Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mam pewien problem, mam podejrzenia, że mój chomik jest w ciąży! I nie umiem tego rozpoznać, bo po raz pierwszy mi sie tak zdarzyło. Mambę (chomik syryjski) kupiłem 27 grudnia 2013 i wtedy miała ok. 3 mies. i nie wyglądała jak w ciąży. Od kilku dni przestała jeździec w kołowrotku i cały czas śpi a jak wychodzi to tylko na siku, kupe (hah sorry za wyrażenie xd) albo piciu czy jedzonko. Cały czas chomikuje ziarna, a jak widzi biały ser to momentalnie wybiega tunelami z domku i go porywa i zjada :unsure: bo to białko co nie? No i w ogóle ma taki wieelki brzuch i jak się ten brzuch podtrzyma od dołu to jej wyłażą takie wielkiee "boczki". Nie sądze zeby to był tłuszczyk bo codziennie biega w kuli i na dywanie xd Prosze o pomoc !  :unsure:

http://pl.tinypic.com/r/2hf70vm/5

To zdj jej brzucha sprzed wczoraj ;D

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 96
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

No nie bardzo mogę - bo wynajmuję jeden pokój. Rodziców się pytać nie muszę - ale muszę sobie na nią zarobić :P Założyłam hodowlę - ale co to zmienia?? Hodowla czy nie hodowla - warunki muszą być dob

U mnie stoją 4 największe samle o poj. 130 l, mniej więcej mają 50x70 cm, klatka Jerry 40x60 - kiedyś wydawała mi się taka duża..., dwie mniejsze samle jako wybiegi z grubą warstwą piasku i piaskownic

W sklepach na poczekaniu takich klatek nie ma, ale idziesz do pań, skoro miłe to lepiej, prosisz o katalog inter zoo i tam w dziale klatek dla gryzoni masz pełen wybór. Na przywiezienie klatki czeka s

Powinieneś jak najszybciej pozbyć się tej kuli - możesz zrobić sobie z tego ozdobę w pokoju, pojemnik na szpargały, ale nigdy więcej nie wkładaj tam chomika.

Zrób jakieś zdjęcie chomika jeśli to możliwe, będzie łatwiej ocenić czy jest w ciąży. Apetyt na białko niekoniecznie musi wskazywać ciążę, bo chomiki zwykle często je jedzą ;) Do końca tygodnia powinieneś się dowiedzieć czy zostaniesz dziadkiem - u chomika syryjskiego trwa do 22 dni. 

W sklepie była trzymana z innymi chomikami? Niemniej zauważalnie duży brzuch w ostatnich dniach ciąży może wskazywać,że faktycznie tak jest - pamiętam jak moja mysz była zapłodniona przez polnego dzikuska to jakieś 5-6 dni przed porodem można było zauważyć powiększone sutki i pękaty brzuszek.  Kołowrotek dla bezpieczeństwa lepiej wyjąć i już teraz zacząć podawać chomikowi więcej białka (jajko,ugotowana pierś z kurczaka,jogurt naturalny) i przemycać witaminy w warzywach i owocach ;) 

Ale wszystko znajdziesz też w kompendium wiedzy o ciąży,który znajduje się w tym dziale ;) 

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety ale chomiki w zoologach nie są trzymane osobno wg. płci i zdarzają się często przypadki, że przynosimy do domu dziewczynki w ciąży. A najgorsze jest w tym wszystkim to, że kopuluje ze sobą rodzeństwo - co potem skutkuje chorobami genetycznymi.

Co do kuli to jak napisali poprzednicy - jest to najgorsze co może być dla zwierzęcia. Lepiej wydzielić mu kawałek miejsca i zabezpieczyć by nigdzie nie uciekł, niż wsadzać do kuli i niech sobie robi co chce.

Ja nigdy osobiście nie miałam doczynienia z chomikiem w ciąży więc w tej kwestii się nie wypowiadam. Ale na pewno uzyskasz tutaj pomoc :)

Odnośnik do odpowiedzi

Bać się nie ma czego. Na moje niewprawne oko wygląda normalnie <btw czy tylko mi sie wydaje, że ściskasz tego chomika trochę za mocno ?>, jednak czy na 100% to może stwierdzić tylko weterynarz.  Najlepiej zrób tak, jak pisze Agata, dobre jedzenie, brak kołowrotka i święty spokój :)

http://forum.e-chomik.pl/topic/5965-szarlotka-jest-w-ciazy-kompendium-wiedzy/

Tu jest bardzo dużo informacji któe moga ci się przydać ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Ok dzięki xd ale chciałbym żeby ktoś wreszcie osądził bo sie troszke o nią boje xd

ale jak mamy osądzić? nie jesteśmy jasnowidzami ;)

jeśli jest w ciąży to okaże się to w najbliższych dniach. Na wszelki wypadek może wprowadzić dietę jak dla ciężarnej samicy oraz wyjąć kołowrotek.

kula do wywalenia lub innego spożytkowania byleby chomik już w niej nie biegał.

i zapraszam do czytania forum, można dowiedzieć się wielu ważnych i ciekawych rzeczy :)

Odnośnik do odpowiedzi

Ciąża trwa zazwyczaj 14-18 dni, więc raczej byłoby już po wszystkim :P (dziś masz ja 19 dzień)

A jeśli zamierza urodzić spóźniony miot - i tak już nie jesteś w stanie nic zrobić, poza zachowaniem spokoju.

A co do kuli: http://chomiki-bez-sciemy.blogspot.com/2013/05/kule-do-biegania-i-smycze-samo-zo.html

Edytowane przez podrik
Odnośnik do odpowiedzi

Wracając do tematu. Nawet jeśli jest, nie trzymaj jej tak, bo to dla niej nie dobra pozycja. Jak chcesz foto zrobić to od góry. Jeśli jest to teraz się przekonasz, bo to albo sam koniec ciąży, albo w niej nie jest. Do tematu zabwek bezpiecznych lub nie powinniśmy wrócić po rozwiązaniu pierwotnego problemu.

Aha, tak przy okazji, jeśli czuję potrzebę nawrzucania komuś za zabawki lub klatkę, to to robię, jednak osoba nowa, nie zorientowana w temacie ma prawo się myslić i czas na dokształcenie. Ja na forum weszłam z habitrailem 40x cośtam. To dla młodszych zachomiczonych.

Sophisticated mnie ubiegła Oo.

Edytowane przez Motusa
Odnośnik do odpowiedzi

Raczej to nie jest ciąża moją chomiczkę kiedy kupiłam to jeździła na kołowrotku jak szalona a po kilku dniach ledwo co tam była .. zaczełam się o nią e tedy martwić jadła i spała i piła i tyle. No ale to już tak jest tymbardziej ,że jest zima a jak mnie nie ma to nie jest za ciepło. 

Już mineły z dwa miesiące i nic ie urodziła

Odnośnik do odpowiedzi

Jakby ci klatkę mam wielką idealną dla syryjka. Na kolowrotku codzień jeździł i przestał od kilku dni :( A karmie dobrze ok 1 miska na 2 dni i codzień warzywka xd i jakby co mam go 18 a n ie 19 dni. I zapomniałem dodać że on teraz nie lubi jak mu sie dotyka brzuch. I zgrubialo mu jakby podbrzusze a nie brzuch wiec ti cyba nie tłuszcz.

Odnośnik do odpowiedzi

Jakby ci klatkę mam wielką idealną dla syryjka. Na kolowrotku codzień jeździł i przestał od kilku dni :( A karmie dobrze ok 1 miska na 2 dni i codzień warzywka xd i jakby co mam go 18 a n ie 19 dni. I zapomniałem dodać że on teraz nie lubi jak mu sie dotyka brzuch. I zgrubialo mu jakby podbrzusze a nie brzuch wiec ti cyba nie tłuszcz.

to zapraszamy do pochwalenia się chomiczką i klatką w multimediach :)

proponuję także poczytać forum. czasami wydaję nam się, że to co robimy czy dajemy chomikowi jest ok, ale w rzeczywistości jest troszkę inaczej. ważne jest by cały czas się dokształcać w tym zakresie i ewentualnie zmieniać na lepsze :)

za dzień czy dwa się okaże czy jest w ciąży czy nie. póki co niewiele możemy powiedzieć, szczególnie na odległość.

Odnośnik do odpowiedzi

Chętnie wystawie jutro zdj Mamby i klatki :3 ta klatka to moja duma xd i nwm kiedy ona urodzi. Bo powinna dzis a widziałem takie zdj chomika w ciąży i miał ooogromny brzuch a moja ma trochę mniejszy. .. sam juz nic nie wiem :(

Edytowane przez Miłosz Hajt
Odnośnik do odpowiedzi

Najlepiej daj chomikowi spokój tak jeszcze przez tydzień, jak małych nie będzie to znaczy tyle, że nie była w ciąży <żodyn by się nie domyślił, ŻODYN> ^^

Kołowrotek na wszelki wypadek też wyciągnij, jeżeli masz jakieś drabinki/pięterka/wspinaczki to też. Najlepiej zostaw tylko miseczki, domek i jakieś bezpieczne zabawki np. tunele, pudełka, piaskownicę i takie tam <nw jakie cuda masz w klatce, więc jak nie wiesz czy coś można zostawić czy nie to pytaj ;) >

Daj też jakieś chusteczki-zobacz, czy robi sobie gniazdo. No i wiadomo, trochę białka w diecie <serek, jogurty naturalne, trochę mięska>.

A co do brzuszka, no cóż.... no cięzko stwierdzić. Nie wiemy jak chłomiak wyglądał wcześniej. Bo na zdjęciu tez mało widać, bo wiadomo zrobisz pod innym katem i oświetleniem i wychodzi zupełnie co innego ;) Jeżeli ma nie aż tak duży brzuch, to albo jej się po prostu przytyło, albo młodych jest dosyc malutko.

Poczekamy zobaczymy ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepiej daj chomikowi spokój tak jeszcze przez tydzień, jak małych nie będzie to znaczy tyle, że nie była w ciąży <żodyn by się nie domyślił, ŻODYN> ^^

Nooooo to nie do końca prawda :P U gryzoni znane jest zjawisko zanikania płodów w macicy - wiec do ok. połowy ciąży płody mogą samoistnie zaniknąć.

Jest też mniej optymistyczna wersja - młode mogą urodzić się martwe, lub zostać uśmiercone i pożarte przez matkę.

Na chwilę obecną najważniejszy jest spokój - Twój i chomiczki :)

Odnośnik do odpowiedzi

Nooooo to nie do końca prawda :P U gryzoni znane jest zjawisko zanikania płodów w macicy - wiec do ok. połowy ciąży płody mogą samoistnie zaniknąć.

Oj, poważnie? To przepraszam za wprowadzanie w błąd ;)

No to jeżeli po tygodniu nie będzie młodych, to znaczy że nie ma młodych XD

Tak będzie chyba poprawnie ^^

Odnośnik do odpowiedzi

No teraz wyciągnalem jej kolowrotek to zacZęła latać jak szalona w klatce i co chwilę stawać na dwóch łapach .xd jak go z powrotem wlozylem to sie TROCHĘ uspokoiła. Chusteczki co jej przed chwilą dalem napakowala se do gemby <3 i zani osla do gniazda i wróciła do kla tki. Jakas niespokojna uest !!!! Skacze i wariuje boje sie że coś jej sie stanie:(

Odnośnik do odpowiedzi

Oj, poważnie? To przepraszam za wprowadzanie w błąd ;)

Nie przejmuj się - napisałam to jako ciekawostkę :) zawsze to się czegoś przy okazji można nauczyć, nie? :)

Odnośnik do odpowiedzi