Skocz do zawartości
sofijamik

Samica gryzie młode! prosze o szybką pomoc!!

Rekomendowane odpowiedzi

co mam zrobić!? 20 minut temu zobaczyłam ze samiczka ma młode (możliwe ze od 1 dnia, jest ona tegże od kilku dni oddzielona od samca)

gdy chciałam im zrobić zdjęcie podniosłam klatkę i zobaczyłam ze odgryza (samica) jednemu małemu łapkę.. myslałam ze podczas zabawy pomyliłam je i niechcący wsadziłam do nieodpowiednich klatek.. po sprawdzeniu wszystko było ok i upewniłam sie ze to matka jest odpowiedzialna za pogryzienie. odzieliłam matkę od młodych i obejrzałam małe. okazało sie ze 4/7 jest zdrowych natomiast u 3 nie maja jednej łapki.. co mam teraz zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie ruszać matki, nie oddzielać jej od młodych, nie rozbić zdjęć, nie zaglądać, nie niepokoić samicy (skoro już popełniłaś największy z błędów, pt: "nie rozmnażać nie posiadawszy niezbędnej wiedzy")

najprawdopodobniej to, że matka tak postępuje jest spowodowane tym, że ja niepokoisz...

Edytowane przez podrik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak się kończy zabawa w "rozmnażanie". Nic nie poradzisz, samica najwidoczniej czuje się zaniepokojona, zestresowana lub ma niedobory białka.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wg gdy kupowałam powiedziano mi ze są to obie samiczki więc zejdźcie ze mnie ;]]

dzięki wam mam jeszcze większą załamkę. dziękuję

mam nadzieje ze jesteście z sb zadowoleni!

Post zedytowano.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak Ci mamy pomóc??? Nie ma rady na to, że samica działa instynktownie. Przez kanibalizm daje sobie możliwość odchowania miotu w bardziej sprzyjających warunkach. Praw natury nie zmienisz!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście że jesteśmy. Powiedzieliśmy Ci po prostu prawdę. Procesu zjadania młodych przez matkę już nie odwrócisz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a jest możliwość odseparowania ich na chwile od matki? i ile mogą być same

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To tylko zaostrzy agresje matki.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

są za młode - w tym wieku bez matki nie przeżyją.

można by było próbować jakby miały przynajmniej ok. tygodnia...

Edytowane przez podrik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

spokojnie...choc wiem ze trudno o spokoj w takiej sytuacji...posluchaj stalo sie teraz jedyne co mozesz zrobic to nie niepokoic jej najlepiej wogole NIE DOTYKAJ NIE ZAGLADAJ ogranicz sie do podawania jedzenia i wody (bialko typu gotowany kurczak, ser bialy i zolty i swiezych warzyw wg listy zywieniowej)

natura zrobi wiecej dobrego niz ty do tej pory...byc moze skonczy sie to smiercia mlodych ale najwyrazniej tak musi byc

nie kombinuj bo zrobisz jeszcze matce krzywde ona jest teraz w szoku i stersie dlatego zjada male nie poradzisz zostaw jak jest

Edytowane przez 2nd.underworld

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziewczyno opanuj sie. To TY jestes za to wszystko odpowiedzialna. Normalny człowiek zanim kupi zwierze to przynajmniej podstawowe info na jego temat poszuka. A jedna z podstaw jest to, ze chomiki to SAMOTNIKI. Nastepnie kolejny błąd - samica w ciazy czy juz po porodzie - znowu nie poszukalas informacji JAK zajmowac sie matką i młodymi. Samica zrobila taka masakre z mlodymi tylko przez ciebie. Bo nie miala dostepu do bialka. Bo stresowalas ja ciaglym zagladaniem, zdjeciami, wyjmowaniem i teaz oddzielilas ja od mlodych. Prosze cie zastanow sie nad swoim zachowaniem i nie najezdzaj na nas, bo to nie my przyczynilismy sie do tej calej sytuacji.

• Upvote 8

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

co do kupowania w zoologach wiedzy sprzedawcow i w ogole calego tego biznesu jest tu duzo u nas na forum w wolnej chwili poczytaj

a na przyszlosc zanim kupisz zwierzatko zapoznaj sie nawet w internecie jak sie trzeba zajmowac....masz nauczke

i nie jestesmy zle nastawieni do ciebie tylko w tej chwili juz nie za bardzo mozesz cokolwiek zrobic ani my tez nic madrego juz nie napiszemy

edukuj sie zeby juz wiecej nie popelnic takiego bledu

3mam kciuki ze jakos pozytywnie jeszcze sie to skonczy...jeśli to mozliwe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Matka zagryza młode gdy: rodzą się z wadami, ma za mało białka zwierzęcego w diecie, ze stresu, lub kombinacje powyższych. Oddzielić i wykarmić jak czasem da się szczeniaki, kociaki, niestety się nie da. Nie zaglądaj do klatki niepotrzebnie, daj jej tylko coś co pomoże produkować mleko. Niech siedzi na małych, je karmę i opiekuje się pozostałymi małymi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Czy kupiłać 2 chomiki z pewnością, że obie to samice i mieszkają obecnie razem?

2. Jak długo małe są bez matki obecnie? Czy jak na noworodki wydają się rozwojowo ok, bo być może motka "dojrzała" wady w dzieciach i instynktownie najsłabsze nie maja prawa bytu (nie przeżyly by i tak, a samica po porodzie jest wycienczona i potrzebuje bialka na odkarmienie zdrowych itd).

3. Czy przed porodem były jakieś stresogenne sytuacje?

I proszę, nie unoś, bo zwyczajnie nic tym nie zmienisz. Podobnie jak my nie poradzimy nic więcej poza wypisaniem kilku rad (o ile odpowiesz na kilka pytań bez chaotycznego zlepku zdań/zdarzeń). W tym wieku watpie by dały radę przeżyć bez matki na kocim mleku.. A połączenie ich z matką może poskutkować zabiciem całego miotu. Pomijam, ze jeżeli kupiłaś 2 chomiki (tak zroumiałam z jednej z twoich wypowiedzi) i mieszkają one razem to zwyczajnie instynkt dział - chomiki to samotniki i kazdy inny osobnik na ich terenie to wróg (nie ma brat/matka/dziadek, jest konkurencja i koniec).

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po co chciałaś robić zdjęcia ? Przez to samica się zestresowała i dlatego poraniła młode.

Nigdy i to nigdy (nawet gdy dochodzi do kanibalizmu) nie izoluje się młodych od matki. I co teraz chcesz zrobić ? Oddzieliłaś młode i co teraz ? Gdy zobaczyłaś, że ma młode zamiast robić zdjęcia trzeba było sięgnąć po dużą ilość białka. Po za tym skoro doszło do zapłodnienia to chomiki musiały być w jednej klatce lub biegać samotnie co jest nieodpowiedzialne.

Możesz się denerwować, za takie słowa, ale to po prostu prawda. I jak ktoś napisał : To TY do tego doprowadziłaś !

Zaraz gdy widziałaś, że chomiczka urodziły trzeba było dowiedzieć się odpowiednich rzeczy !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja myślę że wszystko co potrzebne już zostało przekazane w poprzednich postach i nic dodawać nie potrzeba..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Temat zamykam.

Jeśli autor tematu (lub ktoś inny) będzie chciał dodać tutaj coś wartościowego, proszę o informację na pw.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Dodaj nową pozycję...