Skocz do zawartości
Gość Polly.

"Chorobówka" - Jak powinna wyglądać?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Polly.

Mam pewne wątpliwości jak urządzić klatkę dla chomika z chorobą skórną. Mianowicie grzyb, chyba.

Na chwilę obecną wyjęłam drewniane rzeczy oprócz domku i dwóch drabinek. Je też wyjąć?

Wyrzucić resztki kolb?

Po chorobie, jak już wyzdrowieje: co wymienić, jak odkazić rzeczy (drewno)?

Poza tym wyjęłam trociny, miejsce gdzie chomik śpi jak zwykle, tyle, że teraz opróżniam całe wraz z zapasami, ma żwirek + chusteczki, ale zgarnia je i musi dreptać po grysiku, widzę, że tego nie lubi, próbowałam obkładać kamieniami, ale wtedy odgryzuje go tam, gdzie nie ma kamieni, co mogę zrobić? Proszę też o jakieś wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale czy chomikowi z chorobą skóną trzeba ograniczać ruch ? Powinno się, gdy jest złamanie czy coś, ale z grzybem raczej nie.

Co do odkażenia:

Ja czyszczę je wrzątkiem, potem zostawiam na całą noc w lodowatej wodzie potem znów we wrzątku. Zabija wszytskie bakterie ;D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Polly.

Losia zacytuj mi, proszę, gdzie napisałam, że chomikowi z grzybem trzeba ograniczać ruch. :)

Ma kołowrotek i wybiegi w wydzielonej zagródce.

Nie wiem, czy wiesz, ale grzyb to nie jest mocz, potrzebuję jakiegoś środka, o wodzie nie wspominając, aby wybić to na milion procent. Oprócz octu i soli (solą posypuję miseczki i szoruję szczotką i płucze).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Polly wrzątek zwykle zabija wszytskie bakterie. Możesz również wymrozić. Ew. Spróbować z kwaskiem, lub sokiem z cytryny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jeśli chodzi o grzyba, w sensie że pleśń to ja z drewnianych zabawek, że tak powiem "ściągnęłam" kwaskiem cytrynowym ;). Polewasz całe "coś" drewniane wodą i posypujesz kwaskiem, później kładziesz na balkon czy na parapet i musi się wysuszyć, zrób tak dwa razy ;) Po posypaniu kwaskiem mozesz dodatkowo polać wodą, ale aby kwasek został na drewnie, np. łyżeczką polej.

---

Nie do końca zrozumiałam, bo chyba źle ale to możesz użyć ściółki bawełnianej przecież :)

---

Losia była szybsza o sekundę <_<

Edytowane przez Nelaw2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nelaw chodzi o chorobę.

Polly napisała jasno i wyraźnie ... Z chorobą skórną...'

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Polly.

O matko, grzyb na skórze! :P

Proszę jakąś doświadczoną z grzybem osobę o odpowiedź. :P

edit: tzn. osobę doświadczoną w temacie grzyba. xD

Edytowane przez Polly.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy chorobach grzybnych:

- wymienić całą ściółkę

- wszystko co jest z plastiku, ceramiki itp. wymyć w gorącej wodzie, najlepiej dodatkowo zdezynfekować i jeszcze raz wymyć

- drewniane rzeczy (jak domek, tunele itp.) wypiec w piekarniku przez godzinę przy 100 stopniach

Po 7 dniach całą procedurę powtórzyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy Shaggu z grzybem ograniczyłam mu drewno - dostał tylko logsa,resztę specjalnie wsadziłam mu plastikową,żebym nie miała problemów z higieną :P

Miał normalne trociny,nie słyszałam od weta,żeby koniecznością był żwirek. Trociny sprzątałam całościowo co drugi dzień z dokładnym wyparzaniem klatki,traktowaniem odrobiną domestosu,potem dwukrotnie to wyparzałam i płukałam jeszcze gorącą wodą z kranu,wycierałam ręcznikami do sucha i sypałam świeże trociny :P

Codziennie myłam miseczkę,poidełko i domek w gorącej wodzie.Kołowrotek co kilka dni ale głównie robił na niego siku więc dlatego było to konieczne no i dokładnie dbałam o własną higienę - najpierw ruszałam swoje chomiki, jego już o wyznaczonej porze zwłaszcza wieczorem i po kontakcie z nim brałam prysznic,żeby to dziadostwo się mnie nie czepiło. Jak grzebałam w klatce bez samego dotykania chomika to myłam ręce tym płynem,którym lekarze odkarzają ręce przed operacją (taki plusik posiadania mamy pracującej w szpitalu :P ) i paznokcie szczoteczka też ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Polly.

Dzięki Agata.

Mi pani wet. też nic nie mówiła, ale znacznie lepiej jest mi opróżniać żwirek i mam większą pewność, że mi się to choróbstwo wolniej lęgnie w ściółce.

PS. Po jakim okresie czasu grzyb u Shaggiego ustąpił?

Tak się zastanawiam nad wyjęciem logsów i wstawieniem jakiejś tektury jako domek...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sam nie zniknął, przeczytaj może nasz temat w Multimediach jest bo szczerze to nie pamiętam ile to trwało ok.2 tygodni jakoś. Stosowaliśmy różne leki dopiero droższy był skuteczny ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Polly.

No to jest jasne, że sam nie ustąpił.

Zaraz napiszę PW żeby nie robić OT.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z Rudym jest źle, nie miał siły wchodzić po tunelach, schodkach przewracał się...

Postanowiłam zdjąć tunele, pięterko, kołowrotek. Umyłam wszystko ma jedynie miski, wodopój, troty, w rogu dałam mu bawełnę ponieważ nie mam dla niego domku...

Tak oto wygląda teraz jego klatka.

16406985.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Edytowane przez MartaPasek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie jest ponad 2 lata, to że jest chory to ja wiem.

Ba! nawet wiem na co, ma guza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żeby mi ktoś wytłumaczył jak powinna wyglądać, chorobówka ( klatka chorego chomika).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem dokładnie czy tak jak ci opiszę, ponieważ zapewne 'chorobówka' zależy od tego na co chomik choruje, ale ja znam tylko 'chorobówkę' w której przestrzeń jest bardzo ograniczona , chomik pozbawiony jest (większości) zabawek .Jeśli jest to coś poważnego, i lepiej żeby chomik się nie ruszał to ktoś robił bardzo małą chorobówkę by po prostu zmusić chomika do snu,(wszystko co ma w klatce - poidełko,miseczki itp. są podstawione bardzo blisko domku) żeby nie męczył się,i dużo się nie ruszał.(Pamiętam ,że ktoś tak robil ;) ) Ale nie wiem dokładnie jak to jest z chomikiem z guzem :huh:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Śnieżynek też miał guza i też się przewracał i miał kłopoty z równowagą. Mimo to był bardzo dzielny i nie chciałam zabierać mu tego co ma, więc miał, tylko bez żadnych pięterek i drabinek czy wysokich rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

więc ja rozróżniam dwa specjalne pomieszczenia - chorobówka i klatka dla staruszka. moja mycha jak była już sędziwego wieku i spadała z pięterka, skorzystała z przemeblowania - jedzenie w jednym miejscu na dole, poidełko blisko domku. tak żeby miała siłę dojść. natomiast jak myślę o chorobówcę to widzę klatkę z ograniczonym miejscem, z chusteczkami jako ściółka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

myślę że jak na chomiczego staruszka jest ok, niemniej jednak pobrudziłabym ściółkę ziołami, sianem, dała trochę natury, może jakiś drewniany tunel. zawsze to jakaś imitacja natury.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I dałabym domek, bo go nie widzę :)

Edytowane przez Kulka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale dodała zdjęcie, na którym ja przynajmniej domku nie widzę ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi