Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 413
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

U mojej Sweety też tak jest, u kota Mańka zresztą też :P - obcinam tylko przednie łapki. Może po prostu na tylne łapki jest większy nacisk. Pazurki o dobrej długości wyglądają tak: Jeśli zaczynają

temat był, przewijał się wielokrotnie ;) obciąć samemu, albo jak kto nie umie/boi się - to poprosić o to weterynarza.

będziecie*, krótkie* ;)

Jeżeli pazurki są bardzo długie i zawijają się, możesz je sama obciąć, bądź, jeśli bardzo się boisz, idź do weta. Ja moim chomiczkom co jakiś czas sama podcinam, gdyż za długie pazurki spowodowały braki futerka. Pamiętaj! Jeżeli sama weźmiesz się za obcinanie, to najlepiej każdą łapkę osobno, nie na raz, a najlepiej zrób to wtedy, kiedy chomiś będzie śpiący. Staraj się to zrobić delikatnie i szybko; mocno trzymaj łapkę chomika (tylko nie aż tak :P), gdyż chomiczek zapewne może się wiercić. Pamiętaj, abyś jak najmniej stresowała chomika!!!

Odnośnik do odpowiedzi
  • 6 months later...

mj chomiczek ma coś z pazurkami :| jeden z pazurkow wbija mu się w paluszek (czy coś takiego...) :(( nie wiem co robić... to w przybliżeniu wygląda tak:

Dołączona grafika

mam jeszcze pytanko... czy trzeba coś robić z pazurkami, np. obcinać???

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu. Następnym razem uważaj gdzie zakładasz temat (Marta)

Odnośnik do odpowiedzi

Pazurek pewnie wrósł mu w palec. Pewnie nie dałaś mu możliwości starcia pazurków (gałązki, drewienka w klatce) dlatego do tego doszło. Najlepiej wybierz się teraz do weterynarza, który przytnie pazurki i zdezynfekuje rankężeby nie wdało się zakażenie. Na przyszłość pamiętaj żeby chomik miał coś w klatce nie tylko do ścierania siekaczy, ale także pazurków. Możesz sama obcinać chomikowi pazurki, ale jest wtedy duże ryzyko, że utniesz za dużo, albo nieprawidłowo, więc lepiej z tym iść do weterynarza, a najlepiej nie dopuścić już do takiej sytuacji.

Tematy na forum o pazurkach:

http://www.e-chomik.pl/foroom/viewtopic ... ht=pazurki

Mam nadzieję, że pomogłam :]

Odnośnik do odpowiedzi

jeden aż się zawinął jak świński ogonek

Konieczna jest wizyta u weterynarza, bo doszło już do dużego przerostu pazurka. Następnym razem nie dopuść do tego zapewniając chomikowi coś na czym mógłby ścierać pazurki, np. kawałek drewienka, gałązki.

Zajrzyj tu:

http://www.e-chomik.pl/foroom/viewtopic ... urki+dorix

Odnośnik do odpowiedzi
  • 5 weeks later...
  • 2 months later...

opcja 1. iść do weterynarza na obcięcie

opcja 2. obciąć samemu - ale do tego trzeba mieć jakąkolwiek wprawę

Nataloo - chomik jest stary czy młody? Jeśli stary, to niestety tak już będzie miał, bo starsze chomiki się za mało ruszają. To jest niezależne od Ciebie. Jeśli natomiast młody ma za długie pazurki, to wina leży w dużej mierze po Twojej stronie. Oznacza to, że chomik ma za mało możliwości do ruchu, za mało miejsc, w których może te pazurki ścierać. Ewentualnie jest po prostu leniwy. Ale zawsze mi się wydawało, że jak młody chomik ma pełny kołowrotek, to nie ma szans, żeby mu pazurki za długie urosły...

Odnośnik do odpowiedzi

Ale zawsze mi się wydawało, że jak młody chomik ma pełny kołowrotek, to nie ma szans, żeby mu pazurki za długie urosły...

Tutaj Cie poprawię, z własnego doświadczenia wiem Pan Homik ma pełny kołowrotek i napewno na nim nie ściera pazurków. *(od kołowrotka to sobie pupe obtarł. co nawet śmiesznie wyglada...)

Zastanawiam się własnie nad tym czy nie dać mu czegoś wiekszego - kory drzewa(cięzko znaleźć odpowiedni fragment a w zoologicznych nie ma takich drzew), albo kokosa.

Dodam, że mam powrzucane w ściółke kawąłki gałązek jabłoni- takich cieniutkich. To też nie pomaga na scieranie pazurków.

Obcinać raczej mu się nie da - bo jest za ruchliwy.

Co mi w takim razie innego pozostaje?

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem, nie spotkałam się, dlatego tak napisałam. W jaki sposób Twój chomik obtarł pupę w kołowrotku? Na pewno wygląda to komicznie :D

Co do pazurków, roborki są przecież jednymi z bardziej ruchliwych chomików, nie powinny mieć takich problemów. Może to świadczyć o tym, że klatka jest za mała. Albo może faktycznie trzeba poukładać korę z drzew lub kamienie na podłodze? A jeśli pazurki już są za długie, to raczej innego wyjścia ne ma, jak udać się do weterynarza - chyba że jeszcze nie są "aż tak" długie. Jeśli macie piętrowe klatki, to dobrze byłoby wyłożyć piętra materiałem - najlepiej twardym i sztywnym.

Jestem w kropce, za wszystkich moich chomików nie miałam takiego problemu...

Odnośnik do odpowiedzi

W jaki sposób Twój chomik obtarł pupę w kołowrotku? Na pewno wygląda to komicznie :D

[..]

Może to świadczyć o tym, że klatka jest za mała.

Ad 1 Pupa to miejsce w którą był gryziony przez jego braciszków - od tamtego czasu sierscią tylko raz porósł lekko. Potem zaczał intensywnie biegać na kołowrotku - no i okolice pupy i jego narządów rozrodczych sa normalnie łyse. Jak go wywróce brzuszkiem do góry, i zaczynasz patrzeć na niego od góry do dołu, to najpierw widać futerko, potem siusiaczka, a tuz za nim łyyyysy placek aż po pupe. A to podobno ludzie łysieja na starość i to na głowie a nie pupie.. :P :))

Wiem, że gdy mu zdjąłem kołowrotek na kilka dni. Siersć zaczeła porastać z powrotem lekko. Jednak jak mu zdejme kołowrotek to on staje sie taki niemrawy i niechętny do zabawy - jak by sie smucił. Kołowrotek jest plastikowy, pełny - często czyszczony. Posiada takie żeberka wypustki. Gwoli ścisłosci.

Klatka za mała, możliwe - zastanawiam się nad kupnem wiekszej klatki, jednak ciężko można dostać wieksze klatki z przeswitem 5-7 mm. Roborki przez centymetrowe szpary wychodzą bez najwiekszych problemów.

Postaram się wrzucić mu troche kokosa i kory w najbliższych dniach. Jeśli zauważe jakieś efekty, napiszę.

pozdrawiam pomarańczowo

Odnośnik do odpowiedzi

Tak Mandżurski chomiczek jest nieco większy, dlatego łatwiej jest je skrócić.

Ale mam pomysł - zauważylem, że dwa razy - jak złapałem Pana Homika w ręce- jak był jeszcze zaspany - to nie był tak ruchliwy - czy wasze Dzungarki i Roborki też czasem tak mają? Bo wtedy pamietam miałem go długo na rekach - zanim sie rozbudził na całego i biegał i hasał po wszystkim. To było coś jakoś tak po południu - on sie wtedy lekko przebudził i wyszedł po jedzenie- może w tym czasie spróbować coś zdziałać? (okolice 16-17 albo 19-20).

Odnośnik do odpowiedzi

Moje wszystkei chomiki, jak się je obudziło gdzieś po południu, są takie niemrawe, zaspane i lepiej je sie wtedy bierze na ręce :)

Ja nie miałam problemy z pazurkami. Chomuśka jedynie już potem, krótko przed śmiercią, miała nieco dłuższe pazurki.

Odnośnik do odpowiedzi

No zgadzam się z _Chomusia_. Moja Pusia np. jak jest zaspana to też mało aktywna, taka niemrawa jest. Czasem to nawet ma zamknięte oczyska ale wcina. A i Panie Homiku to chomiki tak mają. I syryjki, i dżungarki, i roborki. Po prostu zaspane są a z czasem się rozkręcają.

A co do długich pazurków... To z wiekiem chyba te pazurki się robią coraz dłuższe-nasze pupile sa coraz bardziej leniwe, starzeją się i nie chce im się biegać. Albo jak są chore. A może Nataloo Twoja Meg ma dłuższe pazurki po ciążach bo się stała mniej aktywna a musiała zająć się wychowaniem młodych? Jak już zajmie się odpowiednio sobą to pewnie zacznie się robić bardziej aktywna i pazurki same się "zetrą" i będą odpowiedniej długości :D

Pozdrawiam! :)

Odnośnik do odpowiedzi

Dziś byłem w Silesia Citi Center w Zoo-Natura - przez przypadek rzuciło mi się w oczy coś ciekawego mianowicie

Living World - LOGS

czyli:

[align=center]

Dołączona grafika

Dołączona grafika[/align]

Opis

"Pomysłowa zabawka dla małych gryzoni

- wykonana z drewnianych gałązek

- patyczki połączone są w ten sposób, że można je dowolnie kształtować - wyginać je w domek, pomost, kryjówkę, tunel etc.

- w 100% bezpieczne do gryzienia i jadalne :) (zalecane jest jednak, aby wymienić zabawkę wówczas, gdy zwierzęta obgryzą drewienka na tyle, że metalowe elementy łączące drewienka będą bardzo widoczne)"

Cena w SCC :: 9 zł.

Cena w Animalia.pl :: 6.15 zł

Zdjęcia oraz opis pochodzą z serwisu ANIMALIA.PL

Ustawiłem ją tak by Pan Homik mógł wchodzić na nia idac po pokarm na swoje pięterko - czyli teraz zastępuje mu oryginalna metalową drabinkę. Może dzięki temu pomysłowi zetrze sobie pazurki.

Owoce tego pomysłu, będę relacjonował na bieżąco. :)

Odnośnik do odpowiedzi

ymm, fajny pomysł....na pewno sobie dotrze pazurki :D

hm, z drugiej stronki ciekawy pomysł na własną twórczość....chyba w kolejny deszczowy dzionek usiądę i porobię takie cudeńka mojej Goferce roftl

Zauwazyłam,że jakoś tak dziwnie wszystkie pazurki ma nie za długie i równe, oprócz tych ostatnich..zabawinie to wygląda....

Odnośnik do odpowiedzi