Skocz do zawartości
_Chomusia_

Nasze klatki i akwaria dla chomików!

Rekomendowane odpowiedzi

Podciągnę zatem jutro na wysokość dachu bunkra, może nie strzeli fochem za to, że znowu jej namieszam. :) Kula wylatuje, aż opróżnię lepsze rolki. Przetestuję w najbliższym czasie Mixeramę jako czwarty pokarm, dziękuję za polecenie. :laugh:

Nie mogę wykluczyć, że pomiędzy moimi doniczkami stoi teraz miska z nasionami do wykiełkowania, z których mam zamiar zrobić jej co jakiś czas sałatkę. Ale czy coś mi tam wyrośnie, to się zobaczy, bo jednak dni krótkie. Jeśli ściągnie tego sztucznego chwasta i go potarga, to zaakceptuję porażkę, póki co jak źle przypiąłem i spadło nie wykazała zainteresowania poza obiektem do wspinaczki, nie obawiam się więc, że zechce to zjeść. Prosa powinny się sprawdzić do dyndania po lewej stronie. Dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nasionka do wykiełkowania są pyszne :) U nas owies i żerzuszka pojawiają się dość często.
Wysiane nasionka podlewam wodą źródlaną, (którą pije też mój skarbek) i stawiam na parapecie, nad kaloryferem - jest słońce i ciepło więc plantacja rośnie a woda dostarcza minerałów.
Wstawiam "doniczkę" do terrarium jak tylko są już dłuższe pendy - mały odcina ząbkami zielony paseczek przy samym nasionku i wcina niczym spagetti namiętnie przy tym mlaskając :D
W planach mamy spróbować kiełki "brokuła do skiełkowania" jak tylko pojawi sie ponownie w sklepach oraz kilka innych dozwolonych pozycji z listy żywieniowej:)

Jako "doniczki" wykorzystujemy malutkie, szklane podstawki do świecowych podgrzewaczy. Świetne są też jako miseczki na wodę i kosztują grosze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tanie? :) Ajć. :)

Ale konstrukcja jest super, dodam do FAQ.

Co do karmy - fajnie, że chcesz zmienić, ja bym nie czekała, bo poza jakością składników granulat to nie jest dobry pomysł ze względu na to, że
rozpulchnia się w przewodzie pokarmowym i generalnie chomik ma trudności z oceną sytości, może się też przytkać. No i nie dajemy tyle karmy.

Testowałeś ściółkę lnianą albo konopną? Polecam! Dla mnie nie ma powrotu do trocin.

Poidełko wymusza nienaturalną pozycję, więc chomicze kombinacje są zrozumiałe. Mała ciężka miseczka z wodą rządzi! :)

Ze względów dekoracyjnych terra aż się prosi o drewniany kołowrotek :)

Bałabym natomiast dawać sztuczną roślinę, bo może zostać skonsumowana, chomiki są pomysłowe.

Doniczkowe, własnej uprawy ok, ale nie z ziemią i na bezpiecznym podłożu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym zabezpieczyła wieżę od strony poidła albo przesunęła kamień. Zlecieć tak na głaz niefajnie D: a najzgrabniejsze to te nasze chomiki niestety nie są :D

No właśnie... Jak to jest z tą ziemią? Na zagranicznych czytam, że można nawet korzystać jako mieszankę ze ściółką, pod warunkiem że jest bez żadnych nawozów. Tu wielokrotnie wspominane, że żadnych roślinek w ziemi. Chciałam posadzić chomom jakieś ziółka jak znajdę odpowiednią składowo paczkę... Na co patrzeć, co nam w ziemi grozi? Poza pobrudzeniem futerka :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wprowadziłem część zasugerowanych zmian, mianowicie grota/kamol wyjechały na prawą stronę terrarium i zostały przyjęte z entuzjazmem jako kolejna kryjówka, a chwast zamiast być przydrutowanym do sufitu jest teraz przyssany do drzwiczek po zewnętrznej. Nawet to wygląda, choć irytuje dyndaniem przy otwieraniu. Pozostaje mi chyba tylko zrobić z resztek paneli półkę na przód ramki terrarium i postawić jakiegoś lżejszego kwiotka, któremu nie przeszkadza niewielka ilość światła.

Eksperyment z dodatkową miską został rozpoczęty, póki co chomik wodę w misce powąchał, wsadził do niej łapki i z obrzydzeniem uciekł do nory. Jeśli będzie jej używać zamiast poidła, miska zostanie. Jeśli nie, nie będę jej zmuszał do używania czegoś, co jej nie odpowiada. 

rrioXZ9.jpg

Sama warstwa trocin też zaliczyła podniesienie do ~12cm, co pozwoliło mi na zakopanie niektórych elementów, jak choćby krótszy tunel drewniany, będący obecnie podziemnym wejściem do nor w bunkrze.

UiwoChx.jpg

Wymiana podłoża na inne wchodzi w grę dopiero przy najbliższym generalnym sprzątaniu, będę mógł przetestować podane opcje, dziękuję.

Karmy nie zmieniam, poszerzam zapas. Granulat nie puchnie (tak, sprawdzałem z miarką, podobnie jak sprawdzam karmy uzupełniające dla moich ryb) na tyle, bym się obawiał o zdrowie chomika w przypadku gdy jest on karmą uzupełniającą i swego rodzaju zabawką, którą mała upycha z zapałem do spiżarni, ale zjada na samym końcu i w niewielkich ilościach. Ma zapewnioną zwykłą karmę, którą pobiera najpierw i uzupełnienie w postaci różnych smakołyków  - od płatków owsianych po okazyjnego mącznika. Sugerowana lepsza karma też jest dostępna tylko w jednym sklepie online, więc zakupy zrobię, jak będę miał więcej zakupów na liście. Patrząc po składzie, nie muszę się specjalnie spieszyć.

Pozdrawiam!

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O karmie dyskutować już nie będę, ale pozostaję przy swoim zdaniu. 

Fajnie, że więcej ściółki, mam nadzieję, że nic ciężkiego, np. piaskownica, nie stoi na niej, bo chomik może się podkopać i zostać przygnieciony. 
A co do miseczni - napije się z niej na pewno, jak będzie potrzebował. W drugą stronę mogłoby się nie udać, ale tutaj instynkt gwarantem sukcesu.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maluch powinien zacząć korzystać z miseczki dośc szybko - u nas było to ze 2 lub 3 dni jak kompletnie przestał korzystać z poidełka.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

U nas zapanowała mała dżungla. Wystrój się spodobał lokatorowi.
Płotek na półce powstał z powbijanych gałązek i umocowanego na nim mchu.
Gałązki w takiej pozycji kolega lubi podgryzać :)

Kółeczko przewędrowało z plaży na półeczkę dając więcej miejsca na piaseczkowe wykopki - jegomość w ściółce nie kopie, ale piasek uwielbia.

b88ilg.jpg

Pierwsza nocka przehulana na maxa.
Całą sobotę kolega ją odsypiał wychodząc jedynie na jedzonko i po wodę.
Dzisiaj pokazywał wszystkie kryjówki, zieleninkę i w ogóle był szał :)
aadg5j.jpg

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 10.01.2019 o 18:55, Similis napisał:

(...)Wybrane zostało terrarium Repti-Zoo,(...)

Też myślę coraz dłużej o przejściu z samli na to terra - dokładnie w tym rozmiarze.

Kilka pytań :)

1. Czy w tym rozmiarze są dwie siatki boczne czy tylko jedna? Można tą siatkę zamontować w poziomie nad szybą boczną? Rozumiem, że nie ma możliwości zamontowania samych szyb (większy rozmiar)?

2. W tym rozmiarze terra ta dolna część ma wysokość 13cm?

3. Górna siatka łatwo się zdejmuje, czy trzeba coś odkręcać?

4. Miska na piasek i ta druga to repti-zoo? Jeśli tak to w opisach jest że są ceramiczne pokryta tworzywem. Co to za tworzywo? Coś miękkiego co chomik może obgryzać?

i jedna uwaga (poza zgłaszanymi wcześniej): straciłeś największą zaletę domku który nazywasz bunkrem - czyli łatwe odsuwanie dachu. Ja zerwałem dach w domku ze sklejki (też przysypany ściółką) jak zauważyłem że chomik zrobił sobie tam oprócz sypialni toaletę. Po kilku dniach się z niego wyniósł bo za mocno śmierdziało :) Dobrze że domek duży, (24x15) to zmieściła się kuwetka z piaskiem. Teraz w jednym kącie w którym się załatwiał stoi kuwetka codziennie sprzątana a w drugim jest gniazdko. Za daszek robi leżący na domku mostek drewniany.

Z tego powodu następnym domkiem chyba będzie budka dla ptaków z otwieranym dachem: https://www.trixie.de/heimtierbedarf/pl/shop/Ptak/Linieproduktw222/NaturalLiving/?card=80743

I jeszcze jedno: mój jak mu coś nie pasowało to mocno kopał w domku pod kuwetką - czasem nawet tam zostawał i spał sobie pod nią (teraz odgrodziłem mu część sypialną sklejką i nie ma możliwości podkopywania się). Plastikowa z niewielką ilością piasku nie jest ciężka, ale Twoja miska to pewnie już inna waga. 

Edytowane przez mpi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przeprowadzka do większej klatki Zdjęcia w kilka dni od pojawienia się w domu.

Po lewej pod mostkiem zielnik tzn. miejsce na zioła i zboża a po prawej kuwetka z piachem. 

Edytowane przez Manga
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak ślicznie!!!  A chomcio zapewne przeszczęśliwy <33

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi