Skocz do zawartości

Nasze klatki i akwaria dla chomików!

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 16,7k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nie, klatka nie jest ok. Jeśli damy przyzwolenie na zmniejszanie minimum po kawałaczku to zaraz z minimum zrobi się litrowy słoik... Teraz przyjdzie nastepna osoba i mówi, ja mam klatkę tylko 5cm mnie

VortaL, bez obrazy ale ja cię człowieku nie pojmuję, na początku klatka w kształcie koła bardzo mała, powiedzieliśmy Ci "Niestety klatka jest za mała, minimum to 60x40" powiedziałeś że przyjąłeś nasze

to i ja się pochwalę ;)) w końcu długo wyczekiwane terrarium do mnie doszło ;)   a oto efekt po wykończeniu ;)     akurat przyłapałam Bąbelka podczas jedzenia ;)           wym: dł

To w końcu ja wstawię foto :)

Terra zostało zbudowane ponad 4 miesiące temu, wciąż nie jest dokończone :D Miała być dodatkowa skałka zamiast badziewnego uchwytu na poidełko, nieco zmieniony kolor reszty, jakieś cieniowanie, pomalowane listewki itp itd. Ale prawdopodobnie zostanie jak jest; lokator nie wyraża chęci by przenieść się gdziekolwiek indziej na kilka dni. A budowniczym nie chce już się po prostu bawić skoro Panicz jest zadowolony :)

Technologia klasyczna: styropian+zaprawa. Dolna część jest wysuwana w postaci szuflady. Warstwa trocin 13-14cm (da się nasypać do 15). Wymiary 100x55cm (trzeba kilka cm odjąć na styropian itd), teren do kopania jest za tunelami. Na pleksie widać rysy od nieco źle wymierzonej skałki (i po prawej i po lewej). Na drzwiczkach z boku oraz na pokrywie siatka hodowlana.

Burdel, tfu, sory...WYSTRÓJ zaprojektowany przez Panicza. Nie będę ściemniac jak to jest schludnie i czysto, bo rzadko kiedy tak jest jak się sprząta fragmentami :D Więc nie ma co robić wrażenia jak to wszystkie chomiki są istnymi aniołkami a mieszkania wprost z chomiczych katalogów. Przynajmniej to moje zdanie.
Dla czepialskich: siuśki świeże, drugie to korzeń mniszka (Panicz z lubością znosi tam żarcie wszelkiego rodzaju i rzuca prosto w to co zrobił) ;)

Jakość zdjęć jest jaka jest, ale nawet paluchy odbite widać więc tragedii nie ma. Na przyszłość nie brałabym pleksy bo mam problem z jej myciem właśnie (nie używam chemii, a ocet ma swoje minusy). Szkło jest cięższe, ale ani się nie wygina a i myć łatwiej.

f1cbd0dc5e927d0bgen.jpg

2a0d5beadb83edadmed.jpg

Edytowane przez Artemis
  • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Nie widzę żadnych siuśków, może jestem już bardziej ślepa niż myślałam.

Co do rozwałki w klatce, to to jest chyba normalnie?;) Moja co noc robi taki bałagan jakby przeszło tornado, z czego się tu tłumaczyć ;).

Samo terra jest bardzo fajne, podziwiam zdolności, ja tak nie umiem ;).

Odnośnik do odpowiedzi

Sarsaparilla, ostatnią  komorę tunelu po lewej chomiczor upatrzył jako toaletę. Chciał sobie intymność zapewnić a tu lipa :P

Zupełnie sama też bym chyba tego nie ogarnęła, ale z tego co zauważyłam bardziej się liczy sprzęt, czas i miejsce (w kawalerce dość ciężko). Jak ma się sporo czasu i narzędzia to prędzej czy później się zrobi :) Szczególnie, że teraz widzę sporo osób w to się bawi więc można uczyć się na cudzych błędach. To już raz nawet było przerabiane bo chomik sobie upatrzył dość głęboko zakamarek do sikania i był duży problem z czyszczeniem.

Co do fot, to na samym poczatku jak przeglądałam sobie forum to raczej byłam pod wrażeniem, ze większość chomików taka schludna i wgle :P

Norbert, jak będę wyciągać szybkę to coś cyknę ładniej, ale jakiejś specjalnej faktury nie mają. Miało być takie złudzenie warstw, ale to z kolorami różnymi fajnie by wyglądało. Wyszperałam stare foto tylko (nie jestem mistrzem fotografii). Widać na nim gdzie się szuflada kończy. Na schodkach od strony szyby są takie zgrubienia, żeby nie wpadła mu łapka między schodki a pleksę. Podobnie na półkach i w tunelach.
6255e22e60c5021amed.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

Ja zrobiłem szczelinę między szybą a skałką szerszą niż łapki chomika. Jak wpadnie łapka, to ją wyciągnie bez problemu. Widziałem ten moment kilka razy i nie jest to niebezpieczne. Gorzej jakby łapka utknęła w wąskiej szczelinie. Dodatkowymi zaletami takiej szerokiej szczeliny to dobra cyrkulacja powietrza i nie porysowana szybka.

Odnośnik do odpowiedzi

Jest taka odległość, że nie da się utknąć, ani wpaść głębiej. A to wpadanie już widziałam, jeszcze w klatce - generalnie jest dość niezgrabny i w różnych dziwnych miejscach utyka/przewraca się/stacza itd i potem tylko takie majtające łapy widać :D Wolę te ryski na szybce (a to akurat nasza wina, bo ostatnie części na szybkiego były) niż jakby sobie głupek coś zrobił. Dlatego tez jest tam nisko a jedyne miejsce do wspinania to tereny piaskownicy (obok zielsko jest po to by w nie spadał ;) ).
Te kilka mm raczej przy cyrkulacji nie mają większego znaczenia, bo boczne drzwiczki są też z siatki a tunele dodatkowo mają nawiercone otwory.

Ogólnie budowa terrarium chyba zwykle jest pod potrzeby konkretnego zwierzaka i najpierw trzeba go poobserwować.

Edytowane przez Artemis
Odnośnik do odpowiedzi

Witam serdecznie, kiedyś występowałam na forum pod innym nickiem, nie pamiętam tylko jakim :) Po ponad rocznej przerwie od chomiczków, zakochaliśmy się w kolejnym Stefanie - i tak jest u nas już tydzień, a oto jego mieszkanko ;)

Podstawa ma 70x40cm, klatka jest dość wysoka, oczko metalowej siatki - 1cm na 1cm. Samoróbka, choć przydałoby się usztywnić górę, bo troszkę opada sufit pod własnym ciężarem ;) Kołowrotek własnej roboty, zrobiony z takiej wielkiej, kartonowej tuby po taśmie o średnicy 20cm i sklejki. Żeby zabezpieczyć przed moczem - można pomalować pokostem lnianym. Zrobione na łożysku kulkowym.

Całość:

b32b9ae3a02184bcmed.jpg

411b9d76103511a0med.jpg

Widok na kręcone schodki i kołowowrotek :)

48ff6494bab1823cmed.jpg

Dno bez góry i pięterek:

796ab13e0f7b1692med.jpg

Trocinek jest około 10cm warstwa, muszę jeszcze dokupić piasek i zrobić małą piaskownicę :) Sporo sianka i suszonych liści i kwiatów lipy - Stefek uwielbia je podgryzać i zanosić do rolki. Jako naturalne ozdoby - własnoręcznie wygotowane w solance i wysuszone kawałki wierzby - chomiś je uwielbia. Kręcone schodki też z wierzby - Stefanek od razy wyczaił, jak po nich wejść, ale w razie czego ma też zwykłe ;) Nie ma typowego domku, ponieważ śpi w tej dużej tubie u góry od początku, naznosił sobie tam sianka i zwykłego ręcznika papierowego ;) Ale jakaś samoróbka pewnie niebawem się pojawi.

Edytowane przez myszka2020
  • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Artemis - Twoje terrarium jest wspaniałe, takie naturalne, myślę, czy za jakiś czas nie ponudzić męża, jak będą wolniejsze fundusze o coś takiego :) Te schody i tunele - rewelacja :wub:

Norbert - no schodki są super, troszkę się obawiałam, że Stefek nie będzie wiedział, jak po nich schodzić i osobno dorobiliśmy mu zwykłe schodki, ale od razu zrozumiał ;)

A maluch nie wspina się po siatce? W standardowych klatkach pręty są jednak dużo grubsze i zaokrąglone, tutaj natomiast drut jest cienki i dość ostry, bałabym się o urazy łapek...

Na szczęście nie ma zapędów wspinaczkowych, chyba za dużo gadżetów ma w klatce i nie nudzi się ;) Ale oczywiście będę obserwować chomiczka i w razie czego myśleć o jakiejść przeprowadzce do większego akwarium ;)

Edytowane przez myszka2020
Odnośnik do odpowiedzi

Witam serdecznie, kiedyś występowałam na forum pod innym nickiem, nie pamiętam tylko jakim :) Po ponad rocznej przerwie od chomiczków, zakochaliśmy się w kolejnym Stefanie - i tak jest u nas już tydzień, a oto jego mieszkanko ;)

Podstawa ma 70x40cm, klatka jest dość wysoka, oczko metalowej siatki - 1cm na 1cm. Samoróbka, choć przydałoby się usztywnić górę, bo troszkę opada sufit pod własnym ciężarem ;) Kołowrotek własnej roboty, zrobiony z takiej wielkiej, kartonowej tuby po taśmie o średnicy 20cm i sklejki. Żeby zabezpieczyć przed moczem - można pomalować pokostem lnianym. Zrobione na łożysku kulkowym.

Całość:

b32b9ae3a02184bcmed.jpg

A jednak Stefanek zaczął namiętnie się wspinać po klatce, dla jego bezpieczeństwa zmieniliśmy lokum - akwarium 80cm na 35cm. U góry oczywiście jest siateczka- wiem, na co stać te małe stworki ;) No i mam wrażenie, że akwarium wygląda tak naturalniej jednak ;)

22f018ecfb8a72e3gen.jpg

9b911c842c3a0f79gen.jpg

Doszła nowa drewniana konstrukcja:

7f59b24f72d5978bgen.jpg

Zgadnijcie, gdzie Stefan śpi? Oczywiście w tej grubej tubie na dole ;)

887e064ca850d67cgen.jpg

• Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

A jednak Stefanek zaczął namiętnie się wspinać po klatce, dla jego bezpieczeństwa zmieniliśmy lokum - akwarium 80cm na 35cm. U góry oczywiście jest siateczka- wiem, na co stać te małe stworki ;) No i mam wrażenie, że akwarium wygląda tak naturalniej jednak ;)

22f018ecfb8a72e3gen.jpg

9b911c842c3a0f79gen.jpg

Doszła nowa drewniana konstrukcja:

7f59b24f72d5978bgen.jpg

Zgadnijcie, gdzie Stefan śpi? Oczywiście w tej grubej tubie na dole ;)

887e064ca850d67cgen.jpg

Bardzo fajne i większe :) 

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo fajne i większe :)

Zmiany, zmiany, mam nadzieję, że nie macie mi za złe tyle zdjęć, ale zmiany na lepsze chyba zawsze są mile widziane co ;)

Doszła piaskownica, gniazdko trixie z trawy (obecny domek) i jeszcze więcej siana, Stefan uwielbia swoją łąkę :D

20747595fd6fa572gen.jpg

31d1a1626242f481gen.jpg

eef52b318803e5e9gen.jpg

2b09f7aa3a2a82bagen.jpg

Jak to jest, najpierw to akwarium wydawało mi się takie duże, myślałam, co ja to zmieszczę, a teraz ciasno i przydałoby się większe hehe :D

• Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

A mnie ciekawi jak wygląda chom korzystający z tych kręconych schodów. Zrobisz kiedyś fotkę albo filmik?

Na pewno zrobię zdjęcie, może uda się też filmik, choć nie wiem, czy zdążę, bo Stefek zbiega po nich w mgnieniu oka, świetnie sobie radzi :)

Klatka Alaska 85x48,5 :)

21980065834_56afcf4fb3_o.jpg

22602829565_9e9bea3d6e_o.jpg

22414883040_55a18c21a9_o.jpg

22602830695_c130b1abb9_o.jpg

22414884430_25a81067b3_o.jpg

Ale fajna, taka naturalna :) Szersza, niż moje akwarium, da się spokojnie wszystko ustawić :) Lubię te kołowrotki :D

Odnośnik do odpowiedzi