Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

a czy chomiki w srodowisku naturalnym jedza jajka jakichs innych zwierzat? bo jeśli tak to maja wapienko w postaci skorupek :) a swoja droga, to ja nie wiem co one widza w pretach....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej nic nie widzą - gryzą je żeby uciec lub by zetrzeć zęby jeśli nie mają nic innego do tego służącego.

Nasze chomiki obgryzają czasami pręty - a właściwie jeden - ale cała farba z obgryzionych prętów zawsze ląduje na ziemi. Nigdy jej nie zjada.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

na szczescie, bo byloby krucho. Farbe zawsze sa w stanie zeskrobac... A klatke gryzly tez moje dzungarki, choc bez problemu mogly pomiedzy kratkami wyjsc :)

.....ale wapienko wapienko wapienko, bo znowu mi sie oberwie :) to jedza te jajka czy nie? powiedzmy ze jakichs jaszczurek, wezy i tego typu zwierzat, bo do ptasich to chyba dostepu nie maja :) jakos mnie w syrii jeszcze nie bylo, ale moze sie wybiore :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No co Wy? wszysto poprzekręcaliście - to węże i jaszczurki pożerają chomiki... ;C

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

pozerac pozeraja, ale chyba sa tez takie mniejsze od chomikow !! te chyba ich nie pozeraja !!

w kazdym razie, chomiki jedza w srodowisku naturalnym owady, wiec jedza na pewno ich jajeczka, larwy i wszystkie inne stadia rozwojowe. Poza tym chomiki jedza rowniez mniejsze ssaki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak urodzi się małe dziecko i będzie wiekszy kurczak to on zje to małe dziecko? xD Raczej nie pożeraja. A obgryzają prety, ponieważ:

- chcą się wydostać

- ścierają ew. ząbki

- w dużej ilosci źródeł jest napisane, że z nudów

A na wolności czym ścierają zobki? Głównie jakimis gałązkami, czasami nawet o kamienie. Raz na jakiś czas powinno sę naszym domowym chomikom dać gałązkę z drzewa owocowego, najlepiej nie chorego i nie pryskanego, wymyta, wyparzona itp. Mozna to również, jeśli sie ktos boi, dać Gałązki drzew liściastych Herbal Pets (nie pamietam dokładnie nazwy)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja tam mojemu chomikowi nigdy wapna nie podawałem świetnie radzi sobie i bez niego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam dwa dżungarki w lutym skończyły 2 lata... i jeszcze nie wiedzą, co to jest kostka wapienna. Ni daję im tego cudactwa, bo uważam, że nie jest im potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

chomiki raczej wapna nie potrzebują, mój nigdy czegoś takiego na oczy nie widział i jeszcze żyje więc to jest nie potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To dobrze, że chomik nie przepada za wapnem bo on je je gdy mu brakuje jakichs witamin lub innych składników w diecie ... Ja kupuje ziołowe llub jakieś owocowe pare gr różnicy ... Oprócz wapna dobre witaminy to DROPSY dla gryzoni ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

gryzio dropsow nie zalecaj, bo raczej lepsze sa dla ludzi niz dla chomikow. W duzej ilosci dropsow jest cukier, a czasami do tego jeszcze miod dodatkowo czesto jest tam duzo oleju i innych tluszczow, ktore sa rowniez calkowicie chomikowi zbedne.

Owszem zawieraja tez witaminy, ale te lepiej podac w postaci albo naturalnej, albo czystej bez dodatkow, ktore chomikowi bardziej szkodza niz pomagaja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie wczoraj kupiłam wapno pomarańczowe i nie polecam. Podeszła i zrezygnowała...Trudno trzeba próbować. Ale kolbę jak kupiłam to wcinała jak szalona!! I jest drewniana listewka która póżniej przydaje się do ścierania zęboli. Polecam(firma NESTOR). Ale wapno odradzam. To chyba zależy od upodobań chomika...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Eeeee, a suchy chleb to dla chomika mabyc twardy czy jak?? Taki strasznie wysuszony?? Nie dostanie po tym zatwardzenia?? ;>

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja daję dobrze wysuszoną bułkę a raczej kawałek bułeczki i nigdy Pusi nic się nie stało- bardzo jej nawet zasmakował i lubi tak sobie chrupać. Polecam suchy kawałek bułeczki! ;;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Eeeee, a suchy chleb to dla chomika mabyc twardy czy jak?? Taki strasznie wysuszony?? Nie dostanie po tym zatwardzenia??

No coś ty! Przecież taki wysuszony, twardy chleb (bez dodatków, np. masła) powinno się podawać chomikowi jeśli nie ściera zębów w inny sposób. Przecież to gryzoń i twarde rzeczy do jedzenia są dla niego konieczne.

Dlatego w tym temacie już doszliśmy do tego, że lepiej dać możliwość ścierania chomiczych zębów w inny sposób niż poprzez wapno, które zostało nazwane "gipsowym śmieciem" :]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A moja Punia nagle polubiła wapno pomarańczowe!! Obgryzła w nocy dużą część. Sukces!! Nie od razu się przekonała ale jednak ;;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

co do chleba, to uważajcie tylko, zeby go za duzo nie dawac, poniewaz zawiera zarodniki plesni, i niestety szybko sie psuje

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Suchy chleb (np. sucharki) ma właściwości zatwardzające dlatego stosuje się go przy biegunkach, rozwolnieniach itp., ale nie myślę, że chomik dostanie zatwardzenia, jak dostenie od czasy do czasu takiego sucharka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

można go posmarować odrobiną twarożku i materiał do gryzienia + nabiał jak znalazł xD

A dropsy to chyba raczej smakołyki niż witaminy (tak mi się wydaje)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dobrze ci sie wydaje... chyba ze znajdziesz dropsy bez cukru, bez miodu, bez tluszczu.....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wczoraj byłam w sklepie zoologicznym i dokładnie to sprawdziłam :]

Dropsy niestety to głównie tłuszcz roślinny, barwniki i cukier.

Wapno też nie lepsze...

ponad 80% to popiół surowy

tylko 20% wapna

i zaledwie 1,5% fosforu

A najlepsze jest to co pisze na opakowaniu wapna:

"Stosować jako niezbędny dodatek w prawidłowej diecie zwierzęcia"

Taaa, niezbędny...

80% popiołu surowego to to o czym chomik śni po nocach :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

juz to gdzies pisalam, ale ludziom sie poszukac nie chce... niestety

praktycznie nie ma dropsow, ktore bylyby dla chomika zdrowe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kupiłem kostkę wapienka (jabłkową) Vitapol - czy ma być założona w klatce na stałe ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi