Skocz do zawartości
happy125

Pchły u chomika - zwalczanie

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj kupiłam długo oczekiwanego chomika i zauważyłam że bardzo często się drapie. może jest uczulony na ściółkę, spróbuje zmienić, ale czy to możliwe że może mieć pchły?? a jeśli tak to skąd one się wzięły? i jeszcze jedno - czy mogą one przejść na ludzi tak że samemu czujesz swędzenie nawet jeśli dotykałeś chomika tylko przez chwilę?? jeśli chodzi o mnie to raczej nie mam uczulenia bo miałam już wcześniej chomika i jakoś nie zauważyłam u siebie swędzenia. nie chce robić fałszywego alarmu a tym bardziej iść tak od razu do weterynarza dlatego bardzo proszę o jakąś radę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

apropo....mój chomik też bardzo często się drapie i gryzie łapki, ale nie zauważyłem u niego żadnych pcheł.....moze przeczesuje futerko....ale tak często?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może ma po prostu uczulenie bo pchły to byście zauważyli... a nie ma na futerku jakiś strupów ??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie po chomiku ręce nie swędzą [niby czemu?], a z pchłami to poszukaj na nim, może znajdziesz. Ja u mojego psa kiedys bez problemu widzialem to i na chomiku zobaczysz latwiej bo ma krotsze futerko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie martw się pchły nie śa groźne dla ludzi.

Rozchyl włosy chomika, jeśli zobaczysz jasne przesuwające się punkciki oznacza to, że twój chomik ma właśnie pchły lub wszy.

MUsisz wtedy wyczyścić całe legowisko i wyrzucić ściółkę. A także zdezynfekować klatkę i wyszystkie urządzenia znajdujące się w niej, środkiem dezynfekującym /do nabycia w zoologach/.

Samego chomika musisz przemyć mokrą watą. (rozcieńczony szampon owadobójczy dla psów /podobno może być, lecz nie jestem pewien/, uważaj by płyn nie dostał się do oczu, uszu i pyszczka twojego chomika)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja polecam w umiarkowanych ilościch spirytus salicylowy do przemywania choma (i klatki + akcesoriów). Mojemu to pomogło (z tymi dziwnymi robaczkami). Tylko tak - na wacik kosmetyczny nalej trochę spirytusu i przemywaj pod włos, tylko bez główki i brzuszka pod pyszczkiem. I koniecznie trzeb auważać na to, żeby chomik sie tym wstrętnym smrodem spirytusu nie podtruł, albo jeszcze zasnął snem wiecznym. Tak więc nie za dużo i nie za często, dwa razy w odstępie kilkudziesięciu minut powinno wystarczyć.

Nie jestem chomiczką sadystką. *__*

A najlepiej, to jeszcze go nie przemywaj "ciężkimi" środkami zanim nie zauwazysz jakichś robaczków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

może chomik po prostu jest czyścioszkiem? Mój też się drapie od czasu do czasu i nie powiedziałabym, że ma pchły, wszy czy coś podobnego...

Ale rodziłabym może wyczyścić klatkę i nie narażać chomika na stres... o! ;;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomusia też się często drapie i czyści, lecz jej nic nei jest. Dopóki nie zauwazysz jakiś innych objawów (wypadanie sierści, psikanie) to nie ma co alarmu robić. Na poczatku możesz wymienić trociny w klatce i ją dokładnie wyparzyć. Jako ściółkę połozyć chusteczki higieniczne (najzwyklejsze, nieperfumowane) =)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mam pytanie czy mój chomik kupiony w zoologicznym może mieć pchły jeśli nie mam kota ani psa i nie ma kontaktu z innymi zwierzętami ?

pytam z ciekawości ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety muszę was rozczarować. Otóż bardzo rzadko zdarza się, że chomiki w sklepach są badane. Natomiast często zdarza się, że sprzedawcy sprzedają chore zwierzęta z chęci zysku. Tak więc istnieje teoretyczna możliwość kupienia zapchlonego chomika. A tak na marginesie to pchły nie wykluwają się z kapusty, więc wypuszczanie na trawę ma niewielki związek z możliwością złapania pcheł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam. Potrzebuję szybkiej pomocy.. dzisiaj zauważyłam, że po moim chomiku i w klatce chodzi pełno malusieńkich (wręcz mikroskopijnych robaczków) czerwonych i czarnych ( te czarne troszke większe. Co to może być??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a dawalas cos nowego do klatki? siano?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

o kurcze:/ to jak najszybciej klatkę umyj i ściółkę wymień żeby się to nie rozpleniło, gorzej z chomiczkiem jak po nim łażą, jak będą tak po nim chodzić to lepiej udaj się do weterynarza żeby dał jakiś preparat na pozbycie się tego. Może coś w pokarmie było??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dzwoniłam do weta i powiedział, że to taki rodzaj wszy.. :/ Kazał wymyć klatkę a na wtorek da mi taką zasypkę.. ale pełno po Idze łazi i boję się, że dalej się to będzie lęgło. A w domku było tego pełno ;/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

drapie się. dobrze ją ogląałam i drapie się cały czas i ma rany aż do krwi i tr robale się w to wpijają jak kleszcze... ;/ :angry:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie wiem co robić :( Próbuję to placami jej wybierać ale odsłoniłam futerko a przy skórze ma pełno takich malutkich dosłownie jak wysypka to wygląda ;/ boję się, że coś jej się stanie :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jutro niedziela... Na noc najlepiej ją do transporterka przenieść. Czy to paskudztwo da się wyjąć z sierści?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Źle to wygląda. Jak to możliwe że aż tak się namnożyły i jednocześnie nic wcześniej nie było widać?

Tak jak mówił weterynarz, umyj klatkę najporządniej jak umiesz, wywal trociny, siano, postaraj się wyparzyć wrzątkiem co się tylko da żeby zabić jak najwięcej tego pełzającego dziadostwa. Sama nie wiem co Ci poradzić, bo aż taka ilość pasożytów to nie najczęstszy problem... Może spróbuj przenieść chomika na chwilę do transporterka albo jakiegoś pojemnika/miski i starannie wyczesać futerko, na przykład miękką szczoteczką do zębów? Oczywiście bez leków od weterynarza nic się nie poradzi, ale trzeba chomikowi jakoś ulżyć, bo do wtorku kawał czasu :(

Ponoć domowym sposobem na wszy jest ocet, ale jak go użyć przy chomiku którego z zasady nie wolno kapać?

Może ktoś wie coś na temat stosowania u zwierząt jakichś preparatów dla ludzi, które można dostać bez recepty?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi