będziesz miał chomika drobnego z budowy, a uparcie będziesz dążył do tych powiedzmy np. 55g to może być dla danego osobnika za dużo i będzie miał przy tej wadze nadwagę. Analogicznie z chomikami solidniej zbudowanymi, a "odchudzanymi" w imię widełek.

Najważniejsze jest, aby waga zwierzęcia była odpowiednia do jego budowy.

Norma wagi dla danego osobnika jest ważna - dlatego należy ważyć swoje zwierze, bo to świadczy o jego zdrowiu. Jednak jednorazowe zważenie nic nam nie da, trzeba ważyć regularnie, żeby wiedzieć na ile dany niewielki spadek/wzrost jest normalny, a na ile już się coś dzieje.

Waga zwierząt to nie jest takie proste zagadnienie jak się może wydawać. Chomiki ze względu na swoją sytuację - tj. głównie rozmnażanie w rozmnażalniach, bez wiedzy i warunków, losowo dobierani rodzice itd. są w dość niekorzystnej sytuacji aby określić jedyny słuszny zakres (gdyż ich "typ" jest bardzo niejednolity, są syryjki o wadze 120g, a są takie co ważą 230g i w obu wypadkach dany chomik będzie miał odpowiednią wagę do swojej budowy).

Są miejsca w których tkanka tłuszczowa tworzy się szybko i świadczy o otyłości - za przednimi łapkami, "dół" brzucha itd. Natomiast adekwatnie jeśli np. za bardzo czuć żebra (tylko znowu.. co znaczy za bardzo? Tego nie da się przez neta precyzyjnie wyjaśnić) to już może świadczyć o zbyt małej wadze.

U zwierząt takich jak koty czy psy nie ma aż takiego problemu, bo niemal od razu gołym okiem widać. Gorzej u koni (bo odkładają tłuszcz w specyficznych miejscach, a duży brzuch to nie oznaka "grubasa"), ale to zupełny off top, chociaż taka "obrazowa" wiedza jest przydatna - można ją odnieść do innych gatunków z uwzględnieniem ich specyfiki. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja nie upieram się, że tylko norma wagowa i ją traktuję jako świętość. Rozumiem informacje o rozrodzie oraz budowie ciała. Nie jestem ścisłowcem, ale nacodzień korzystam z "widełek norm". Tylko nie ślepo bo mam świadomość, że 1 czy 2 pkt powyżej czy poniżej normy, nie może być nazwany odchyleniem. Dlatego zdziwiło mnie uparte postawa, że nie ma żadnych norm wagowych. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W przypadku chomików.. jako takich norm nie ma. Inaczej trzeba by osobno brać pod uwagę każdy typ budowy i pochodzenie zwierzaka (nie tylko sklep-hodowla, ale i np. u syryjków są linie, gdzie zwierzęta są solidniejszej budowy i w związku z tym waga 200+ to norma, a są linie gdzie chomiki 200 g nie osiągają - chyba, że w którymś pokoleniu jeśli odpowiednio się łączy). Są wagi orientacyjne dla gatunków, jednak zawsze należy zaznaczać, że należy patrzeć na budowę zwierzaka i w ten sposób określać czy ma prawidłową (lub nie) wagę.

E: Swoją drogą, nie wiem czy kiedykolwiek były na ten temat zbierane informacje przez jakiś czas, na tyle aby statystycznie móc posprawdzać pewne wartości. Ale to i statystyka nie zawsze jest warta zaufania, jednak pomocna w określaniu norm :)

Edytowane przez Risa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

E: Swoją drogą, nie wiem czy kiedykolwiek były na ten temat zbierane informacje przez jakiś czas, na tyle aby statystycznie móc posprawdzać pewne wartości. Ale to i statystyka nie zawsze jest warta zaufania, jednak pomocna w określaniu norm :)

Statystyka to niezła s.... samica psa ;)

Anglicy na swoim forum robili taki wykresik dla syryjków z ich forum - daje do myślenia. http://www.hamstercentral.com/community/hamster-healthcare/36667-syrian-hamster-weight.html

Polecam również cały opis w 1 poście :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Statystyka to niezła s.... samica psa ;)

Anglicy na swoim forum robili taki wykresik dla syryjków z ich forum - daje do myślenia. http://www.hamstercentral.com/community/hamster-healthcare/36667-syrian-hamster-weight.html

Polecam również cały opis w 1 poście :P

Ta.. mnie to mówisz odnośnie statystyki - spora część moich studiów kręci się wokół niej.. statystyka, hipotezy, estymacje.. Niby ciekawe, ale czasami tak bardzo zawodne ;)

Co do danych od tego anglika - 180 osobników to niezła próbka. W sumie, można by u nas na forum zrobić coś podobnego - kiedyś zbierałam dane odnośnie chomików na forum, ale nieco pod innym kątem je opracowywałam. Teraz mogłabym pod podobnym i byśmy zobaczyli - problemem będzie jedynie uzbieranie sporej liczby osobników. Chomik 310 g.. nie wyobrażam sobie jakoś - toż to niemalże gigantyzm, bo za dużo z pierwotnym "dzikim" syryjkiem to to nie ma wspólnego. Ale średnia waga wydaje się ok w sumie. Tylko znowu, rozstrzał ponad 200 g jest nieco.. przerażający, ale i pokazuje jak bardzo osobniki jednego gatunku mogą się różnić.

Fakt, off top - można by wydzielić temat jako "Waga chomika - dyskusja" żeby dalej nie ciągnąć off'a :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Francesco... miałam 3 chomiki, rodzeństwo, wszystkie samczyki. Teraz już nie pamiętam dokładnie ile ważyły, ale Melon był drobniutki i ważył chyba 30g. Tosia (która później okazała się być samcem) ważyła 70g nie wiem jakim cudem się tak spasła, natomiast Tosiek ważył 60g i nigdy gruby nie był. Wręcz przeciwnie, sadełka brak za to dobrze zbudowany "umięśniony" chomik. Także widzisz że nie tylko chomiki tej samej rasy ale i rodzeństwo mogą się bardzo różnić. Gdybym Tośka chciała doprowadzić do wagi 40g bo tak ma być i już, to jak podrik mówiła, zagłodziłabym go. Melonik zawsze był malutki i mimo że był puchaty nigdy nie ważył więcej niż 40g. A Tosieńka była spasiona strasznie i trzeba było ostro się za nią wziąć. Także w przypadku gryzoni można wyczuć dłońmi, że czujemy żebra albo sadełko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przeniosłam tu wszystkie posty dotyczące wagi, zostawiając te które poruszały jednocześnie temat chorób skóry lub wizyty u weterynarza. Francesco, jeśli uważasz że któryś post powinien zmienić miejsce, napisz mi na pw lub użyj opcji Zgłoś - chętnie poprawię co trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już od jakiegoś czasu nawołuję, żeby na naszym forum zmontować taką ankietkę wagową, jak u Angoli, osobno dla Syryjków, dżungarków, campbelli, roborków. Byłaby to fajna zabawa. Jak się da, to wielokrotnego wyboru, żeby osoby mające kilka zwierzaków, mogły dodać wagę każdego :) Hmmm?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli nikt do wieczora czegoś takiego nie zrobi, to ja zorganizuję po dotarciu do domu. Jakieś sugestie, co tam powinno być?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To co jest na angielskiej stronie wygląda okej, tyle że trzeba zrobić topiki osobno dla każdego gatunku, i przemyśleć jakie dać zakresy dla każdego z nich, żeby miało ręce i nogi (nie ma sensu karzełkom dawać zakresu >250g ;) ). Podział na płeć byłby też okej, dawałby fajny pogląd na sprawę od tej strony.

Jakby się dało "wielokrotnego wyboru" to by było super, bo umożliwiłoby głosowanie w imieniu wszystkich swoich zwierzaków.

I tak jak na angielskiej stronie adnotacja, że z badania wykluczamy osobniki bardzo młode (rosnące) i bardzo stare.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi